Trabzon'a Ulaşım

Önemli bir yerleşim yeri olan Trabzon kara, deniz ve hava ulaşım imkânları sunar. Pek çok öğrenciye ve memura ev sahipliği yaptığı için büyük illerin hepsine doğrudan otobüs hizmeti vardır. Rize-Trabzon yolu üzerinde ana kampüse 5 dakika mesafede uluslar arası bir havaalanı vardır. Bu havaalanından yapılan direkt uçuşlar Trabzon’u Türkiye, Avrupa ve Orta Asya ülkelerinde pek çok noktaya bağlar.

Batı Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında Türkiye’de ulaşım oldukça ucuzdur. İstanbul-Trabzon arası gidiş-dönüş bileti, biletin alınış tarihine bağlı olarak yaklaşık 100-125 € civarındadır. İstanbul-Trabzon arasında günde 10 civarında uçuş gerçekleşir. Ayrıca uluslararası öğrenciler de Sochi gibi Karadeniz kıyısındaki şehirlere veya Gürcistan gibi Kafkas ülkelerine giderken feribot ve otobüslerden yararlanabilirler.

Kampus ve şehir merkezi arasında düzenli otobüs ve dolmuş seferleri vardır. Dokuz kişilik olan dolmuşlar kampüsten dolunca hareket eder; dolmuşun dolması yoğun saatlerde 5, bu saatlerin dışında da 10 dakikayı geçmez. Bu gibi ulaşım araçları vasıtasıyla kampüsten şehir merkezine ve diğer noktalara ulaşmak çok kolaydır.