Doktora Tezi Görüntüleme

Öğrenci: Yusuf SEVİM
Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ayten ATASOY
Anabilim Dalı: Elektrik-Elektronik Müh.
Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
Tez Adı: Yapay Toplamsallık Yaklaşımı ile Anne ve Karnındaki Çocuğa Ait EKG İşaretlerinin Ayrıştırılması
Tezin Türü: Doktora
Kabul Tarihi: 12/8/2009
Sayfa Sayısı: 145
Tez No: Dt708
Özet:

      

Anne karnındaki çocuğun elektrokardiyogramı, çocuğun kalbinin elektriksel fizyolojik aktivitesini görselleştirmektedir ve bu işaret çocuğun durumu ve sağlığı hakkında önemli belirtiler içermektedir. Yetişkinlerde olduğu gibi, anne karnındaki çocuğun elektrokardiyogramı cilt üzerindeki elektrodlar ile elde edilebilir. Fakat anne karnındaki çocuğun elektrokardiyogramını elde etmede aynı problemlerin görüneceği açıktır. Bu problemlere ek olarak, annenin elektrokardiyogram sinyali, çocuğun elektrokardiyogram sinyali için problem olabilir, çünkü annenin sinyalinin genliği çocuğunkinden çok yüksektir. Geleneksel filtreleme teknikleri ile karışmış potansiyel kayıtlarından çocuğa ait istenen elektrokardiyogramın bileşenlerini elde etmek imkansızdır.

      

Elde edilen sonuçlar, parametrik olmayan algoritmaların elektrokardiyogram sinyallerinde, annenin elektrokardiyogram sinyallerinin ve araya karışan sinyallerin etkilerini ayrıştırmada kullanılabileceklerini gösterdi.

      

Anahtar Kelimeler: Bağımsız Bileşen Analiz, Kör Kaynak Ayrıştırma, Elektrokardiyogram, Entropi, Tsallis Entropi, Shannon Entropi, Bilgi Teorisi, Relatif Entropi