Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü; ileri bilimsel çalışmalar yapmak, öğretim elamanları ve toplumun çeşitli kesimlerine araştırmacılar yetiştirmek üzere 07 Aralık 1982 tarihinde kurulmuştur. Enstitümüzde halen 16 anabilim dalında yüksek lisans ve 10 anabilim dalında da doktora düzeyinde eğitim-öğretim programları yürütülmektedir. Ayrıca; Kamu Yönetimi Uzaktan Eğitim tezsiz yüksek lisans, İşletme Uzaktan Eğitim tezsiz yüksek lisans ve Maliye İkinci Öğretim tezsiz yüksek lisans programları bulunmaktadır. 

Karadeniz Teknik Üniversitesi, bilginin bütünlüğü ve evrenselliğini bilimin başat unsurlardan biri olarak kabul eder. Bu bağlamda Sosyal Bilimler Enstitüsü, Üniversitenin tamamlayıcı bir unsuru olarak sorumluluk ve anlayış geliştirmiş, misyon ve vizyonunu bu doğrultuda belirlemiştir.
30 yılı aşkın süredir faaliyette bulunan Enstitümüzün temel amacı, yarının üniversite öğrencilerini yetiştirecek öğretim elemanlarına bilginin evrensel zemininde, ulusal ve uluslararası sahalarda boy gösterecekleri akademik formasyonu kazandırırken bilim insanının araştırmacı ruhu ve niteliğini muhafaza etmektir. devamı>>