duyurular

07

Aralık

Erasmus+ UZEM Konsorsiyumu (2021-1-TR01-KA131-HED-000007053) Kapsamında Öğrenci Staj Hareketliliği 1.Başvuru Dönemi Başlamıştır

KTÜ Değişim Programları Koordinatörlüğü

ÖNEMLİ UYARI

Başvuru süreci eski dönemlerden farklı ilerlemektedir, bu nedenle lütfen başvuru yapmadan önce duyurunun tamamını okuyunuz. Başvuru yapmadan önce ERASMUS BAŞVURU PORTALI için portal kullanım rehberini mutlaka inceleyiniz. Rehber için tıklayınız.

Başvuru yapacak öğrencilerimiz öncelikle KTÜ E-Belge Sistemi Kayıt Formu'nu tamamlayacaklardır. "ERASMUS+ BAŞVURUSU İÇİN DEVAM ET" butonuna geldikten sonra Portal ile ilgili uyarılar karşınıza çıkacaktır. Uyarıları okuyup devam ettiğinizde Erasmus Başvuru Portalı'na yönlendirileceksiniz. E-devlet bilgileriniz ile Portal'a giriş yapınız ve Erasmus+ başvurunuzu Portal üzerinden tamamlayınız.

 


Erasmus+ UZEM Konsorsiyumu - Öğrenci Staj Hareketliliği 1.Başvuru Dönemi (05.12.2022 tarihli duyuru)
 

Proje Numarası

2021-1-TR01-KA131-HED-000007053

Başvuru Tarihleri

5 Aralık 2022 – 20 Aralık 2022

Son Başvuru Tarihi ve Saati

20 Aralık 2022 saat 16:00

Başvuru Yöntemi ve Aşamaları

Başvurular online alınacaktır.

1.Adım: Erasmus E-Belge Sistemi Kayıt Formu (BYS bilgileri ile giriş)

2.Adım: Erasmus Başvuru Portalı (E-devlet ile giriş)

 Başvuru Portalı Kullanım Rehberi

İlandaki bağlantı adresi sırasıyla önce kayıt formuna, sonra Erasmus Başvuru Portalı’na yönlendirecektir. Lütfen başvuru aşamasına geçmeden önce, başvuru aşamasında sorun yaşamamak adına buradaki rehberi inceleyiniz.

Erasmus Başvuru Portalı kullanımına ilişkin rehbere ulaşmak için tıklayınız.

Tahmini Kontenjan

en az 3, en fazla 4 öğrenci

Başvuru Kriterleri

  • KTÜ’de kayıtlı aktif öğrenci olmak
  • Lisans için en az 2.20 genel akademik ortalama
  • Lisansüstü için en az 2.50 genel akademik ortalama
  • 12 Ekim 2022 tarihinde düzenlenen Erasmus+ İngilizce Dil Sınavına katılmış olmak

Aşağıdaki bölümlerden birinde kayıtlı olmak:

  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Yazılım Mühendisliği
  • Yönetim Bilişim Sistemleri

Stajın Gerçekleştirilebileceği Tarih Aralığı

         1 Haziran 2023 – 31 Ekim 2023

Hibelendirilecek Süre

          2 ay

Ülkeler / Hibe Miktarları

Ülke gruplarını ve hibe miktarlarını görmek için tıklayınız.

YÜKSEK LİSANS veya DOKTORA programlarından birinde kayıtlı olup
akademik ortalaması 0 (sıfır) görünen öğrencilerin dikkatine!

Lisansüstü öğrencisi olup akademik ortalaması KTÜ BYS sisteminde 0 görünen öğrencilerin bir önceki eğitim düzeylerine ait mezuniyet transkriptlerini (yüksek lisans öğrencileri lisans mezuniyet transkriptlerini, doktora öğrencileri yüksek lisans mezuniyet transkriptlerini) online başvuru süreci sona ermeden önce buraya tıkladığınızda açılan forma yüklemeleri zorunludur.

Sisteme yüklenecek transkript e-devletten indirilen karekodlu belge veya ilgili üniversiteden alınmış imzalı-mühürlü transkriptin taranmış hali olmalıdır. Son tarihe kadar bu sisteme gerekli belgeyi yüklemeyen öğrenciler değerlendirmeye alınamayacakları için eleneceklerdir.

Dezavantajlı Öğrenciler için
Ek Hibe İmkânı

Dezavantajlı öğrencilerin hak kazanması durumunda ek hibe alması mümkün olabilir. Ek hibe talepleri ofisimize iletildiğinde talep Ulusal Ajans’a iletilir ve Ulusal Ajans her bir talebi özel olarak değerlendirir.

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

- Yazılı sınav %75, dinleme sınavı %25 oranında dikkate alınarak toplam dil notu hesaplanır.

- Yazılı sınav için taban puan uygulanacaktır ve taban puanın altında kalan öğrenciler elenecektir. Belirlenecek taban puanlar sınavın ardından ve bütçe hesabı yapıldıktan sonra seçim sonuçlarıyla birlikte koordinatörlüğümüz tarafından ilan edilecektir.

- Dinleme(Listening) sınavı için program kuralları gereği taban puan uygulanmayacaktır.

- Nihai Erasmus+ notu hesaplanırken genel akademik ortalama %50, toplam dil notu %50 oranında dikkate alınır.(Genel akademik ortalama 100'lük sisteme 25 ile çarpılarak dönüştürülür.)

- Daha önce programlardan faydalanmış olan veya faydalanmak üzere ilan edilen listelerde asil olarak yer alan öğrencilerin nihai Erasmus+ notunda 10 puan kesinti uygulanır.

- Daha önce programlardan birine başvurmuş ve kendilerine tanınan süre dışında hakkından feragat etmiş öğrencilerin nihai Erasmus+ puanlarına -10 puan uygulanır.

- Programdan daha önce 2 kez veya daha fazla faydalanmış öğrencilerden yapılacak kesinti artarak devam eder. Örneğin programdan 2 kez faydalanmış öğrencilerin 3. başvurularında nihai Erasmus notundan -20 puan kesinti uygulanır. Aynı durumdaki öğrencilerin 4. başvurularında ise -30 puan kesinti uygulanır.

- Engelli öğrencilerin (engelliliğin belgelenmesi kaydıyla) nihai Erasmus+ puanına +10 puan uygulanır. Bu durumdaki öğrencilerin online başvuru yaparken, durumlarını gösteren resmi belgelerini başvuru formunda ilgili kutucuğa tıkladıktan sonra açılacak yükleme alanına yüklemeleri gerekmektedir. Yüklenecek belge PDF formatında olmalıdır ve boyutu maksimum 1MB olmalıdır. Belge ilgili makamdan imzalı-mühürlü bir belgenin taranmış hali olmalıdır veya karekodla doğrulanabilen bir belge olmalıdır. Başvuru yaparken ilgili kısma özel durumlarını gösteren belgesini yüklemeyen öğrencilere ek puan uygulaması yapılamayacaktır.

- Şehit ve gazi çocuklarının (belgelenmesi kaydıyla) nihai Erasmus+ puanına +15 puan uygulanır. Bu durumdaki öğrencilerin online başvuru yaparken, durumlarını gösteren resmi belgelerini başvuru formunda ilgili kutucuğa tıkladıktan sonra açılacak yükleme alanına yüklemeleri gerekmektedir. Yüklenecek belge PDF formatında olmalıdır ve boyutu maksimum 1MB olmalıdır. Belge ilgili makamdan imzalı-mühürlü bir belgenin taranmış hali olmalıdır veya karekodla doğrulanabilen bir belge olmalıdır. Başvuru yaparken ilgili kısma özel durumlarını gösteren belgesini yüklemeyen öğrencilere ek puan uygulaması yapılamayacaktır.

- 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında haklarında korunma, bakım veya barınma kararı alınmış öğrencilerin(belgelenmesi kaydıyla) Erasmus puanına +10 puan uygulanır. Bu durumdaki öğrencilerin online başvuru yaparken, durumlarını gösteren resmi belgelerini başvuru formunda ilgili kutucuğa tıkladıktan sonra açılacak yükleme alanına yüklemeleri gerekmektedir. Yüklenecek belge PDF formatında olmalıdır ve boyutu maksimum 1MB olmalıdır. Belge ilgili makamdan imzalı-mühürlü bir belgenin taranmış hali olmalıdır veya karekodla doğrulanabilen bir belge olmalıdır. Başvuru yaparken ilgili kısma özel durumlarını gösteren belgesini yüklemeyen öğrencilere ek puan uygulaması yapılamayacaktır.

- Vatandaşı olunan ülkede Erasmus+ faaliyeti gerçekleştirecek öğrencilerin nihai Erasmus+ puanına -10 puan uygulanır.

- KTÜ Değişim Programları Koordinatörlüğü tarafından daha önce seçilmiş Erasmus+ öğrencileri için düzenlenen toplantılara katılmayanların, programa yeniden başvuru yapmaları durumunda nihai Erasmus+ puanlarına -5 puan uygulanır.

- Online başvuru yapmalarına rağmen Erasmus+ Programı kapsamında düzenlenen dil sınavlarına girmeyen öğrencilerin nihai Erasmus+ puanına -5 puan uygulanır.

Diğer hususlar ve duyurunun tam metni için tıklayınız.

Web sayfamızdan yapılan duyurular resmi tebligat niteliğindedir.

Duyurunun okunmamasından kaynaklı aksaklıklar öğrencinin kendi sorumluluğundadır.

BAŞVURU SÜRECİ

Erasmus+ başvurularının ERASMUS BAŞVURU PORTALI üzerinden yapılması zorunludur. Bağlantıdaki KTÜ E-BELGE SİSTEMİ KAYIT FORMU’nu tamamladıktan sonra KARİYER KAPISI ERASMUS BAŞVURU PORTALI’na devam etmeniz ve başvurunuzu PORTAL üzerinden yapmanız gerekmektedir.

KTÜ ERASMUS E-BELGE KAYIT FORMU ve ERASMUS BAŞVURU PORTALI

Koordinatörlüğümüz 2019 yılından itibaren, Kağıtsız Erasmus (Erasmus without Paper) inisiyatifi doğrultusunda, Erasmus+ sürecinde gerek duyulan belgelerin dijital olarak hazırlanabilmesini sağlayan bir elektronik belge sistemi kullanmaktadır. Erasmus+ Programı’ndan faydalanacak öğrencilerimiz belgelerini bu sistemi kullanarak hazırlayacakları için, KTÜ ERASMUS E-BELGE SİSTEMİ’ne kaydolmaları zorunludur.

KTÜ ERASMUS E-BELGE KAYIT FORMU üzerinden e-belge sistemimize kaydolmanız Erasmus+ Programı’na başvuru yaptığınız anlamına gelmez. Türkiye Ulusal Ajansı’nın kararına göre tüm Türkiye’deki üniversiteler Erasmus+ başvurularını ERASMUS BAŞVURU PORTALI üzerinden almaktadır. Erasmus+ Programı’ndan faydalanmak isteyen öğrencilerimizin bu portal üzerinden başvuru yapmaları zorunludur.

UYARI: E-Belge sistemimize kaydolmasına rağmen, ERASMUS BAŞVURU PORTALI üzerinden başvuru yapmayan adaylar değerlendirmeye alınmayacaktır.

ERASMUS BAŞVURU PORTALI’nı kullanarak nasıl başvuru yapılacağını öğrenmek için yukarıdaki rehberi inceleyiniz.

ONLINE BAŞVURU İÇİN

KTÜ E-Belge Sistemi Kayıt Formu’na ve Erasmus Başvuru Portalı’na erişmek için tıklayınız.

İletişim

Erasmus+ Konsorsiyum Staj Hareketliliği veya başvurulara ilişkin sorularınızı lütfen aşağıdaki ilgiliye e-posta üzerinden iletiniz.

Öğr. Gör. Onur AYDIN

Erasmus+ Konsorsiyum Staj Hareketliliği Sorumlusu

E-Posta: ktu.iro.aydin@gmail.com

KTÜ DEĞİŞİM PROGRAMLARI KOORDİNATÖRLÜĞÜ