Laboratuvarlarımız

 

ERDEM AKSOY DENEYSEL TASARIM LABORATUVARI

Mimarlık Laboratuvarı’nın temeli 1974 yılında atılmış ve inşaat 1976’da tamamlanmıştır.

Laboratuvar, kendi öz kaynakları yanında UNDP projesinden de yararlanılarak gerçekleşmiştir. 2006 yılında Erdem Aksoy Deneysel Tasarım Laboratuvarı adı verilmiştir.

Laboratuvarın alt katında sergileme amacı ile panoların yerleştirildiği bir salon bulunmaktadır. Yaklaşık 400m2’yi kaplayan deney alanında 1/1 ölçekte modeller düzenlenebilir, modeller üç boyutta kolayca hareket edebilirler ve farklı biçimlerde aydınlatılarak deney düzenlerinin her açıdan fotoğraf ve filmleri çekilebilir. Yapılan her deney, deney alanını çevreleyen ortak bir galeriden izlenebilir. Bu galeri çevresinde “Akustik”, “Aydınlatma”, “ısısal Çevre ve “Antropometrik Ölçmeler” gibi özel deney odaları 200 m2’lik bir alanı kaplamaktadır. Deney alanında ayrıca bir “Rüzgar Tüneli” bulunmaktadır. 

Laboratuvarın kuruluşundan amaç; çevresel etmenler karşısında kullanıcı konforuna ilişkin deneylerin yapılması, çevreye sunulacak danışmanlık hizmetlerine gerekebilecek ölçekli modellerin hazırlanması ve bunlar üzerinde deneysel çalışmaların yapılması, bulguların değerlendirilmesi ve sayısal ölçmelerin gerçekleştirilmesidir.

Mimarlık Laboratuvarı’ndan özel araştırmalar, kurum araştırmaları (örneğin TÜBİTAK, Bakanlıklar gibi) ve tez çalışmaları ile yararlanmak mümkündür. Bu araştırmalar, laboratuvar yönetmeliğine bağlı olmak koşuluyla gerçekleşebilir

                                                                                                            Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

 

ÖZGÖNÜL AKSOY BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM LABORATUVARI

Mimarlık Fakültesi içinde bulunan Bilgisayar Laboratuvarı lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri kullanmaktadır. 55 bilgisayar hizmet vermektedir. Kullanım alanı 240 m2’dir. Teknik ofis, mekanik, malzeme deposu gibi bölümlere ayrılmıştır.

Bilgisayar Destekli Tasarım Laboratuvarına 2006 yılında Özgönül AKSOY’un adı verilmiştir. Mimarlık Fakültesinin bünyesinde yer alan 3 bölümün lisans ve lisansüstü öğrencilerine, kendi meslek alanlarında bilgi teknolojilerinden nasıl yararlanabileceklerini göstermekte ve bu konuda eğitim vermektedir.

Laboratuvardaki bilgisayarlarda Autocad, Adobe Photoshop, ArchiCAD 16, Photospace, LayOut 2014, Sketchup 2014, SPSS 12.0 for, Style Builder 2014 ve Autodesk 360 yüklüdür. Kullanıcılar .yüklü olan programlar ile çalışabilecekleri gibi internet Explorer ve Google Chrome üzerinde de internete erişebilirler.

Kuruluşundan bu yana geliştirilen ve yenilenen donanım kapasitesi ile ÖABDT Laboratuvarı, Mimarlık Fakültesi eğitim sürecinde önemli bir görev yürütmektedir.

 

 

 SAYISAL TASARIM ARAŞTIRMA VE FABRİKASYON BİRİMİ

Lisans ve Lisansüstü eğitim ve araştırma faaliyetlerinın  yürütülmesi, sayısal tasarım, araştırma ve fabrikasyona yönelik bir laboratuvar altyapısını oluşturmak, teknoloji odaklı araştırmalara katkı sağlamak amacıyla içinde robot kol ve çevre üniteleri, üç boyutlu yazıcı ve CNC lazer kesim makinesinin bulunduğu  Fakültemiz bünyesinde Erdem Aksoy Deneysel Tasarım Laboratuvarına bağlı olarak “Sayısal Tasarım Araştırma ve Fabrikasyon Biriminin”  Aralık 2018 tarihinde kuruldu.

Laboratuvarın Sorumlusu Doç.Dr.Serbülent VURAL  

CNC Lazer Kesim Cihazı: 

NOVA 10 Asansörlü Lazer Kesim ve Kazıma Cihazı

Çalışma Alanı:  100 x 70 cm.

Kesilebilen Malzemeler: Pleksiglas, MDF, Kontrplak, Ahşap, Kumaş Çeşitleri, Kağıt, Karton, PVC, Dekota

Kesim Formatları: AI, DXF, PLT, DST, DSB, BMP, GIF, JPEG, PNG, MNG, TIFF, TGA, PCX, WBMP, WMF, EMF, JBG, JP2, PGX, RAS,

PNM, SKA, RAW

 3 Boyutlu Yazıcı:

 Ultimaker S5

 Baskı Alanı: 33 x 24 x 30 cm

Baskı Malzemeleri : PLA, Tough PLA, Nylon, ABS, CPE, CPE+, PC, TPU 95A, PP, PVA, Breakaway

Baskı Formatları: STL, OBJ, X3D, 3MF, BMP, GIF, JPG, PNG

Kullanılan Yazılım: Ultimaker Cura

 3 Boyutlu Tarayıcı:

 Scan in a Box

 Tarama Alanı: 100 x 75 mm den 600 x 480 mm ye kadar

Çıktı Formatları: Mesh: OBJ, STL, PLY, OFF / Point Cloud: ASC

Çözünürlük: 0,062 mm den 0,375 mm ye kadar