kısaca KTÜ

 

KTÜ Hakkında

TARİHÇE

Trabzon Milletvekili Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve 28 arkadaşının verdiği teklifin, TBMM'de 20 Mayıs 1955 tarih ve 6594 sayılı kanunla kabul edilmesi ile kurulmuş olan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversitedir. Kuruluşundan yaklaşık sekiz yıl sonra, 19 Eylül 1963 tarihinde, 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makine-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur. KTÜ, eğitim-öğretime 2 Aralık 1963 tarihinde Esentepe Mahallesi'ndeki Trabzon Atatürk İlköğretim Okulu'nun ilkokul binasında başlamış olup 1966 yılında bugünkü merkez kampüse taşınmıştır. Gelişimini sürdüren KTÜ, 4 Ocak 1973 tarih ve 1659 sayılı kanunla da Yer Bilimleri ve Tıp Fakültesi kadrolarını almıştır. 1981 yılında, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun çıkarılmasından sonra KTÜ sürekli büyümeye devam etmiş, buna bağlı olarak bünyesinde yeni fakülte ve bölümler açılmıştır. 

Bugün KTÜ'de 12 fakülte, 1 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu kapsamında; 78 lisans ve 34 ön lisans programı; 6 enstitüde, 80 yüksek lisans ve 57 doktora programı bulunmaktadır.

KTÜ, güçlü akademik kadrosu, 31 bin öğrencisi ve 248 bini aşkın mezunu ile ülkemizin önde gelen üniversitelerinden biridir. Köklü geçmişi, oturmuş gelenekleri, eğitim-öğretim deneyimi, altyapısı, mükemmel kampüsü ve nitelikli eğitim-öğretim ve araştırma kadrosu ile KTÜ bir ekoldür.

ÜNİVERSİTENİN KONUMU

KTÜ Tanıtım Videoları

 

KTÜ 2023 GENEL TANITIM FİLMİ KTÜ BELGESELİ

ÜNİVERSİTEMİZİ DAHA YAKINDAN TANIMAK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ.

Öğrenci Tanıtım Videoları

 

 

 

 

ÜNİVERSİTEMİZİ DAHA FAZLA TANIMAK  İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYINIZ.

 

 

 

 

 

Öğrenci Deneyimleri