kampüs dışı erişim

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mensuplarının; Kütüphanemizde bulunan elektronik bilgi kaynaklarına (veritabanları, e-dergiler, e-kitap, e-tez) kampüs dışından erişimini sağlayan bir sistemdir. Erişim, Proxy server adı verilen ayrı bir servis üzerinden sağlanmaktadır.

Kampüs Dışı Erişim Ayarları

Öncelikle yapmanız gereken işlem kullanmakta oldugunuz Internet Browser'ınızda Proxy ayarlarını tanımlamanızdır. Bu ayarları http://bilgiislem.ktu.edu.tr adresini ziyaret ederek ya da aşağıda ki işlemleri uygulayarak yapabilirsiniz.

1. Adım: Kullanmakta olduğunuz Internet programı üzerinde;

- Araçlar seçeneğinden Internet Seçenekleri'ne gidiniz.

- Gelen pencereden Bağlantılar seçeneğine giderek Yerel Ağ Ayarları'nı seçiniz.

2. Adım: Otomatik Proxy Ayarı'nı seçerek ilgili alana http://risc01.ktu.edu.tr/proxy.pac adresini girerek "Tamam" butonuna tıklayınız.

 

 

3. Adım: Proxy ayarlarını tanımladıktan sonra Kütüphanemizin abone olduğu e-kaynakları tarayabilirsiniz. Kütüphane Web Sayfası'na bağlanıp Veritabanları sayfasına ulaşmak istediğinizde sistem sizden kullanıcı adı ve şifre isteyecektir. Kullanıcı adı ve şifre olarak;

Öğrenciler kullanıcı adı olarak öğrenci numaralarını, şifre alanına derse yazılım şifrelerini (Öğrenci Bilgi Sisteminde kullandıkları şifrelerini) kullanacaklar.

Akademisyenler kullanıcı adı olarak 'ktu.edu.tr' uzantılı e-posta adreslerinin @' den önceki kısmını, şifre alanına e-posta adreslerinin şifrelerini girecekler.

 

 

Kampus Dışı Erişimden Yararlanırken Dikkat Etmeniz Gereken Kurallar

Kütüphanemizin abone olduğu elektronik bilgi kaynakları (veritabanları, e-dergiler, e-kitaplar, e-tezler); Üniversitemiz ile Firmalar arasında önceden hazırlanmış bir takım standart anlaşmaların imzalanmasından sonra erişime açılmaktadır. Herhangi bir kural ihlali ya da yanlış kullanımlar gerek Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni gerekse kullanıcılarımızı yasal sorumluluk altına sokacak ve erişim tüm kullanıcılara kapanacaktır. Bu yüzden veritabanlarını kullanırken:

- E-postanıza ait kullanıcı adı ve şifrenizi başkalarına vermeyiniz.

- Veritabanlarından makale indirirken telif haklarına dikkat ediniz.

- Bazı veritabanlarının çıkış işlemleri kendi üzerinden yapılmaktadır. Veritabanlarından çıkış işlemlerinizi yaparken sistem üzerinde varsa mutlaka "log out", "exit" vb. seçeneklerini kullanarak işlemlerinizi tamamlayınız.