Üniversitemizden Bir İlk

Üniversitemiz Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu ile Mimarine Gemi İnşa Mimarlık Mühendislik Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. arasında “Üniversite Sanayi İş Birliği Kapsamında Yat İnşa Edilmesi İçin Protokol” imzalandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde inşa edilecek olan “KTÜ-61” adlı yat, 59 feet (18 metre) uzunluğunda, 25 ton ağırlığında, 2x250 hp makine gücüne sahip olacak. Üniversite-Sanayi İş Birliği kapsamında Sürmene Abdullah Kanca MYO Motorlu Araçlar ve Ulaşım Teknolojisi Bölümü Gemi İnşaatı Programı akademisyenleri ve öğrencileri ile Mimarine Mühendislik Tic. Ltd. Şirketi yetkilileri, “KTÜ-61” adlı yat projesini ortaklaşa hazırlayıp imalatını da yine beraber gerçekleştirecek. Projenin bitirilmesi için konulan hedef 8 aylık bir zaman dilimi olup Bahar Dönemi sonunda Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu'nda gerçekleştirilecek olan “Proje Günleri"ne yetiştirilmeye çalışılacak. 
Protokol imza töreninde, Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet SOYTÜRK; "Üniversite-Sanayi İş Birliği kapsamında gerçekleşen bu proje ile öğrencilerimizi, eğitim hayatlarından sonraki iş hayatlarına daha tecrübeli bir şekilde kazandırmış olacağız." diyerek şimdiye kadar başka bir üniversitede böyle bir projenin gerçekleştirilmediğini dile getirdi. 
Mimarine Gemi İnşa Mimarlık Mühendislik Şirketi Genel Müdürü Filiz SEZEN ise "KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile çalışmak, onları sanayiye kazandırarak istihdam sağlamak  önceliklerimiz arasında yer almakla birlikte KTÜ Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu ile 'Üniversite Sanayi İş Birliği' kapsamında çalışmaktan çok memnun olduk." dedi.