2020 Bahar Dönemi Uzaktan Eğitim Süreci

Bilindiği gibi Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı, eğitim ve öğretim süreçlerinin mümkün olduğunca kesintiye uğramadan sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemi ile sınırlı kalmak üzere derslerin uzaktan eğitim sistemi ile yürütülmesi kararını almıştır.

Bu kapsamda Bilgisayar Mühendisliği Bölümü olarak verilen lisans ve lisansüstü derslerle ilgili süreci takip etmek için bu sayfa hazırlanmıştır.


Yeni Koronavirüs (Covid-19) Hakkında Bilgilendirme [Sağlık Bakanlığı] [Tübitak] (Konu Etiketi: #EvdeKal, #HayatEveSigar, #EvdeKalUzaktanEğitimAl)


2020 Bahar Dönemi - KTÜ Uzaktan Eğitim Portalı (Üniversite bünyesinde yürütülen tüm uzaktan eğitim süreci ile ilgili tüm bilgilendirmeler bu web sitesi üzerinden yönlendirilecektir)


Uzaktan Eğitim - Ders İşleme Süreci

KTÜ Bilgisayar Mühendisliği - Uzaktan Eğitim Haftalık Ders Çizelgesi (1 Nisan Çarşamba)

Bilgisayar Ağları Lab. UZAKTAN EĞİTİM Planı

Sayısal Tasarım Lab. UZAKTAN EĞİTİM Planı

Bilişim Hukuku Dersi Uzaktan Eğitim programı şu şekilde yürütülecektir:

 • Dersi alan öğrenciler Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde verilen YBS 1012 Bilişim Hukuku dersini takip edeceklerdir.
 • Öğrencilerin sistemine bu ders tanımlanmıştır ancak derse girebilmek için; https://ue3.ktu.edu.tr/login/index.php adresini kullanmalısınız.

Uzaktan Eğitim Sınav Süreci


(21.07.2020) - Sınav Çizelgesine güz dönemi dersleri mezuniyet sınav tarihleri eklenmiştir. -- Uzaktan Eğitim Sınav Çizelgesi (Arasınav, Final, Bütünleme, Güz Dönemi Mezuniyet, Bahar Dönemi Mezuniyet) --.

(10.07.2020)- Sınavlarla ilgili Bilgilendirme (309 nolu Senato kararı). Bu kapsamda ek sınav talebi için buradaki dilekçe ile 11 Temmuz saat 20.00'ye kadar zyavuz@ceng.ktu.edu.tr adresine başvurmanız gerekli planlamalarin başlatılması için yeterlidir. Bütünleme sınavına derslerden başarısız olan her öğrenci girebilecektir. Ortalama yükseltme amacıyla bütünleme sınavına girmek isteyen öğrenciler,  bys üzerinde girmek istedikleri dersin ders notu yanında onay vermek suretiyle başvuru yapacaklardır. Bu öğrenciler ayrıca  ortalama yükseltmek amacıyla sınava girmek istediğini bildiren öğrenci no, ad soyad ve iletişim bilgileri ile sınava girmek istediği ders bilgilerini içeren dilekçelerini 1mb boyutunu geçmeyecek şekilde pdf formatında buradaki adrese 17 Temmuz mesai bitimine kadar yüklemelidirler (google form olduğu için oturum açmak gerekebilir).

(09.07.2020)- Pandemi sürecinde ilişik kesme işlemi ile ilgili duyuru

(23.06.2020)- Staj evraklarının teslimi ile ilgili duyuru

(22.06.2020)- Yaz dönemi stajları ile ilgili duyuru

(15.06.2020)- Özür Sınavı Hakkında Duyuru

(12.06.2020)2019-2020_Bahar_Seminer_Programı 

(22.05.2020)Uzaktan Eğitim Sınav Çizelgesi (Arasınav, Final, Bütünleme, Güz Dönemi Mezuniyet, Bahar Dönemi Mezuniyet)

(19.05.2020)Bahar Dönemi Sınavları ile İlgili Bilgilendirme (KTÜ Anasayfa)


#Özür Sınavı Hakkında (15 Haziran Pazartesi)

Özür Sınavına girmek için;
. Zorunluluk veya elde olmayan nedenlerden dolayı mazeretli bir şekilde arasınava giremeyen öğrenciler bölüme yazılı olarak mazeret sebeplerini bildiren bir dilekçe ile başvuracaklardır.
. Mazeretleri kabul edilen öğrencilerin listesi ilgili dersin sorumlusuna iletiecektir. Bu öğrencilerin özür sınav sonuçları bys'ye özür sınav notu olarak yansıtılacaktır.
. Bazı öğrenciler arasınava girdiği halde, moodle sınav sisteminde teknik kısıtlama olamamasından dolayı özür sınavına da girebilirler. Bu öğrenciler eğer özür sınavına girerlerse girdikleri özür sınav sonuçları değerlendirilmeyecektir.

Bölüme Özür Sınavı Dilekçesi İletme Yöntemi
. Buradan indirilen özür sınav dilekçesi eksiksiz doldurularak pdf formatına dönüştürülmelidir (max. 1MB)
. "Özür Sınavı için Dilekçe Yükleme Formu" arayüzü kullanılarak dilekçe ve öğrenci bilgilerinizi yüklemelisiniz (oturum açmanız gerekebilir). Özür sınavına başvurmak için son tarih 21 Haziran saat 11:00, Bu tarihe bir istisna olarak Algoritmalar dersi için özür sınavı sınavı başvuru son başvuru tarihi 21 Haziran saat 17:00 olarak belirlenmiştir. Ayrıca (#YENİ# )-- Türk Dili ve Tarih derslerinden özür sınavına mazeret bildirerek girecek öğrenciler 20 haziran saat 17.00'ye kadar yukarida belirtilen forma dilekçesini yüklemelidirler. Mazeretli öğrencilerin listesi ilgili derslerin sorumlularına aktarılacaktır. (19 Haziran, 09.00)

Sınavlarla İlgili Bilgilendirme (Bilgisayar Mühendisliği)

 • Sınavlara başlamadan önce sınav sınav açıklamalarını mutlaka okuyunuz.
 • Çoktan seçmeli sınavlarda her soru için minimum 1,5 dakika verilecektir. Her soru için yeterli vaktiniz olacaktır.
 • Ödev/proje vb. uygulamalarda ödevi yüklemeniz için size en az 3 gün ödev süresi verilecektir (Bölümde genellikle 3 günden fazla süresi olan ödevler verilmektedir). Lütfen ödevlerinizi sınavların olmadığı zaman aralıklarında yüklemeye öncelik veriniz. Olası bir yoğunluğu göz önünde bulundurarak ödev teslimlerini son gün ve son saate bırakmayınız.
 • İnternetten kopma gibi durumlarda sınav süresi içinde tekrar sınava bağlanarak sınava kaldığınız yerden devam edebileceksiniz.
 • Sınavlara erişim için bilgisayarı ve/veya telefonu olmayan öğrenciler, bulundukları il veya ilçede üniversite varsa üniversiteler yoksa il veya ilçedeki Milli Eğitim Müdürlüklerine giderek Bilgisayar ve internet için imkan talebinde bulunabilirler. Bu kurumlar bu imkanları talep eden öğrencilere sağlamak üzere gerekli hazırlıkları yapmışlardır.
 • Sınava gireceğiniz sunucular üzerinde (ue2, ue3, ...) profil bilgilerinizden Ad, Soyad ve kullanıcı adınızın öğrenci numaranız olduğu @ogr.ktu.edu.tr uzantılı e-posta adresinizi değiştirmeyiniz. Değişiklik yaptığınızda bazı sınavlara giremeyebilir veya girdiğiniz sınavın notu sizinle ilişkilendirilemeyebilir. Bu konudaki sorumluluk öğrenciye aittir.
 • Yarıyıl içi çalışmalara mazeretli olarak katılamayan öğrencilere mazeret sınav hakkı verilmektedir. Mazeret sınavı, 07.10.2017 Tarih ve 30203 sayılı “Karadeniz Teknik Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği” 19. Maddede tanımlanan çerçevede yürütülecektir. Mazeret sınavı yarıyıl içi çalışması sınav olarak yapılan dersler için söz konusu olacaktır

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Sistemin genel işleyişi ile ilgili üniversitenin Sıkça Sorulan Sorular (SSS) web sayfasını inceleyiniz.

Staj ile ilgili her türlü sorularınızı ktubilstaj@gmail.com adresine mail olarak gönderebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim süreci ile ilgili öğrenciye yapılacak tüm resmi duyurular bu sayfa ile ana sayfadaki duyurular bölümünde yayınlanmaktadır. Lütfen bu sayfayı ve bölüm ana sayfasındaki duyuruları takip ediniz. Eğer bir dersle ilgili o derse özel bir duyuru yapılacaksa da o dersin web sayfasını takip etmelisiniz (Örn; Bitirme, Tasarım, Staj vb...).

Uzaktan Eğitim süreci ile ilgili genel sorularınızı uzem@ceng.ktu.edu.tr adresine mail göndererek sorabilirsiniz.


Bitirme, Tasarım ve Staj süreçleri ile ilgili duyurulara kendi sayfaları üzerinden ulaşabilirsiniz.


Duyuru 2 (23.05.2020, Güncelleme:09.06.2020)

Uzaktan eğitim sınavlarına aşağıda verilen sunucular üzerinden girilecektir.

 • Bilişim Hukuku: https://ue3.ktu.edu.tr/login/index.php
 • Kişisel Verilerin Korunması: http://eders.ktu.edu.tr/login/index.php
 • Diğer tüm derslerin (Türk Dili-II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II dahil) sınavlarına https://ue2.ktu.edu.tr/login/index.php sunucusu üzerinden girilecektir. 
  • Türk Dili-II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-II dersleri 23 Mayıs tarihi itibariyle sistemde görünmüyor olabilir. Sınavlar başlamadan önce bu derslerin listeleri aktarılacaktır. Herhangi bir değişiklik olursa ayrıca duyurulur, lütfen bu sayfayı kontrol ediniz.
  • [YENİ] Türk dili ve AITB derslerinin ders içeriklerine 9 Haziran itibariyle geçici olarak http://uzem.ktu.edu.tr/ortak_dersler/ adresinden takip edebilirsiniz. Sınava ue2 sunucusu üzerinden girilecektir.

Duyuru 1 (20.05.2020)

Öğrencilerin Dikkatine;

Uzaktan Eğitim sınav sürecine hazırlıklarımız devam ediyor, bu süreçte sizlerin de yapmanız gereken bazı şeyler var. En önemli husus şu:

BYS'de üzerinize görünen ancak ue2.ktu.edu.tr adresine girdiğinizde göremediğiniz dersler varsa (uyum programına göre eşdeğeri varsa sorun yok) bu dersleri uzem@ceng.ktu.edu.tr adresine 31 Mayıs 2020 tarihi mesai bitimine kadar bildirmeniz gerekmektedir. Dersi aldığınızı gösteren ekran görüntüsünü e-postanıza eklemeyi unutmayın.