Seminer-Konferans

>>>Anlatım-İletim Teknikleri, Çizim veya Görsel İfadeler

 

Yüksek Öğrenimini KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’nde tamamlayarak YÜKSEK MİMAR unvanı ile 1981 de mezun olan Aydın Özay; “Anlatım-İletim Teknikleri, Çizim ve Görsel İfadeler” başlıklı bir seminer verdi. (10 Mayıs 2018 - Erdem Aksoy Deneysel Tasarım Laboratuvarı).

 

Öncelikle kendi çalışmalarını paylaşan Özay, daha sonra proje çalışmalarında eskizin öneminden bahsederek örnek çizimler yaptı. Hem perspektif çizimini hem de boyamasını interaktif olarak  gerçekleştiren Özay, öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Seminer kapsamında mini bir de workshop yapan Aydın Özay, öğrencilerin projeleri üzerinden perspektif çalışmaları yaptırdı.

 

 

>>>1 Tekne 2 Mimar 24 Ada, İzlenimler

 

 

Bölümümüz seminer etkinlikleri kapsamında  Ali Rıza - Meltem Sarıkaya çifti  1 TEKNE, 2 MİMAR, 24 ADA “ İZLENİMLER”  isimli sunumu gerçekleştirdiler (28 Mart 2018 – İM3 Dersliği).  Sunumlarına şu cümlelerle başladılar;

 

 “İyi günler, Ben Ali Rıza Sarıkaya, eşim Meltem Sarıkaya hepinize hoş geldiniz diyoruz. Bugün biz 2015 yılında yelkenli teknemizle gezdiğimiz Yunan Adaları ile ilgili izlenimlerimizi sunacağız. Ancak, başlamadan önce kısaca kendimizi tanıtalım istiyorum. Ben, 1980 yılında, o günkü adı Devlet Güzel Sanatlar Akademisi olan, bugün ise adı Mimar Sinan olarak bilinen üniversiteden Y. Mimar olarak mezun oldum. 1988 yılına kadar yurt içi ve yurt dışında çalıştıktan sonra bir inşaat şirketinde genel müdür olarak çok sayıda inşaat işlerinin yöneticisi olarak 2006 yılına kadar çalıştım."

"Merhaba, ben Meltem Sarıkaya, 1990 yılında İTÜ Mimarlık Fak. Mimarlık Bölümünden mezun oldum ve 1993 yılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans derecesini aldım. 2006 yılına kadar tanınmış bir inşaat firmasında Tasarım Şefi olarak birçok projenin gerçekleştirilmesine katkı sağladım. Daha sonra eşimle beraber, 2006 yılında Mars Mimarlık İnşaat şirketini kurduk ve serbest olarak çalışmaya başladık, aynı zamanda hobi olarak yelken eğitimi almaya karar verdik.  Bu eğitimin sonunda ise  2007 model, 42 feet bir yelkenli satın aldık ve o günden bu güne senenin  en az üç, dört ayını  denizlerde geçirerek hem yeni yerler keşfettik, hem de yeni dostlar edindik Kışları da mesleğimizi yapmaya devam ettik… 2015  yazında, bu kez o güne kadar görmediğimiz  Ege adalarını da kapsayacak şekilde bir gezi yapma kararı aldık. Ve bu karar doğrultusunda, Haziran ayında Marmaris’ten yola çıktık.”

Konuklarımız daha sonra 15 Haziran 2015-19 Ağustos 2015 tarihleri arasında 1200 deniz mili yol kat ederek yaptıkları 65 günlük yolculuklarında 24 ada, 46 koy ve limana dair anılarını ve görsellerini paylaştılar. Oldukça keyifli geçen sunum sonrası KTÜ'de bulunmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

 

 

 

>>>Tasarım Atölyelerinde Öğretilemeyenler


Bölümümüz seminer etkinlikleri kapsamında Özlem CENGİZ, “TASARIM ATÖLYESİNDE ÖĞRETİLEMEYENLER”  isimli sunumu gerçekleştirdi (28 Mart 2018 – İM3 Dersliği). Sunumuna şu cümlelerle başladı;

 

 

“Tasarım eğitimime 1985‘te Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nde başladım.  Mimarlık eğitimini 1986 1990 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesinde tamamladım ve aynı okulda Bina Bilgisi Ana Bilim dalında “Geleneksel Türk konut mimarisi ve oluşturduğu kentsel doku isimli yüksek lisans tezimi verdim. Eğitimimi tamamladıktan hemen sonra aile şirketinin bir bölümünü İstanbul’a taşıyarak ve kendi ofisimi kurdum. Şu an Galata’da Norm Architecture adı altında mimari - iç mimari konularında, tasarım ve uygulama ağırlıklı olarak hizmet vermekteyim. Yaklaşık 28 yıldır bu sektörün içindeyim. Sunumun başlığında «öğretilmeyenler» değil «öğretilemeyenler» olarak çok ince bir nüans farkı olduğunu belirtmek isterim. Zira burada anlatacaklarım   tasarım   stüdyolarında    öğretilmeyenler değilöğretilmeye zaman kalmayan uygulamalardır. Ve bir çoğu da tecrübe ile gelişen olgunlaşan, öğrenilen şeylerdir.

 

Sunumun ilerleyen bölümünde faaliyet alanlarını; Proje hizmeti, İhracat, Danışmanlık, Uygulama ve Mobilya Sanayi olarak beş alt birimde tanımlayan Cengiz daha sonra iş nasıl alınır ve aşamaları nelerdir?”  başlığı altında sunumuna devam etti.  Müşteri ile görüşme aşamasından başlayarak, sırasıyla, rölöve alımı, proje üretimi ve sunumu, proje revizesi, malzeme tespitleri, bütçelendirme ve uygulama süreçleri hakkında kendi yürüttüğü projeler üzerinden örnekler verdi. Özellikle uygulamadan önceki son görüşme hakkında şu ifadeleri kullandı; “Bu görüşme artık kırılma noktasıdır. Bundan sonra işin uygulama aşamasına geçip geçmeyeceği belli olur. Devam etmeyecekse bu ana kadar yapılan çalışmalar, projeler müşteriye teslim edilir ve önceden bildirilmiş olan projelendirme ve danışmanlık ücreti talep edilir. Devam edilecekse şantiye süreçlerinden bahsedilir.Bu eksende üç farklı uygulama projesi ve diğer projelerinden örnekler sundu. Ve son olarak proje yönetiminde müşteri- şantiye ve üretim aşamasında yapılması gerekenler ile sunumunu tamamladı.


Seminer sonrası Ali Rıza Sarıkaya, Meltem Sarıkaya ve Özlem Cengiz, öğrenciler ve katılımcı-lar hep birlikte iç avluda hatıra fotoğrafı çekildi. 

>>>Lazzoni

 

Hikayesi Arhavi’de başlayıp New York’a uzanan Lazzoni firmasının dördüncü kuşak temsilcisi  ve EK Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı Efe Karabulut 13 Aralık 2017 tarihinde İM-4 dersliğinde mesleki tecrübelerini dinleyicilere aktardığı bir seminer verdi.  

 

 

 

>>>Çukulit / Yeni Hayat Farkındalık Süreci

 

Mezunlarımızdan  Mimar-İç Mimar  Ayben Aydoğan ve Yönetici Asistanı  Selda ÇeboğluÇukulit/Yeni Hayat Farkındalık Süreci” başlıklı seminerde bir köyde sıfırdan kurdukları dernekle köyün gençlerine yaşadıkları yere nasıl ait olmayı aşıladıklarını çeşitli anekdotlarla aktardılar  (9 Kasım 2017 İM-4 dersliği).

 

 

 

>>>Kent Mobilyasını Anlamak

 

Endüstriyel Ürün Tasarımcısı Mustafa Emre Gözleveli Kent Mobilyasını Anlamak”  başlıklı bir seminer verdi. Gözleveli konuşmasında dinleyicilere kent mobilyası tasarımı konusunda bilgiler aktardı (25 Ekim 2017- İM-3 dersliği).

 

 

 >>>Aytaş Alçı Levhaları Uygulama Detayları

 

 

17 Mayıs 2017’de teknik proje yöneticisi Tuğba Özhan “Aytaş Alçı Levhaları Uygulama Detayları” konulu semineri, İç Mimarlık Bölümü İM-2 dersliğinde  gerçekleştirdi. Özhan, alçı levha çeşitleri, kullanım amaçları ve uygulamaları ile ilgili teknik bilgileri örnek görseller üzerinden paylaştı.

 

 

>>>Reklam Çekimlerinde Dekor Tasarımı ve Sanat Yönetmenliği

 

 22 Mart 2017’de sanat direktörü Gökçe Sümerkan  “Reklam Çekimlerinde Dekor Tasarımı ve Sanat Yönetmenliği” konulu semineri KOSGEP Konferans Salonunda gerçekleştirdi. Sümerkan, reklam sektöründe ihtiyaç duyulan dekorun hazırlanması yönünde pratik, yaratıcı ve kısa ömürlü çözümlerin oluşumuyla ilgili tecrübelerini paylaştı.

 

 

 >>>Barrisol, Gergi Tavanda Dünya Lideri

 

 

22 Aralık 2016’da firma yetkilileri olarak Okan Oktay, Hakan Kaptan ve Murat Munis  “Barrisol, Gergi Tavanda Dünya Lideri” konulu semineri İç Mimarlık Bölümü İM-4 Dersliğinde gerçekleştirdi. Gergi tavan ürünleri uygulama detaylarıyla birlikte iç mekan çözüm örnekleri üzerinden paylaşıldı.

 

 

 

>>>Mutfaka Dair

 

 

14 Aralık 2016’da bayii sahibi Arzu Değirmenci “Mutfağa Dair” konulu semineri KOSGEP Konferans Salonunda gerçekleştirdi. Değirmenci, özellikle müşterilerle iletişim boyutundaki iş deneyimini, anılarından örneklendirerek oldukça samimi bir dille görsellerle destekleyerek paylaştı. 

 

 

>>>Beypazarı'ndan İzlenimler

 

24 Kasım 2016’da Doç. Dr. Muteber Erbay “Beypazarı’ndan İzlenimler” konulu semineri Teknoloji 1 Dersliğinde gerçekleştirdi. Erbay, son dönemlerde turistik açıdan ön plana çıkan Ankara’nın Beypazarı ilçesini mimari açıdan ele alıp değerlendirmelerini kendi çekmiş olduğu fotoğraflar üzerinden paylaştı.

 

 

>>>Tasarımda Herşey

  

26 Ekim 2016’da İç Mimar Mehmet SAVAŞ “Tasarımda Her Şey” konulu semineri KOSGEP Konferans Salonunda gerçekleştirdi. Savaş, iş deneyimini ve katıldığı yarışmalar ile ilgili tecrübelerini öğrencilerle paylaştı. Eski mezunlarımızdan biri olan Mehmet Savaş ile bu vesileyle hasret giderildi.

 

 

>>>İç Mimarların Yetki ve Sorumlulukları

 

 

12 Nisan 2016’da İç Mimar Muhittin İnce İç Mimarların Yetki ve Sorumlulukları” konulu semineri İç Mimarlık Bölümü İM2 dersliğinde gerçekleştirdi. Öğrenciler mezun olduktan sonra sahip olacakları haklar ve sorumluluklar hakkında bilgi sahibi oldular. Öğrencilerin yoğun ilgisi karşısında İNCE, seminer sonrasında da fuaye alanında soruları cevaplamaya devam etti.

 

 

>>>İç Mimari Deneyimler

 

4 Aralık 2015 tarihinde EETA kurucusu İç Mimar Emir Elmaslar  İç Mimari Deneyimler”  konulu semineri İç Mimarlık Bölümü İM3 dersliğinde gerçekleştirdi. Elmaslar, bölümü bitirdikten sonraki iş deneyimi öğrencilerle paylaştı. Seminer sonrası, eski mezunlarımızdan olan Emir ile hasret giderildi.

 

>>>İMTS2015 Sona Erdi...

Bölümümüz tarafından "İç Mimari Tasarımda Esin Sorunu/İçe Dokunmak" teması ile düzenlenen 1. Ulusal İç Mimari Tasarım Sempozyumu, 12-13 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Sempozyum açılışında Doç. Dr. Filiz TAVŞAN ve Arş. Gör. Elif SÖNMEZ koordinatörlüğünde hazırlanan "Giyilebilir Mimari" adlı gösteri gerçekleştirildi.

 

 >>>Nasıl Marka Olunur? adlı seminer...

 

Marka ve Pr Yöneticisi/Yazar Ferhat KAZANCI tarafından Nasıl Marka Olunur? adlı seminer 13 Mayıs 2014 Pazartesi günü saat 15:15\'te İç Mimarlık Bölümü İM3 dersliğinde yapılmıştır.

>Seminer afişi için  tıklayınız...

 

 

>>>' İç Mekan Tasarımlarında Cam Çözümleri' adlı seminer...

 

Şener UNGAN tarafından İç Mekan Tasarımlarında Cam Çözümleri konulu seminer 28 Nisan 2014 Pazartesi günü saat 15:15\'te İç Mimarlık Bölümü İM3 dersliğinde yapılmıştır.

>Seminer afişi için  tıklayınız...

 

 

>>> 'Yalıtımlı Alçı Levha Duvar ve Asma Tavan Sistemleri' konulu seminer...

 

Y. Mimar Kubilay BÜYÜKLÜ tarafından Yalıtımlı Alçı Levha Duvar ve Asma Tavan Sistemleri adlı seminer 03 Nisan 2014 Perşembe günü saat 15:15\'te Kosgeb Konferans Salonunda verilmiştir.

>Seminer afişi için tıklayınız...

 

 

>>> Kasım'da BİRGİ semineri...

 

Nihan KARAALİ tarafından Kasım'da 'BİRGİ' Adlı sunum 31 Mart 2014 Pazartesi günü saat 15:15'te Kosgeb Konferans Salonunda yapılacaktır. 

>Seminer afişi için tıklayınız...

 

 

>>>Barrisol PVC Gergi Tavan Sistemleri semineri...  

 

Barrisol Satış ve Pazarlama Yöneticisi Okan OKTAY tarafından 17 Nisan 2013 saat 15.15'de Mimarlık Fakültesi KOSGEB Konferans salonunda "PVC Gergi Tavan Sistemleri" semineri verildi.  

>Seminerin afişi için tıklayınız...

 

 
>>>Asma Tavan-Modüler Bölme Duvar ve Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri sunumu...   

 

Aspen tarafından 1 Nisan 2013 saat 15.15'de Fen Fakültesi Nazım Terzioğlu Amfisinde "Asma Tavan-Modüler Bölme Duvar ve Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri" sunumu yapıldı.

>Seminerin afişi için tıklayınız... 

   

 

>>>Tasarım Süreci ve Yenileşim semineri...   

 

Endüstri ürünleri tasarımcısı Kunter Şekercioğlu tarafından 21 Kasım 2011 saat 15.15'de Mimarlık Fakültesi Erdem Aksoy Laboratuarında "Tasarım Süreci ve Yenileşim" semineri verildi. 

>Seminerin afişi için tıklayınız...