haberler

Nöralterapi ile Sağlığına Kavuştu

Uzun süredir bacak ağrısı, ayak altı yanması ve uyku problemleri nedeniyle hayatı adeta kabusa dönen Nevşehirli hasta Banu Ünal, şifayı KTÜ Farabi Hastanesi’nde buldu.

Nevşehir'de yaşayan 46 yaşındaki Banu Ünal, uzun süredir çare bulamadığı bacak ağrısı, ayak altı yanması ve uyku problemleri nedeniyle KTÜ Farabi Hastanesi Aile Hekimliği Kliniği'ne başvurdu. Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Kaan KURT tarafından tahlil ve tetkikler yapılan hasta sonrasında Nöralterapi'yi de içeren tedavi ile sağlığına kavuştu. Hastanın tedavi süreci ile ilgili bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Kaan KURT, "Sırt ağrıları başta olmak üzere; baş, boyun, bel, kol, bacak ve ayak ağrıları toplumda çok fazla kişide görülmekte olup hastalar genel olarak şikayetleri ile yaşamayı kabul etmiş durumdadır. Hastaları kapsamlı olarak değerlendirildiğimizde bu ağrılara eşlik eden diğer sağlık problemlerinin varlığını da tespit etmiş oluyoruz. Bu bağlamda asıl amacımız birbirine eşlik eden bu şikayetlerin ortak sebebini bularak ortadan kaldırmak. 17 yıldır fibromiyalji hastası olan Banu Hanım özellikle ayak altlarında olan yanma ve elektriklenme şikâyeti ile başvurdu. Hasta ayak altına buz koymadan uyuyamadığını buna bağlı olarak uyku ve yaşam kalitesinin çok kötü olduğunu ifade etti.  Hastanın eşlik eden diğer şikayetlerini sorguladığımızda sırt, kol, bel ve bacak bölgeleri başta olmak üzere genel vücut ağrılarının olduğunu, su tüketiminin yeteri kadar olmadığını ve karın şişliğinin olduğunu saptadık. Yine hasta muayenesi esnasında bacak kaslarında kuvvet kaybı ve ayak bileği başta olmak üzere bacaklarda ödem tespit ettik. Tedavisine bütüncül olarak başladığımız hastanın beslenmesini düzenleyip, su tüketimi konusunda önerilerde bulunduk. Tetkik sonuçlarına göre gerekli vitamin ve mineral takviyesini sağladık. Hastanın asıl huzursuzluk sebebi olan genel vücut ağrıları ve ayak altı yanma hissine yönelik hastayı Nöralterapi programına dahil ettik.  1. Seanstan sonra hastanın şikayetlerinde önemli ölçüde azalma gözlemledik. Haftada bir uyguladığımız seanslar ile 3. seans sonrası hastayı değerlendirdiğimizde ayak altı yanma ve elektriklenme hissinin tamamen kaybolduğunu, ayak ve bacak ödemlerinin geçtiğini, genel vücut ağrılarını artık hissetmediğini, mide bağırsak şikayetlerinin düzelerek 4 kilo verdiğini, uykularının düzene girdiğini ve yaşam kalitesinin %100’e yakın arttığını tespit ettik. Nöralterapi, hastaları bütüncül olarak değerlendirdiğimiz; yeni başlangıçlı ve uzun süredir olan birçok hastalık tedavisinde kullanılabilen geniş yelpazeli bir tedavi yöntemidir. İşlem bazı lokal anestezik ilaçların düşük dozlarda hastalık ile ilgili bölgelere enjeksiyonu şeklinde uygulanır. Toplumumuzda pek çok hastanın aslında iyileşebilecekken bundan vazgeçtiğini ve şikayetleriyle kalitesiz uzun yıllar yaşadığını gözlemliyoruz. Üzüldüğümüz bu durumun ortadan kaldırılması için çalışmaya devam ediyoruz." dedi.

Tedavisi devam eden 46 yaşındaki Banu Ünal ise yıllardır süren şikayetlerine KTÜ Farabi Hastanesi’ne çare bulduğunu ifade ederek, “Nevşehir'den geldim. Yıllardır şikayetlerime çare bulamadım. Yakın zamanda kızımın düğünü olacak inşallah. Düğüne katılamamaktan dahi korkuyordum. Kaan hocamdan Allah razı olsun. İlk tedaviden sonra bile iyileşme oldu. Yıllardır çektiğim ağrılarım, ayaklarımın yanması ortadan kalktı. Karın şişkinliğim gitti ve kilo vermeye başladım. Sağlık en büyük nimetlerden biri. Sağlığıma kavuştuğum bu günlerde bunu daha iyi anlıyorum." şeklinde konuştu.


22 Mart 2024