Spor ve Eğlence Olanakları

Öğrencilerine mümkün olan tüm sosyal, kültürel ve spor imkanlarını sunan Karadeniz Teknik Üniversitesi Türkiye’nin en seçkin kurumlarından biridir. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi ile Atatürk Kültür Merkezi üniversitenin sahip olduğu en önemli tesislerdir.

Her ikisi de ana kampüste bulunan Otelcilik ve Turizm Meslek Yüksekokulu ve Koru Tesisleri’ndeki imkanlar öğrencilere ihtiyaç duydukları özgür ortamı verir ve arzu ettikleri her şekilde şekilde sosyalleşmelerini sağlar. Ana kampüste deniz kenarında yerleşik olan Otelcilik ve Turizm Meslek Okulu bir konuk salonu, olimpik yüzme havuzu, restoran, pastane, kafe, tenis, basketbol ve voleybol sahalarına sahiptir. Havuzun yanında öğrencilerin sosyalleşmek için gidebilecekleri başka bir tesis de bulunmaktadır.

Bunlara ilave olarak, ana kampüste gece karşılaşmalarına uygun olarak modern aydınlatma sistemi ile donatılmış modern stadyumun yanında, diğer mini futbol sahaları, tenis kortları, açık basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır. Bütün bu olanaklar öğrencilere ve personele açıktır. Yine ana kampüste bulunan Hasan Polat Spor Salonu basketboldan haltere, halterden masa tenisine kadar bütün salon sporları için dizayn edilmiştir. Diğer kampüslerde de benzer spor imkanları mevcuttur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri halk dansları, tiyatro, müzik gibi değişik aktiviteleri gerçekleştirmek için gruplar oluşturabilir ve sinema geceleri düzenleyebilirler. Bu gruplar aktivitelerini bütün ülkede sergileyebilirler.

Öğrencilerin sosyalleşmelerinin bir diğer yolu da Su Sporları ve Denizcilik Kulübü, Dağcılık Kulübü, Tenis, Havacılık, Fotoğraf, Satranç ve Çevre Kulübü gibi kulüplerdir. Bu kulüpler her yıl kendi ilgili oldukları alanlarla ilgili olarak pek çok faaliyet düzenlerler. Örneğin Dağcılık kulübü Doğu Karadeniz Dağlarında yılda birkaç kere tırmanış ve kamplar düzenler. Tenis kulübü düzenli olarak hem üniversitede hem de Trabzon’da kurslar düzenlemektedir.