haberler

Bölümümüz Tarafından "Denizcilik Genel Müdürü KTÜ'de" Etkinliği Düzenlendi.

Denizcilik Genel Müdürü KTÜ’de!

Denizcilik Genel Müdürü Sn. Ünal BAYLAN Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği öğrencileri ile bir araya geldi.

16. Geleneksel Kariyer Günleri kapsamında Denizcilik sektörünün öğrencilerle bir araya geldiği etkinlikte bölümümüz mezunu Denizcilik Genel Müdürü Sn. Ünal BAYLAN konuğumuz oldu. Rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muzaffer FEYZİOĞLU, fakülte ve bölüm öğretim üyelerimiz, Karadeniz bölgesi liman başkanları ve öğrencilerimizin yoğun katılımı ile gerçekleşen konferansta Sn. Baylan öğrencilerin geleceğe dönük planlamalarına ışık tutacak nitelikte tavsiyelerde bulundu.

Denizcilik sektörüne dair birçok gelişmeyi ve projeyi öğrencilerle paylaşarak ülkemizin uluslararası konumunun ve son yıllarda ulaşmış olduğumuz başarıların altını çizdi. 2021 yılının Türk bayrak gemiler için tüm zamanların en düşük gemi tutulma vakasının yaşandığı yıl olduğunu ve bunun sıkı takım çalışmasıyla gerçekleştiğini vurguladı.

Sektöre ara eleman kazandırmak ve ülke istihdamını artırmak için meslek liselerine yaptıkları yatırımlardan bahseden Sn. Baylan, belirledikleri 6 pilot okul ile çalışmalarını yürüttüklerini ve bu okulların müfredatlarında yaptıkları değişiklikle birlikte yabancı dil eğitimini ön plana aldıklarını, donanımlı tayfa sınıfı personel amaçladıklarını belirtti.

Konuşmalarına Türk zabitlerin sektördeki yerinden ve geleceğin kadın zabitleri için destekleyici projelerinden bahseden Sn. Baylan sözlerini, Yeşil Liman projesi ile limanların çevreye olumsuz etkilerini en aza indirmek için yürütmüş oldukları çalışmalara ve gemi adamı ehliyetlerimizin diğer ülkelerce tanınması ile Türk gemi adamları için oluşturdukları fırsatlardan bahsederek devam etti.

Etkinlik, Sn. Baylan'ın öğrencilerden gelen soruları cevaplamasının ardından Rektör hocamız Sn. Hamdullah Çuvalcı’nın kapanış konuşması ve plaket takdimi ile sona erdi.


08 Ocak 2022