serbest müşavir mühendis (SMM) ders tamamlama eğitimi

Programın Amacı

Elektrik-Elektronik Mühendisligi Bölümü mezunu olup Serbest Müşavir Mühendis (SMM) olarak çalismak isteyenlerin 'Elektrik 1 kV. Üstü ve 1 kV. Alti Tesisler SMM Belgesi' alabilmeleri için, EMO Serbest Müsavir Mühendislik Hizmetleri Yönetmeligi'nin 9. Maddesinin 8. fikrasi geregi almalari gereken dersler kapsaminda öncelikle asagida belirtilen derslerin açilmasi kararlastirilmistir.

Başvuru Bilgileri

Derslerin Yürütülmesi:

SMM Ders Tamamlama Programında yürütülen dersler Karma (Blended) Uzaktan Eğitim yöntemiyle yürütülmektedir. Derslerin teorik anlatımı çevrimiçi olarak Microsoft Teams üzerinden yürütülmektedir. Bu aşamada katılımcılara gönderilen e-posta ve parola ile ilgili derslere giriş yapılabilmektedir. İnternet üzerinden yürütülen dersler karşılıklı etkileşim içerisinde, sesli ve görüntülü katılımla canlı (eşzamanlı) olarak yürütülmektedir. Uygulama dersleri ise final sınavından önceki 2 gün içerisinde Trabzon ilinde KTÜ Uzaktan Eğitim Merkezinde yüz yüze yürütülmektedir. Lisans egitiminde oldugu gibi derslerin %70 ine devam zorunlulugu vardır.

 

 

Sınavların Yürütülmesi:

SMM ders tamamlama programı, ara sınavlar çevrimiçi olarak, final sınavları derslerin bittiği haftayı takiben Trabzon ilinde KTÜ Uzaktan Eğitim Merkezinde sınıf ortamında yüz yüze yapılmaktadır.

 

Derslerin Yapilacagi Yer : KTÜ Uzaktan Egitim Merkezi

Toplam Ders Saati : Her ders için 42 saattir ve dersler 11 haftada tamamlanmaktadır.

Alabileceğiniz Dersler:

  1. Güç Sistemleri Analizi
  2. Elektrik Makinaları
  3. Yüksek Gerilim Tekniği

 

Gerekli Belgeler:

Ön Kayıt Formu (Forma ulaşmak için tıklayınız)

Kesin Kayıt Formu (Forma ulaşmak için tıklayınız)

 

Ödeme Bilgileri:

Önkayıt yapmayan adayarın öncelikle buradan ön kayıtlarını tamamlamaları gerekmektedir.

Başvuru Ücreti : Tek ders için 2000 TL (KDV Dahil), İki ders için 3500 TL (KDV Dahil), Üç ders için 5000 TL (KDV Dahil) (Not: Dersler başladıktan sonra ücret iadesi yapılmayacaktır.)

Banka Bilgileri : T.C. ZIRAAT BANKASI, Üniversite Subesi

Hesap Adı : KTÜ Döner Sermaye Saymanlığı

Hesap No : 11825144-5010

IBAN: TR83 0001 0012 2511 8251 4450 10 - Karadeniz Teknik Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlığı

ÖNEMLİ NOT: ( Ücret yatırılırken açıklama kısmına 'KTUUZEMSMM2001' açıklaması yazılmalıdır.)

Dersler

Elektrik Makinaları

Temel Kavramlar ve Tanımlar

Amper Yasası

Manyetik Eşdeğer Devreler

Transformatörler

Doğru Akım Makinaları

Asenkron Makinalar

Senkron Makinalar

 

Yüksek Gerilim Tekniği

Enerji İletim Sistemleri-Statik Elektrik Alanı

Elektrot Sistemleri

Gazlarda Boşalma Olayları ve Yalıtkan Gazlar

Sıvılarda Boşalma Olayları ve Yalıtkan Yağlar

Katı Yalıtkanlarda Boşalma Olayları ve Katı Yalıtkanlar

Yüksek Gerilimle Enerji-Sisteminin Elemanları

Yüksek Gerilimin Üretilmesi

Aşırı Gerilimler

Aşırı Gerilimlere Karşı Koruma

Yüksek Gerilimde Ölçme

 

Güç Sistemleri Analizi

Temel kavramlar ve tanımlar

Şebeke şekilleri

Şebekelerin yapılışı ve düzenlenmesi

Hat kesiti hesapları için kriterler

Gerilim düşümü hesapları

Radyal şebekede gerilim düşümü hesapları

Eşit yayılı yüklü şebekelerde

Karışık yüklü şebekelerde

İki taraftan beslenen şebekelerde

Düğüm noktası olan şebekelerde gerilim düşümü hesapları

Şebeke arızaları ve kısa devre hesapları

Reaktif güç kompanzasyonu

Elektrik enerji dağıtımında kullanılan iletkenler

Yeraltı kabloları

Şebeke arızaları ve kısa devre hesapları

Yönetmelikler

Elektrik 1kv Üstü ve 1kv Altı Tesisler SMM Belgesi

Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği kapsamındaki Etkin değeri 1000V'un üstünde ve 1000V'un altındaki tesisler ile Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği kapsamında bulunan etkin değeri 1000V?un altındaki kuvvetli ve zayıf akımlı tesisler ile asansör tesislerini kapsayan SMM belgesidir. Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

 

Elektrik mühendisleri ile yüksek mühendisleri dışındakilere (Elektrik-Elektronik, Elektronik ve Elektronik-Haberleşme Mühendisleri) Elektrik 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Elektrik-elektronik mühendislerinin Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; bu belgenin verilebilmesi için transkript istenir. Elektrik-elektronik mühendislerinin transkriptinde "elektrik makineleri", "iletim sistemleri", " dağıtım sistemleri", "güç sistemleri", "enerji sistemleri", "elektrik tesisleri", "koruma", "yüksek gerilim tekniği" veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az üçünün bulunması durumunda elektrik-elektronik mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

 

Transkript'de İstenen Dersler

Bu dersler sadece Elektrik-Elektronik Mühendisleri ile Yüksek Mühendisleri'nden istenir. Elektrik-elektronik mühendislerinin Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi talep etmeleri halinde; bu belgenin verilebilmesi için transkript istenir.

 

Elektrik-elektronik mühendislerinin transkriptinde "elektrik makineleri", " iletim sistemleri", "dağıtım sistemleri", "güç sistemleri", "enerji sistemleri", "elektrik tesisleri", "koruma", "yüksek gerilim tekniği" veya bu derslerle aynı içerikte olup, farklı isimler altında olan derslerden en az üçünün bulunması durumunda elektrik-elektronik mühendislerine Elektrik 1kV üstü ve 1kV altı tesisler SMM belgesi düzenlenir.

Bu dersler hiçbir şekilde EMO tarafından verilmemektedir. Eksik dersler mezuniyetten sonra lisans veya yüksek lisans(lisans dersi olması koşuluyla)?da tamamlanabilir. Bazı üniversiteler bu dersleri özel öğrenci statüsünde mezuniyetten sonra vermektedir.

EMO tarafından 12.10.2018 tarihinde yapılan toplantıda alınan karar doğrultusunda, 2020 yılı öncesinde mezun olan öğrencilerin bu dersleri dışarıdan tamamlayamayabilecekleri belirtilmektedir. İlgili karara buradan ulaşabilirsiniz. (EMO Web sayfasında yer alan karar için tıklayınız.)

Duyurular

Tarih Duyuru
16.10.2023 2023-1 Ders Programı Açıklandı.
22.11.2023 2023-1 Sınav Programı Açıklandı.

 

İletişim

Başvuru Yeri

Karadeniz Teknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Kanuni Kampüsü 61080 - Ortahisar / TRABZON

 

İrtibat Telefonu

0462 377 1810