BİGG_KTÜ-TTO

  

 

 

 

BİREYSEL GENÇ GİRİŞİM (BİGG)

 

BİGG_KTU-TTO

 

        

 

   2016 YILI BAŞVURULARI ALINMAMAKTADIR.

 

1. AŞAMA BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ !!!

 

BİREYSEL GENÇ GİRİŞİM (BİGG) 1. AŞAMA UYGULAYICI KURULUŞU KTÜ-TTO

 

Değerli iş fikri sahipleri,

TÜBİTAK 1512 Programı bu yıl isim ve içerik değişikliği geçirmiş olup, bundan sonra Bireysel Genç Girişim, kısaca BiGG olarak anılan bir program haline dönüştürülmüştür.

Yapılan bir diğer değişiklik ile; programın 1. Aşaması ulusal seviyede ülkemizde yapılan başvurular arasından değerlendirilmeye alınmış ve başarılı bulunmuş olan 17 BiGG uygulayıcı kuruluşu tarafından farklı yöntem ve faaliyetlerle yürütülecektir. Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (KTÜ-TTO) bu 17 başarılı BİGG uygulayıcı kuruluşu arasında bulunmaktadır.

 

KİMLER BAŞVURABİLİR?

 

  • Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler
  • Yüksek lisans veya doktora öğrencileri ya da 
  • Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok on yıl önce almış kişiler
  • Daha önce TÜBİTAK 1512 ya da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Programlarından destek aldıysanız başvurmanız mümkün olmamaktadır.
  • Başvurduğunuz tarihten itibaren herhangi bir şirkette ortaklığınızın olmaması gerekmektedir.

  

PROGRAM İÇERİĞİ:

 

Program kapsamında BİGG_KTÜ-TTO olarak adlandırılan ofisimiz; nitelikli iş plan ve modelleri oluşturma amacına dönük faaliyetleriyle siz değerli iş fikri sahiplerine hizmet edecek olup izleyeceği yolun kısaca özeti ve sıralaması şu şekilde olacaktır:

 

1- Farkındalık, Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri: KTÜ-TTO, BİGG Programı 1. Aşama kapsamında Uygulayıcı Kuruluş olarak; üniversitemiz ve özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde işbirliği içinde bulunan tüm üniversitelerin bünyesinde ilgili şartları sağlayan öğrencilerin "girişimci adayı" olarak; teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeli yüksek teşebbüslere dönüştürebilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerini desteklemeyi hedeflemektedir. Yapılacak "Farkındalık, Tanıtım ve Bilgilendirme Faaliyetleri" nin temel amacı; KTÜ-TTO'nun bu hedefi doğrultusunda sunacağı hizmetler hakkında hedef kitle üzerinde farkındalık oluşturma ve bilgilendirilmelerini sağlamak, ilgili programın içeriği hakkında bilgilendirilmelerini ve iş fikri olan girişimcilerin izleyecekleri yol ile ilgili bilgi vermektir. Ayrıca proje sürecinde yapılacak tüm faaliyetlerin hedef kitle ve işbirlikçi kurumlar nezdinde yaygınlaştırılması ve ilgili faaliyetlere katılımın sağlanması bir diğer amaçtır.

 

2- İş Fikri Başvurularının Alınması: 2015 çağrısına hazırlanmak üzere "08.07.2015-30.09.2015" tarihleri arasında başvurular alınacak olsa da, yılın her anı başvuru yapılmasına ve alınan başvuruların yine yılın her anı standart işlemlere tabi olmasına ve önündeki yılın başvuru çağrısına hazırlatılmasına imkan sağlanacaktır.

Başvuruda bulunmak için lütfen "BİGG_KTÜ-TTO İş Fikri Başvuru Formu"nu doldurarak "ktutto@ktu.edu.tr" adresine mail atınız. Attığınız mailden sonra mailin alındığına dair onay maili gönderilecektir. Onay Maili almayan başvuru sahiplerinin BİGG_KTÜ-TTO ile iletişime geçmelerini rica ederiz.

 

3- İş Fikri Başvurularının Değerlendirilmesi: Yapılan iş fikri başvuruları uzman ekibimiz tarafından teknik kontrole tabi tutulacak olup, teknik kontrol sonucu başarılı bulunan başvurular oluşturulacak değerlendirme komisyonunca incelenecek ve programın uygulama esaslarına uygunluğuna göre değerlendirilecektir.

 

4- İş Planı Hazırlama Aşaması Desteği: "İş Fikri Başvuruları Değerlendirme Süreci"nde başarılı bulunan iş fikri başvuru sahiplerine BİGG_KTÜ-TTO koordinatörlüğünde İş Planı Hazırlama Aşaması Desteği verilerek nitelikli iş planlarının ortaya çıkarılması sağlanacaktır. İş fikirlerinin değerlendirilmesi sonucu uygun bulunan iş fikirlerinin iş planına dönüşme sürecinde girişimcilere eğitim, rehberlik, danışmanlık, üniversite altyapı imkanlarından faydalandırma, ön kuluçka vb. hizmetlerin verilmesi, iş fikri doğrulaması çalışmalarının yapılması ve nitelikli iş planı hazırlanması destekleri verilecektir.

 

5- İş Planlarının Değerlendirilmesi: Girişimci adaylarının proje kapsamında alacağı İş Planı Hazırlama desteklerinden sonra, BİGG_KTÜ-TTO'nun deneyimli uzman kadrosunun desteğiyle hazırladıkları iş planları Uygulayıcı Kuruluş KTÜ-TTO gözetiminde oluşturulacak Değerlendirme Komisyonu tarafından nihai bir değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Başarılı bulunan iş planları 1. Aşama faaliyetlerini başarıyla tamamlamış bir şekilde, 2. Aşama faaliyetlerine geçmek üzere TÜBİTAK'a bildirilecek ve girişimci adaylarının başvuruları tamamlanmış olacaktır.

 

 

PROGRAMIN İÇERİĞİ İLE İLGİLİ DAHA DETAYLI BİLGİ ALMAK İÇİN "http://bigg.tubitak.gov.tr" ADRESİNİ ZİYARET EDEBİLİR,

 

0462 3778748 - 0462 3778798 NOLU NUMARALARDAN PROJE UZMANLARI TUĞÇE ŞİMŞEK VEYA ASENA ULUSOY SÖNMEZ'E ULAŞABİLİRSİNİZ.

 PROJE BAŞVURULARINIZ İÇİN 19.09.2015  TARİHİNDEN İTİBAREN  0535 700 4046 NOLU NUMARADAN PROF. DR. ALİ OSMAN BELDÜZ' DEN BİLGİ ALABİLİRSİNİZ.

 

 

 

 

 

 

1. AŞAMA BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ !!!