Ders - Devreler II Dersi Laboratuvarı

Devreler II Dersi Laboratuvarı

 


 

 

 

LABORATUVAR HAKKINDA BİLGİLER
Açık Adı        : Devreler II Laboratuvarı
Kısa Adı        : Devreler II Lab
Niteliği        : Lisans
Sorumlusu (Asıl)        : Prof. Dr. Ayten ATASOY
Sorumlusu (Yedek)    : Dr. Öğr. Üyesi Yusuf SEVİM
Teknik Sorumlu    : Tek. Ömer KÖSE
Kullanıcılar    : Lisans öğrencileri


 

 

Kuruluş Amacı ve Genel Bilgiler

Bu laboratuvarda, Devreler II dersinde öğrenilen teorik bilgilerin, temel devre yasalarının ve devre çözüm yöntemlerinin uygulamalı olarak yapılması ve konuların öğrenciler tarafından daha anlaşılır hale getirilmesi amaçlanmıştır. Bu laboratuvar kapsamında 5 tane deney yapılmaktadır.

1. Geçici olayların incelenmesi
2. İşlemsel yükselteçler
3. RL-RC filtre devreleri
4. Rezonans devreleri
5. İki kapılı devreler

Elektriksel devrelerde geçici olayların, işlemsel yükselteçli devrelerin ve R-L-C elemanlarından oluşan devrelerin akım-gerilim değişimi, bu değişimlerin sebepleri, bu devrelerin nerelerde kullanılabileceği uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Bunlara ek olarak iki kapılı devreler konusunda derste anlatılan parametre modellerinin uygulamaları yapılmaktadır.


 

 

Deneyler

Genel Duyuru
Rapor Kapağı
Deney Föyleri

Doldurulması zorunlu ortak formlara Laboratuvarlar ana sayfasından erişilebilir.

Yapılacak Deneyler

1. Geçici olayların incelenmesi
2. İşlemsel yükselteçler
3. RL-RC filtre devreleri
4. Rezonans devreleri
5. İki kapılı devreler


 

 

Duyurular

Covid-19 tedbirleri çerçevesinde yapılacak laboratuvar uygulaması ile ilgili bilgiler aşağıda Uzaktan Eğitim Süreci başlığı altında verilmektedir.


 

 

Uzaktan Eğitim Süreci

COVİD-19 TEDBİRLERI SÜRECİNDE DEVRELER II LABORATUVARI AŞAĞIDAKİ GİBİ UYGULANACAKTIR

Deneyler Devreler II dersindeki gibi uzaktan eğitim sistemi üzerinden yapılacaktır. Deneylerin sanal ortamda nasıl yapılacağı aşağıda verilen program dahilinde her deney için belirtilen gün ve  saatte açılacaktır.  Bu Sanal Deney  açıklama dersleri 8 Mayıs 2020 Cuma günü saat 12:00’de başlayacaktır.

Çizelge – Devreler II Dersi Laboratuvarı deneylere hazırlama programı ve deney sorumluları

Hafta

Tarih ve Saat

Deney Adı

Deney Sorumlusu

1. Hafta

08.05.2020 Cuma,  12:00

İşlemsel yükselteçler

Elk. Müh. Murat Daloğlu

2. Hafta

 

13.05.2020 Çarşamba, 22:00

RL -RC filtre devreleri

Arş. Gör. Eray Yıldız

15.05.2020 Cuma, Saat 12:00

Geçici olayların incelenmesi  

Araş. Gör. Yeşim ER

3. Hafta

 

20.05.2020 Çarşamba, 22:00

Rezonans devreleri

Araş. Gör. Büşra Özgenç,

22.05.2020 Cuma, 12:00

İki kapılı devreler

Araş. Gör. Yeşim A. Baysal,

 1. 1. Bölüm web sayfasında Lisans --> Laboratuvarlar sekmesinde yer alan ortak formların doldurulup bir RAR veya ZIP dosyasında laboratuvar sorumlusuna iletilmeleri gerekmektedir. Dosya göndermek için aşağıda açıklanan rapor gönderme arayüzü kullanılabilir.
 2. 2. Bütün deneyler sanal ortamda Multisim yazılım programı üzerinden anlatılacaktır. Aynı devrelerin ve ödevlerin bu yazılım kullanılarak öğrenciler tarafından yapılması ve sonuç raporu hazırlanması istenecektir.
 3. 3. ‘’Multisim Student Edition 14’’ öğrenci versiyonunu bir ay ücretsiz olarak aşağıdaki adresten indirilebilir. https://www.malavida.com/en/soft/ni-multisim/#gref
 4. 4. Ders öncesi ilgili deney föyünü mutlaka okuyunuz. Gerekli hazırlıkların yapılması deneyin anlaşılması için kolaylık sağlayacaktır. Deney föyleri, hazırlık soruları ve rapor kapağını indirmek için gerekli linkler bölüm sayfasındaki Lisans --> Laboratuvarlar --> Devreler II alt sekmesinde yer almaktadır.
 5. 5. Laboratuvar not değerlendirmesi, deney raporu, föylerde istenen ön hazırlık sorularından, deney yapılırken istenen ödevlerden ve deney raporunda istenen bilgilerden ve simülasyon çalışmalarından oluşacaktır.
 6. 6. Deneylere bütün öğrenciler UZEM üzerinden aynı anda katılım sağlayacak ya da açıklamaları sonradan asenkron olarak girip dinleyecektir.
 7. 7. Sanal Laboratuvar uygulamasında grup yoktur. Her öğrenci kendi deneyini yapılacak açıklamaları dikkate alarak tek başına yapacak ve kendi raporunu hazırlayacaktır.
 8. 8. Daha önce laboratuvarda deney yapmış öğrenciler de bu sanal laboratuvarların tümüne katılacaktır.
 9. 9. Deney raporları bölüm web sayfasında Lisans --> Laboratuvarlar --> Devreler II alt sekmelerinden ulaşabilen Devreler II Dersi Laboratuvarı sayfasındaki Deney Raporu Teslimi Arayüzünden tek bir PDF, RAR veya ZIP dosyası olarak yüklenecektir. Dosya Boyutu 5 MB’tan küçük olmalıdır. Dosya boyutu ve internet hızına göre yükleme işlemi biraz zaman alabilir. Bekleyiniz. Dosya gönderme işlemi başarıyla tamamlandığında Bölüm Teşekkür Sayfasına yönlendirileceksiniz.
 10. 10. Mümkün olursa 15 günlük telafi döneminde deneylerden 2 tanesinin uygulamalı olarak yüz yüze tekrar yaptırılması düşünülmektedir.
 11.  11. Laboratuvardan sorumlu olmayan öğrenciler, daha önce uygulandığı gibi, ödev alacaklardır.

Yukarıdaki açıklamaları PDF olarak indirmek için tıklayınız.

 


 


 
 

Maksimum dosya boyutu 5 MB dır. Dosya büyüklüğü ve internet hızınıza bağlı olarak dosya yükleme işlemi zaman alabilir. 

 

 

 


 


 

 

 

Fotograflar