haberler

Denizci Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesinde Öğrencilerle Buluştu.

KTÜ DUİM Mezunlar Derneğinin katkılarıyla ‘Kadın, Denizci Kadın, Denizde Kadın’ etkinliğinde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünden mezun kadınlar denizcilik öğrencileriyle bir araya geldi.

Düzenlenen etkinliğe; Panama Başkonsolosluğu Gemiadamları Servisi Müdürü ve KTÜ DUİM 2007 mezunu Sevinç KÖRÜKLÜ, UAB Eğitim ve Belgelendirme Dairesi Denizcilik Sörvey Mühendisi, KTÜ DUİM 2007 mezunu Seda TÜRKER ŞAHİN, aktif denizcilik yaşamlarına devam eden Uzakyol Vardiya Zabiti ve 2017 mezunu Cemre BEŞİROĞLU, Uzakyol Vardiya Zabiti 2018 mezunları Hande KEŞİR ve Nursu KARAKAÇAN katıldılar.

Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Muzaffer FEYZİOĞLU ve öğretim elemanlarının katıldığı etkinlikte sözü alan Sn. Körüklü konuşmasına deniz hayatına başlangıcını ve Panama Başkonsolosluğu'nda devam eden kariyer süreçlerini anlatarak başladı. Meslekte İngilizcenin önemini vurgulayan Körüklü, KTÜ’lü kadın denizciler olarak sektörün her kademesinde yer aldıklarını ve bu mevkilerde sayılarının daha da artacağına inandığını ifade etti.

Ardından söz alan Seda TÜRKER ŞAHİN, okul sonrası 6 yıl denizde çalışmasının ardından idari kısma geçtiğini, denizcilik sörvey mühendisliğinde gemi denetimlerinde bulunduğunu, aktardı. Kadınların bulunduğu gemilerin diğer gemilere göre daha fazla düzen içinde olduğunu ifade eden Sn. Türker denetlerin de daha rahat geçtiğini de ekledi. Türker, Sektördeki KTÜ mezunlarının geldikleri noktalarla gurur duyduğunu ifade etti.

Sonrasında söz alan 2017 mezunu Uzakyol Vardiya Zabiti Cemre BEŞİROĞLU, gemide yaşanılan zorlukların aslında cinsiyetle bir ilgisi olmadığını, insan olarak zorlandıklarını bu konuda cinsiyetlerinin ön plana çıkmasını yanlış bulduğunu belirtti. Pozitif ayrımcılığa değil fırsat eşitliğine ihtiyaçları olduklarını söyleyen Sn. Beşiroğlu, sektörde kadınların iyi yerlere gelmeleri için üstlerine düşeni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerine olan inancını dile getirdi.

2018 mezunu Uzakyol Vardiya Zabiti Nursu KARAKAÇAN gemide kadın çalışanlara eskisinden daha çok imkân verildiğini ve cinsiyetçiliğin azaldığını düşündüğünü belirtti. Gemide erkek kadın fark etmeksizin taciz, mobinge uğranılabileceğini söyleyen Sn. Karakaçan, bu tür eylemlere yeltenenlerin cezasız kalmadığını, bu taciz ve mobinglere maruz kalan denizcilerin susmaması gerektiğini, gemi disiplin kurulunda gerekli yaptırımların uygulandığını ve uygulanmaya da devam edeceğini vurguladı.

Dökme yük gemilerinde Uzakyol Vardiya Zabitliği yapan 2018 mezunu Hande KEŞİR, bu tipteki gemilerde kadınların daha az sayıda olduğunu, bu yüzden birtakım zorluklarla karşılaştığını fakat üstesinden gelebildiğini belirtti. Geleceğin kadın zabitlerine de zorluklara karşı yılmamaları gerektiğini, istedikleri sürece her şeyi başarabileceklerini söyledi.

Karşılıklı soru-cevap şeklinde samimi bir ortamda geçen etkinlik, denizcilik sektöründe kadınların her zorluğun üstesinden en az erkekler kadar geldiklerini kanıtlayan Karadeniz Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü kadın mezunlarına günün anlam ve önemine ithafen plaket ve çiçek takdimi yapıldı.

Gün içerisinde fakülte ve bölümü gezme şansı bulan kadın mezunlar uzun süre önce yer aldıkları sıralara dönüp anılarını tazelediler. Bölüm imkanlarının her geçen gün arttığını ve bunun gözle görülür şekilde birlikte çalışmanın ürünü olduğunu, sektörde yer alan mezunların geldiği noktalardan da açıkça belli olduğunu ifade ettiler.

 


08 Mart 2022