Ders - Akıllı Kontrol Sistemleri

DERS HAKKINDA

Akıllı Kontrol Sistemleri (Intelligent Control Systems) dersi 4. yıl Bahar döneminde okutulan haftada 2 saatlik seçmeli bir derstir. Dersin bir uygulama laboratuvarı yoktur. Teorik konular ödevler, yazılım geliştirme ve simülasyonlarla desteklenmektedir.

Bu ders temelde bulanık mantık konularını kapsamaktadır. buna bir miktar da Yapay Sinir Ağları eklenmektedir. Ancak Yapay Sinir Ağlarının öğrenme özelliği üzerinde durulmaktadır. Akıllı Kontrol Sistemleri dersinin amacı insan düşünce, beceri ve karar verme süreçlerini bilgisayar yazılımına taşıyarak makinelere insansı beceriler yaptırabilmek ve bunun nasıl yapılabileceğini öğrencilerimize öğretmektir. Robotumsu makinaların, insansız üretim ve hizmet süreçlerinin hızla artmaya başladığı günümüzde mezunlarımızı bu teknolojilere ve bunların geliştirilmesine hazırlamak üzere açılmış bir derstir.

DERS KAYNAKLARI

Bu dersin kaynakları ders sorumlusu Prof. Dr. İsmail H. ALTAŞ tarafından oluşturulan bir web sayfasında tutulmaktadır. Ders kaynaklarına sadece bu derse yazılmış olan öğrenciler erişebilmektedirler. Erişim için gerekli Kulanıcı Adı ve Giriş Şifresi ders sorumlusu tarafından öğrencilere verilmektedir. 

Kullanıcı adı ve şifresine sahipseniz ders kaynaklarına erişmek için aşağıdaki arayüzü kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı / Username:
Şifre / Password: