KTÜ Farabi Hastanesi’nde, Soluk Borusu Darlığı, Başarılı Bir Operasyonla Giderildi

Pandemi döneminde mekanik ventilatör ile solunum desteği alan hasta sayısı artış göstermekle birlikte bu tedaviyi alan hastaların yaklaşık % 5’inde, soluk borusu darlığı durumu gelişebilmektedir. Bu vakalarda kesin tedavi ise cerrahi bir müdahale ile soluk borusunda darlık olan kısmın kesilip çıkarıldıktan sonra sağlıklı iki ucun birbirine dikilmesi yoluyla olmaktadır. KTÜ Farabi Hastanesi’nde, bu vakaların tedavisi, başarılı ve deneyimli bir ekip tarafından üstlenilmektedir. 
COVID-19 enfeksiyonu nedeniyle yoğun bakımda mekanik ventilatör ile tedavi görüp taburcu olan 52 yaşındaki kadın hasta, bir ay sonra nefes darlığı şikâyeti ile KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Cerrahisi Polikliniği’ne başvurdu. Yapılan detaylı tetkikler sonucunda hastanın soluk borusunda 4,5 cm uzunluğunda bir daralma tespit edildi. Solunum sisteminin en önemli unsurlarından birisi olan soluk borusunun hava yolunun açılması için acilen Rijit Bronkoskopi yöntemi uygulanarak hastanın soluk borusundaki darlık genişletildi. Hastanın solunumu geçici olarak rahatlatılarak sorunlu bölgenin detaylı olarak teşhis edilmesi sağlandı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, daralan soluk borusu kısmı için iki hafta sonrasına ameliyat planlandı. 
KTÜ Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Celal TEKİNBAŞ liderliğindeki ekip tarafından yapılan ameliyatta, hastanın soluk borusundaki daralmış kısım kesilip çıkarıldıktan sonra sağlıklı uçlar birbirine dikildi. Ameliyat sonrasında sadece 5 gün hastanede yatan hasta, sağlığına kavuşmasının ardından taburcu edildi. Sonraki süreçte, hastanın 10 günlük ve 2 aylık kontrollerinde hastada, hiçbir sorun olmadığı saptandı.