haberler

Gürcü 40 Günlük Bebek, Gözünün Arkasındaki Tümörden KTÜ Farabi Hastanesi'nde Kurtuldu

Gürcistan’ın Batum şehrinde doğduktan 15 gün sonra gözü şişen Data MERKULADZE isimli bebeği, doktorlar göz tansiyonu açısından incelerken aslında bebeğin gözünün arkasında tümör olduğu tespit edildi.

KTÜ Farabi Hastanesi’ne getirilen bebeğin, Nöroblastom ön tanısıyla yatışı yapıldı. Bu hastalık karında da kitleye neden olabildiği için bebeğe batın MRG çekildi. Hastanın batın bölgesi temiz çıktı. Göz arkasında (orbita bölgesinde) gözü dışarı doğru iten, kemiği tutup eriten ve göz sinirlerine bası yapan kitle, KTÜ Farabi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Uğur YAZAR liderliğindeki ekip tarafından ameliyatla çıkarıldı. Ameliyat sonrası gözün basısı rahatladı, göz normal yerine geldi ve şekline kavuştu. Medikal Onkoloji Bölümü’ne sevk edilerek tamamlayıcı tedavi için takibi başlatılan Data bebek, hastaneye geldikten sonra 8 gün içinde ameliyat olup taburcu edildi.

Dr. Öğr. Üyesi Uğur YAZAR “Nöroblastomlar genelde yenidoğanlarda (bebeklerde) sinir hücrelerinde gelişiyor. Birden fazla yerde bulunduğunda çok ölümcül olabilirken tek bir yerde olup çıkartıldığında kalan kısmı da küçülebiliyor. Bu tümörün en tipik belirtisi, yenidoğanlarda göz çevresinde herhangi bir travma olmadan morluk ve şişkinlik görülmesidir. Hastanemize başvurduğunda 40 günlük olan hastamızda da göz, dışarıya doğru anormal derecede itilmişti. Bu tümörlerde müdahale süresi çok önemlidir. Teşhis konur konmaz hasta ameliyat edilmelidir. Bu durum ülkemizde detaylı ultrasonlarla anne karnındayken bile tespit edilebiliyor. Bu vesileyle hızlı müdahale mümkün oluyor. Biz de hastanemizde, en kısa sürede müdahale ederek ameliyatı gerçekleştirdik. KTÜ Farabi Hastanesi olarak hem çevre illerimizden gelen hem de Sağlık Turizmi kapsamında başvuran hastalarımıza başarıyla hizmet vermekteyiz.” dedi.

Data bebeğin babası Tengız MERKULADZE, duygu ve düşüncelerini “Bebeğimiz doğduktan sonra gözünde şişme meydana geldi. Batum’da şişliğin sebebinin tümör olduğu ortaya çıkınca zaman kaybetmeden Trabzon’a geldik. Doktorlarımız ameliyat olması gerektiğini söylediklerinde kabul ettik ve şu anda bebeğimizin gözü yerine geldi. Çok mutluyuz. Hastanede çalışan herkese çok teşekkür ederiz.” sözleriyle ifade etti.


05 Şubat 2024