Dil Kursları

Karadeniz Teknik Üniversitesi dil bölümleri Edebiyat Fakültesi, Fatih Eğitim Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksek Okulu bünyesindedir. Bu birimler tarafından Türkçe, İngilizce ve Almanca dil kursları verilmektedir. Yabancı Diller Yüksek Okulu, zorunlu İngilizce Hazırlık programında akademik birimlere kayıt yaptıran öğrencilerin derslerini yürütmekle ve Erasmus+ programına seçilmiş KTÜ öğrencilerine dil kursları hazırlamakla yükümlüdür.

Değişim programı kapsamında KTÜ'ye gelen tüm öğrencilere, Trabzon'a varışlarından itibaren eğitim başlangıcına kadar (yaklaşık 1 haftalık bir zaman için) bir oryantasyon sunulmaktadır. Oryantasyon programının amacı, Trabzon'a ve KTÜ'ye yeni gelen öğrencilerin ortama alışmalarını, çevreyi tanımalarını ve arkadaş edinmelerini sağlamaktır. Bu arada, öğrencilere ilk günlerinde ihtiyaçları temin edebilecek kadar zaruri dil eğitimi de verilmektedir.

Eğitim döneminin başlamasından itibaren değişim öğrencileri dilemeleri durumunda Türkçe Dersi için başvuru yapabilir ve kursa devam edebilirler. Tüm değişim öğrencileri bu derse kayıt olmaları için teşvik edilmekte fakat herhangi bir zorlamaya tabi tutulmamaktadır.