Arş. Gör. Bilge YILMAZ

   

Üniversitemiz Orman Fakültesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Arş. Gör. Bilge YILMAZ’ın TÜBİTAK 1512 BİGG Programı Desteği ile Şirketini Kurduğu Sürece Dair Paylaşımı

Katılım Süreci

TÜBİTAK 1512 BİGG programına katılma sürecimin aslında tamamen rastlantısal olduğunu söyleyebilirim. 2021 yılı ocak ayının ortalarında çalışma alanım ile ilgili araştırma yaparken özgünlük noktasında farklı bir bilgiye ulaşınca bu bilgiyi proje ekibimizden sayın Doç. Dr. Eyüp KARAOĞUL ile paylaştım. Kendisi de bu konuyu projeye dönüştürmem ve 200.000 TL hibe destekli TÜBİTAK 1512 BİGG programına başvurmam yönünde beni motive etti. İlgili hibe desteği ile; teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerin bir prototipe dönüştürülmesini amaçlayan BİGG programı sayesinde şirket kurarak fikrimin rafta kalmasının önüne geçip, ticarileşmesini sağlama fırsatım olduğunu öğrendim. Akabinde ilgili program hakkında araştırma yaparken 2020 yılı 2. Çağrısı için uygulayıcı kuruluşların ön başvuru sürecinde olduklarını öğrendim. Danışman hocam Sayın Prof. Dr. İlhan DENİZ’in de teşvikleri ile TÜBİTAK 1512 BİGG programına başvurma serüvenim, ülkemizde TÜBİTAK tarafından yetkilendirilen Uygulayıcı Kuruluşlardan biri olan KTÜ TTM vasıtasıyla başlamış oldu.

   

Akademisyenimizin İlgili Programa Katılımından İtibaren Bugüne Kadar Kendisine Sağlanan İmkanlar ve İlerleyen Dönemler İçin Yapılan Planlamalar

Uygulayıcı Kuruluş KTÜ TTM, BİGG başvuru hikayemizin en başından itibaren her zaman yanımızdaydı. Pandemi dönemine denk gelmesine rağmen, program sürecinde uygulayıcı kuruluş tarafından çevrimiçi ortamda eğitimlerimiz en iyi şekilde gerçekleştirildi ve eğitim sonrasında da çevrimiçi toplantılar ile girişimci-mentor görüşmelerini başarılı bir şekilde organize edildi. Ar-Ge çalışmalarının nihai ürüne dönüştürme noktasında çıktığımız bu yolda mentor görüşmelerimiz ile projemizi sürekli olarak geliştirebilme fırsatımız oldu.

“Prototipini üretmeyi hedeflediğimiz biyopolimer yurtdışından en fazla oranda ithal edilen kalemler arasında bulunmaktadır. İlgili ürünlerin üretimi ile cari açığı azaltma noktasında önemli bir ilerleme kaydedilecektir.”

Başvurumuz TÜBİTAK tarafından onaylanıp destek almaya hak kazandığında ‘Yeşilpolimer Kimya Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.’ ismiyle şirketimizi Trabzon Teknokent’te kurduk. Proje kapsamında ürünümüzü geliştirmek adına gerekli makine ve malzemelerimizin bir bölümünü BİGG programı sayesinde temin ettik ve etmeye devam ediyoruz. Aynı zamanda projede yer alan personel kalemi sayesinde araştırmacı çalıştırabilme fırsatı yakaladık. Şu an için Yeşilpolimer Kimya Sanayi Tic. ve Ltd. Şirketi’nde bir adet Ar-Ge Personeli (Yüksek Kimyager) istihdam edilmektedir. Bu da projemizin başarıyla hayata geçmesi yönünde bize önemli bir destek oluşturdu. BİGG projesi sayesinde başlanan çalışmalar proje bazında, ilerleyen zamanda son bulacak olsa da ürünümüz gelişmeye devam edecektir. Bu anlamda diğer TÜBİTAK projeleri, KOSGEB, Sanayi Bakanlığı ve DOKAP’ın mikro ölçekli KOBİ’lere özel Ar-Ge ve Ür-Ge’ye yönelik mevcut teşvikleri ile çalışmalarımızı en kısa sürede prototipten seri üretime geçirmeyi hedefliyoruz. Üretecek olduğumuz biyobazlı, sürdürülebilir polimerlerimizi geliştirmek için yatırımcılarla buluşturmak en büyük gayemiz. Prototipini üretmeyi hedeflediğimiz biyopolimer yurtdışından en fazla oranda ithal edilen kalemler arasında bulunmaktadır. İlgili ürünlerin üretimi ile cari açığı azaltma noktasında önemli bir ilerleme kaydedilecektir. Ayrıca TÜBİTAK BİGG Projesi kapsamında üretecek olduğumuz prototip ürünümüz ile ilgili olarak yapılacak olan patent/faydalı model başvuruları prototip ürün üretim akabinde başlayacaktır, bu da geliştirilen ürünün haklarının proje ekibinin tekelinde kalmasına olanak sağlayacaktır.

Akademisyen ve Girişimci Adaylarına Tavsiyeler

Üniversitelerde çok nitelikli çalışmalar yapılıyor fakat yapılan bu çalışmaların çok büyük bir oranı ne yazık ki kitap raflarında kalmaya mahkûm ediliyor. Oysaki bu çalışmaların birçoğu Ar-Ge ağırlıklı olmakla birlikte prototip ve seri üretilebilir özelliktedir. Diğer Avrupa ülkeleri ve özellikle Amerika’da akademisyenlerin girişimcilik becerilerinin olması öncelikli olarak akademisyenlerden beklenen meziyetler arasında geliyor. Devletimizin Ar-Ge ve Ür-Ge’nin geliştirilmesi hedefi ile yerli ürün üretimi noktasında destekleri yadsınamaz yeter ki çalışmak ve başarmak isteyelim. Bilim ve üretme noktasındaki heyecanımızın katlanarak artmasını ümit ediyor, girişimcilik noktasında akademisyenlerimizin ve girişimcilerimizin kafalarında yer alan karışıklıkları bir kenara atarak, Ar-Ge ve Ür-Ge’ye yönelik faaliyetlerinde daha kararlı ve cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum.

 

*** Girişimcilik ve şirketleşme süreçlerinde destek almak için KTÜ TTM uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Açık çağrı dönemlerinde BİGG programına başvurabilmek için: bigg.ktu.edu.tr