Haberler Tümü

Sosyal Bilimler Enstitüsü, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin üstlendiği genel misyonla uyumlu, evrensel bilim ışığında, kendisine bağlı tüm anabilim ve anasanat dallarında lisansüstü eğitimin niteliğini arttırarak Türkiye ve diğer ülkelerce ihtiyaç duyulan nitelikli araştırmacı, uzman ve öğretim elemanlarının yetiştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

Enstitümüz, yarının üniversite öğrencilerini yetiştirecek öğretim elemanlarına bilginin evrensel zemininde, ulusal ve uluslararası sahalarda ihtiyaç duyacakları akademik formasyonu; araştırmacılarına ise bilim insanının taşıması gereken ruh ve niteliği kazandırmak felsefesiyle 35 yıldır faaliyetlerini yürütmektedir.

KTÜ - Sosyal Bilimler Enstitüsü,  bugün (2021) itibariyle 13 anabilim dalına bağlı 10’u doktora, 22’si tezli yüksek lisans, 4’ü uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans ve 2’si de II. öğretim tezsiz yüksek lisans olmak üzere toplam 38 lisansüstü program ile öğretim hizmetini sürdürmektedir.

Yeni dönemde hedefimiz,  benimsediğimiz hayat boyu öğrenme anlayışı doğrultusunda, varolan lisansüstü programlarda kaliteyi artırmak; bilim ve teknolojide yaşanacak gelişmeler ışığında bireysel, toplumsal ve küresel ölçekte ihtiyaç duyulacak yeni programlar açmak, böylece daha çok sayıda bireye lisansüstü eğitim fırsatı verebilmektir.

Enstitü olarak hem yasaların yüklediği sorumluluk hem de toplumsal beklentiler doğrultusunda elimizdeki bayrağı daha yükseklere ulaştırmak için daha şeffaf, katılımcı ve öğrenci merkezli öğrenim anlayışıyla hareket eden ve bu yönleriyle öne çıkan saygın bir kuruluş olmak gayreti içinde olacağız.

 Prof. Dr. Yusuf SÜRMEN

 Müdür