haberler

KTÜ Farabi Hastanesi'nden Diyabet Uyarısı; Riskinizi ve Sorumluluğunuzu Bilin

Dünya Diyabet Günü münasebeti ile KTÜ Farabi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği’nden Doç. Dr. İrfan NUHOĞLU konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Diyabet, dünyada erişkin her on kişiden birinde görülmekte. Tüm dünyada yaklaşık 537 milyon diyabet hastası mevcut. Her yıl 6,7 milyon insan diyabete veya onun komplikasyonlarına bağlı olarak ölmekte. Diyabetin oluşturduğu sağlık tehdidine karşı halkı bilinçlendirmek ve diyabetin önlenmesi, teşhis ve yönetimini iyileştirmek için 1991 yılından beri her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutluyoruz.

14 Kasım’ın Anlamı

Bugün, 1922 yılında Charles Best ile birlikte insülini keşfeden Frederick Banting'in doğum günü. Tam 100 yıl önce insülinin keşfiyle birlikte o zamana kadar ölümcül bir hastalık olan tip 1 diyabet, artık tedavi edilebilir bir hastalık oldu.

Bugünün Kutlanmasındaki Amaç Ne?

Dünya Diyabet Günü 160’dan fazla ülkede 1 milyardan fazla kişiye ulaşan dünyanın en büyük diyabet bilinçlendirme kampanyası. Bu kampanya sayesinde diyabeti halkımızın gündeminde tutmaya çalışıyoruz.

Dünya Diyabet Günü’nün Özel Bir Sembolü Var mı?

Evet, 2006 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile bugün resmi bir gün olarak kabul edildi ve mavi daire logosu sembol olarak seçildi. Bu sembol diyabet salgınına karşı duran küresel diyabet topluluğunun birliğini ifade ediyor.

Bugüne Özel Olarak Dünya’da ve Ülkemizde Neler Yapılmakta?

Bugüne özel olarak diyabet tarama kampanyaları, radyo ve televizyon programları, spor etkinlikleri ve hastalar ile sağlık çalışanlarını bir araya getirecek sosyal aktiviteler yapıyoruz.

Her yıl, Dünya Diyabet Günü kampanyası, bir veya daha fazla yıl boyunca devam eden özel bir temaya odaklanır. Ne yazık ki Dünyamızda milyonlarca diyabet hastası ihtiyaç duydukları tedavilere ulaşamıyor. Bu duruma vurgu yapmak için 2023 Dünya Diyabet Günü teması “Riskinizi Bilin, Sorumluluğunuzu Bilin” olarak seçildi.

Kişiler kendileri için neler yapabilir?

Riskinizi ve ne yapmanız gerektiğini bilmek, DİYABETİ önlemeyi, erken tanıyı ve zamanında tedaviyi desteklemek açısından önemli.

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF), 212 milyon kadar insanın, yani halihazırda diyabetle yaşayan yetişkinlerin yarısının teşhis edilmediğini tahmin ediyor. Bunların çoğunda tip 2 diyabet var.

IDF, bireyin önümüzdeki on yıl içinde tip 2 diyabet geliştirme riskini tahmin etmeyi amaçlayan çevrimiçi bir diyabet risk değerlendirmesi oluşturdu. Test Finlandiya Diyabet Risk Skoruna (FINDRISC) dayanmaktadır. Testin tamamlanması yalnızca birkaç dakika sürer ve tip 2 diyabet geliştirme riskinizi öğrenmenin hızlı, kolay ve gizli bir yoludur. Bu teste https://worlddiabetesday.org/type-2-diabetes-risk-assessment/ adresinden ulaşabilirsiniz.


14 Kasım 2023