Uluslararası Programlar

Kurulduğu günden bu yana Karadeniz Teknik Üniversitesi bir çok uluslar arası faaliyette bulunmuştur. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Japonya, Türki Cumhuriyetler, Amerika ve diğer pek çok Avrupa ülkesiyle öğrenci ve öğretim elemanı değişimi gerçekleştirilmiştir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi 2004 yılında Sokrates-Erasmus programlarına katılan ilk Türk üniversitelerinden biridir. O zamandan bu yana birçok çift taraflı anlaşmalar yapılmış hem gelen hem de giden öğrenci sayısı artarak devam etmiştir. Bununla birlikte Leonardo da Vinci, Lingua, Commennius, Grundtwig ve FP6/FP7 gibi programlardaki pay artırılmaya çalışılmıştır.

Üniversite Genişletilmiş Erasmus Beyannamesine (Extenden University Charter) ve dolayısıyla öğrencilerini staj hareketliliği için  Avrupa ülkelerine gönderme hakkına sahiptir. Bu program özellikle mezun olmak için stajın zorunlu müfredatlarında bulunduğu mühendislik, mimarlık ve orman fakültesi bünyesindeki bölümlerde çok popülerdir.

Üniversite son zamanlarda çift derece programlarına ağırlık vermeye başlamıştır. Bu anlamda İngiltere’den seçilmiş olan iki yüksek öğretim kurumu ile anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmalar kapsamında KTÜ öğrencileri eğitimlerinin üç yılını KTÜ’de bir yılınıda ortak kurumda sürdürüp başarılı olmaları durumunda her iki kurumun da diplomasını almaya hak kazanmaktadırlar. Daha henüz sonuç vermemiş olan bu anlaşmaların yanında İsveç ile başarıyla devam etmekte olan çift derece programı da söz konusudur. 2014-2021 yılları arasında KTÜ Erasmus+ Programı ile öğrenci ve personel değişimine devam edecektir.