aday öğrenciler

 

  Sevgili Aday Öğrenciler...

 
Üniversiteye adım atacağınız bu günlerde geleceğiniz bir bakıma belirleyecek olan meslek seçimi aşamasına gelmiş bulunuyorsunuz. Bu aşamada doğru karar vermek gerçekten sizler açısından önemlidir. Denizcilik mesleği ile ilgili size bazı bilgiler vermek istiyorum;
 
Denizcilik; tarihin derinliklerinden gelen araştırmacı, yönetici ve liderlik vasıfsaları öne çıkan bir o kadar da zorluklar karşısında karar verebilme özelliklerine sahip olmayı gerektiren bir meslektir. Bu mesleği seçen kişilerin seyahat etmeyi sevmeleri, farklı kültürlere uyum sağlayabilmeleri gerekmektedir. Başlıca çalışma alanı olan gemilerde çalışma şartları ağır ve yorucu olabilmektedir. Seçkin ve saygın bir meslek olan kaptanlık gelir bakımından yüksek maaş sağlayabilmektedir ve ayrıca iş bulma konusunda herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Mezun olan öğrenciler okulu bitirdikleri dönemde Türk ve yabancı bayraklı gemilerde çalışmaya başlamaktadırlar.
 
Bölümümüzü bitiren öğrenciler gemilerde çalışmakla birlikte denizciliğin kara sektöründede çalışabilmektedirler. Halihazırda mezunlarımızdan Limanlarda, Acentalarda, Denizcilik Şirketlerinde ve Denizcilik Genel Müdürlüğü'nde Denizcilik Sörvey Mühendisi, Liman Devleti Kontrolörü olarak çalışmaktadırlar.
 
Üniversite giriş sınavında bölümümüzü kazanan öğrenciler kayıt yaptırabilmek için "Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesini" almaları gereklidir. Renk körü vb. nedenler ile Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesini alamayan öğrenciler ÖSYM tarafından aynı dönem içerisinde tercih formundaki bir alt tercihine yerleştirilir. Kayıt yaptıran öğrenciler ise KTÜ Yabancı Diller Bölümü tarafından yapılan sınava girebilirler. Bu sınavda başarılı olan öğrenciler direkt olarak 1. sınıfa kayıt yaptırır. Başarısız veya hazırlık sınıfı okumak isteyen öğrenciler ise 1 yıl süre ile İngilizce Hazırlık sınıfı okurlar.
 
Dört yıllık lisans eğitimi süresince öğrenciler üniformalı okumak zorundadırlar. KTÜ Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü'nde yatılılık zorunlu değildir. Ancak isteyen öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda kalabilirler. 
 
Bölüm ve meslekle ilgili soruları e-posta ile veya telefonla sorabilirsiniz. Eğer imkanınız olursa randevu alarak karşılıklı görüşme ile bilgilendirmekten mutluluk duyarız.