duyurular

25

Kasım

Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri Programı (Teçep ) 2015

MOLLAB

2015 Yılı Türkiye Bilimler Akademisi Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen törende sahiplerine verildi.

http://www.tuba.gov.tr/tr/haberler/akademiden-haberler/2015-tuba-tecep-odulleri-aciklandi

2015 TÜBA 'Uluslararası Akademi', GEBİP ve TEÇEP Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde 14 Aralık 2015 tarihinde düzenlenen törenle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde  sahiplerine tevdi edildi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBA tarafından verilen akademi ödüllerinin tevdi edileceği üç bilim insanı ile Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (GEBİP) alanında ödül verilecek 38 bilim insanı ile Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödül Programı (TEÇEP) alanında ödül alacak 19 bilim insanını tebrik ederek, "Gayretleriyle emekleriyle birikimleriyle eserleriyle bilim dünyasına, ülkemize ve tüm insanlığa katkılar sağlayan hocalarımıza şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. TÜBA Başkanı ve üyelerini, ülkemizde her alanda bilimin gelişimine verdikleri destek ve sağladıkları teşvikten ötürü kutluyorum" dedi.

TEÇEP ÖDÜLLERİ DE SAHİPLERİNİ BULDU

Törende,  ‘Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri Programı (TEÇEP) 2015 uygulamasında; Doğa, Mühendislik, Sağlık ve Sosyal Bilimler alanında aşağıda isimleri yer alan toplam 11 eser ‘Telif ve Çeviri Eser Ödülü'nü kazanırken, 8 eser de ‘Kayda Değer Eser (Mansiyon) Ödülü' nün sahibi oldu.

2015 yılında eser başına, Telif Eser Ödülü için 20.000 TL, Kayda Değer Telif Eser (Mansiyon) Ödülü için 7.000 TL, Çeviri Eser Ödülü için 12.500 TL ve Kayda Değer Çeviri Eser (Mansiyon) Ödülü olarak 4.000 TL verildi.

TEÇEP, Türk dilinde uluslararası standartlarda üniversite düzeyinde kitapların yazılmasını ya da yabancı bir dilden her alanda en iyi örneklerin düzgün, anlaşılır ve güzel Türkçe kullanılarak çevrilmesini özendirmek amacıyla her yıl düzenleniyor.

TÜBA Bilimsel Telif ve Çeviri Eser Ödülleri Programı (TEÇEP) 2015 Yılı
Ödül Alan Eserler:

Doğa Bilimleri

• Temel Moleküler Biyoloji, İkinci Baskıdan Çeviri, Çev. Ed: Prof.Dr. Ali Osman Beldüz, 2014, Palme Yayıncılık (Fundamental Molecular Biology, 2nd. Ed., L. A. Allison, 2012) (Çeviri)

• Bitki Sistematiği, İkinci Basımdan Çeviri, Çev. Ed: Prof. Dr. Zeki Aytaç, Çev. Ed.Yrd: Bahar Kaptaner İğci,2012, Nobel Akademik Yayıncılık (Plant Systematics, 2nd. Ed.,M.G. Simpson, 2010). (Çeviri)

• Temel Grup Teorisi, Prof. Dr. Ali Nesin, 2014, Nesin Yayıncılık. (Telif)