Öğrenme Olanakları

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerin öğrenme taleplerini karşılamak amaçlı Faruk Ahmet Barutçu Kütüphanesi, oditoryum, teknolojik ekipmanla donatılmış sınıflar, çalışma odaları ve laboratuarlar tahsis etmiştir.

Faik Ahmet Barutçu Kütüphanesi

Öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği imkânların bulunduğu ana yerleşkede yer alır. Burada farklı alanlarda yapılan çalışmalar üzerine makaleler, dergiler, online kitaplar ve tezler bulunur. Kayıtlı paketler bölümlerin talep etmesi durumunda artırılabilir. Kayıtlı tüm yabancı öğrencilerde kütüphanemizin tüm imkânlarından faydalanabilir (internet, katalog araştırması ve fotokopi). Kütüphanemiz hafta içi sabah sekizden akşam dokuza, hafta sonu ise dokuzdan beşe kadar hizmet vermektedir. Fakat ödünç verme işlemleri yanlızca hafta içi yapılabilir. 

Oditoryum 

Üniversitemiz tüm amfi ve oditoryumları teknolojik ekipmanlarla yeniden düzenlemiştir. Bütün bölümlerde konferanslarda kullanılmak üzere birer amfi bulunmaktadır. Bunların dışında üniversitemiz bilgisayarlar ve projektörlerle donatılmış, interaktif öğretime ve öğrenmeye hizmet eden iki oditoryum ve altı amfi daha tahsis etmiştir.

Laboratuvarlar

KTÜ ülkenin öncü eğitim kurumlarından biridir ve bu sorumluluğunda bilincindedir. Üniversitedeki laboratuarlar güncelleştirilmiş ve yeniden yapılandırılmıştır. Son dönemde üniversite tüm mühendislik fakültesinin öğrenci laboratuarlarını yenilemiştir. Ve diğer fakültelerin laboratuarı da yenilenmeye devam etmektedir.