aday öğrenci

Genel Bilgi

 

 

 

Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri bölümü günümüzde birçok endüstriyel sektörde önemli bir role sahiptir ve sürekli olarak gelişen bir alandadır. Çeşitli malzemelerin yapısı, özellikleri, üretimi, işlenmesi ve analiz teknikleri hakkında teorik ve pratik bilgileri içeren eğitim veren önemli bir disiplindir.  Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri bölümü , ülkemizin kalkınma planları doğrultusunda, teknoloji kullanımına ve üretimine yetkin nitelikli elemanlar yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Meslek Yüksekokulumuzda Malzeme ve Malzeme İşleme Teknolojileri Bölümü altında Mobilya ve Dekorasyon Programı ile eğitim-öğretim hizmetine devam edilmektedir.

Mobilya sektörü Türkiye’nin en eski ve en gelişen sektörlerinden biridir. Sektörde son yıllarda dünya standartlarında üretim yapan tesisler kurulmuş, bayilik teşkilatlarıyla ülke sathına ve dünyaya ürün satar bir konuma ulaşmıştır. Sektör her yıl ürünleri geliştirmekte ve çeşitliliğini arttırmaktadır. Mobilya sanayi katma değer açısından da ülkemizin önde gelen sektörlerinden birisi olup ihracatta yerli kaynakları en çok kullanılan ve ithal ürünlere bağımlılığı en az olan sektörlerden birisi olarak ekonomiye katkısını arttırarak devam ettirmektedir.

Son yıllarda artan kentleşme, nüfus artışı ve yükselen hayat standardı ile mobilyaya olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Mobilya talebi değiştirme, yıpranma gibi normal nedenlerin dışında estetik kaygılardan da etkilenmekte ve moda eğilimleri de ürün değiştirmede önemli rol oynamaktadır  Mobilya sektörü inşaat, gemi sanayi, metal, plastik, cam sanayi, tasarım, reklamcılık, ambalaj, lojistik gibi birçok sektörle iletişim halinde olup yirmi alt sektörü destekleyerek yüksek bir istihdam potansiyeli oluşturmaktadır.

 

 

Eğitim Öğretim

 

Eğitim Amaçlarımız
 Sektörün üretim organizasyonunun sağlanmasında ihtiyaç duyabileceği, nitelikli teknik ara eleman ihtiyacını, çağın beklentilerini de karşılayacak şekilde gerekli kalite ve hizmet anlayışına uygun olarak karşılamayı amaçlamaktadır. 

Öğrencilerimiz
Öğrencilerimiz topluluklar oluşturarak mesleki organizasyonlarla iletişimlerini sürdürmekte ve etkinlikler düzenlemektedirler. Kalite politikamız gereği bir adet Kalite Okul Temsilcisi öğrencimiz vardır.

Akademisyenlerimiz
Öğretim elemanlarımız verdikleri derslerin yanı sıra bilimsel araştırmalarını da yürüttükleri veya almaya çalıştıkları KTÜ BAP, TÜBİTAK ve SANTEZ projeleri ile sürdürmektedirler. AB çerçeve programlarındaki projelere başvurma çalışmaları sürerken yurt dışındaki bazı üniversitelerle de ortak çalışmalar ve işbirlikleri kurulmaktadır. Bölüm bünyesinde 1 adet doçent, 2 adet doktor öğretim üyesi ve 3 adet Öğretim görevlisi olmak üzere 6 adet öğretim elemanı bulunmaktadır. 

Programlarımız

 • Mobilya ve Dekorasyon Programı

Staj Programı
KTÜ Arsin Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin önlisans derecesini alabilmeye hak kazanabilmeleri için tamamlamaları gerekli ders kredisi yanında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Staj Yönergesi kuralları çerçevesinde, teknikerlik eğitimlerine katkıda bulunacak şekilde, pratik bilgi ve becerilerini artırmak amacıyla, staj (pratik çalışma) yapmaları zorunludur.
Öğrencilerimizin mezuniyeti için gerekli olan toplam staj (pratik çalışma) süresi 40 (altmış) iş günüdür. Staj yapacak öğrenciler bir staj döneminde (iki yarıyılı kapsayan bir yıllık süre içerisinde) ara vermeden en az on beş (10) iş günü ve en çok kırk (20) iş günü staj yapabilirler. Staj programı ile birlikte öğrencilerimiz yurtiçi ve yurttışı birçok kurum ve şirkette staj imkanı bulabilmektedir.

Değişim Programları
Üniversitemizde öğrenci değişim programları Dış İlişkiler Ofisi Değişim Programları Koordinatörlüğü tarafından yürütülür. Değişim programları öğrencilerimize yurtiçi ve yurttışından eğitim alma ve staj yapma olanağı sağlar. Değişim Programları Koordinatörlüğü bünyesinde:

 1. Erasmus+ Değişim Programı Birimi
 2. Farabi Değişim Programı Birimi
 3. Mevlana Değişim Programı Birimi

olmak üzere 3 farklı birim yer almaktadır.  Değişim programları hakkında ayrıntılı bilgi almak için üniversitemizin Değişim Programları Koordinatörlüğü sayfasına bakabilirsiniz.

Ders Bilgileri
Bölümümüze ait Ders Bilgi Paketleri, Ders Müfredatları, Ders Uyum Programları, Ders Katologları için tıklayınız

 

 

Laboratuvar ve Uygulama

 

Üniversitemizin Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü labaratuvar ve atölye imkanlarından yararlanma imkanlarına sahiptir.

                   

 

 

 

 

Mezunlarımız ve İstihdam

 

İş İmkanları
 • Mobilya Üretim Atölyeleri: Mobilya tasarımı, üretimi ve montajı konusunda teknik destek sağlamak için mobilya üretim atölyelerinde çalışma imkanı bulunmaktadır.
 • İç Mekan Dekorasyon Firmaları: İç mekan tasarım projelerinde teknik bilgi ve uygulama desteği sağlamak için iç mekan dekorasyon firmalarında çalışabilirler.
 • Mobilya ve Dekorasyon Mağazaları: Mobilya ve dekorasyon mağazalarında müşteri taleplerini karşılamak, ürünleri monte etmek ve teknik destek sağlamak için istihdam edilebilirler.
 • Mobilya Montaj Şirketleri: Mobilya kurulum ve montajı hizmeti sunan şirketlerde çalışma fırsatı bulunmaktadır.
 • Mobilya Restorasyon Atölyeleri: Antika mobilyaların restorasyonu ve onarımı için mobilya restorasyon atölyelerinde çalışabilirler.
 • Mimari ve İç Mekan Tasarım Ofisleri: Mimari ve iç mekan tasarım projelerinde teknik bilgi ve çizim desteği sağlamak üzere tasarım ofislerinde çalışabilirler.
 • Kendi İşini Kurma: Mobilya ve dekorasyon alanında kendi işini kurarak bağımsız olarak çalışma imkanına sahiptirler. Özellikle küçük ölçekli mobilya atölyeleri veya dekorasyon danışmanlık hizmetleri açabilirler.
 • Eğitim Kurumları: Eğitim alanında çalışarak yeni nesil teknikerler yetiştirebilirler.

 

Çift Ana Dal ve Yan Dal

 

Çift Ana Dal ve Yan Dal Programları hakkında (başvuru, kabul ve kayıt koşulları vs.) bilgi sahibi olmak için tıklayınız

 

 

 

Taban Puanı

 

Mobilya ve Dekorasyon Programı Yıllar İtibarı ile Merkezi Yerleştirme Kontenjan ve Puanları

Yıllar

Genel Kontenjan

Yerleşen

En Küçük Puan

En Yüksek Puan

2022

20

21

241,88089

296,91773

2023

20   

21

243,05453

326,47754

YÖK Atlas Bölüm Bilgisi

 

Bölümümüz ile ilgili YÖK Atlas üzerinden bilgi almak için Tıklayınız.