Genel Tanıtım

Uluslararası İlişkiler Bölümü, 1993-1994 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Bölüm bünyesinde lisans ve yüksek lisans çalışmalarına devam edilmektedir.Bölümümüz kuruluşundan itibaren de çeşitli faaliyetlerle ders dışında öğrencilerimiz için programlar düzenlemektedir. Yabancı dil eğitiminde İngilizcenin yanı sıra geçmiş yıllardan itibaren Rusça da ikinci bir dil olarak verilmektedir. Bölümümüz içerisindeki farklı anabilim dallarındaki kadrosuyla eğitimine devam etmektedir.

Kazanılan Derece  
Programda mevcut olan derslerin tümünü başarıyla tamamlayan ve 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması elde eden öğrencilere ULUSLARARASI İLİŞKİLER alanında lisans diploması verilir. Sonrasında alan becerilerine de bağlı olarak uzman ünvanıyla farklı birimlerde görev alabilmektedirler.

Derecenin Seviyesi:  Lisans  

Çalışma Şekli:  Tam Zamanlı

Kabul ve Kayıt Şartları  

  1. Lise ve dengi okul diploması,
  2. Üniversite Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)'den yeterli puan,
  3. İngilizce eğitim için yeterli dil becerisine sahip olma (500 TOEFL / 6 IELTS puan almış olma)

Mezunların İstihdam Profilleri  
Mezun olan öğrencilerimiz uzmanlık alanları ve daha sonra karşılacakları meslek sınavlarındaki başarı durumlarına göre gerek kamu alanında gerekse özel sektör alanında farklı birimlerde çalışabilmektedir. Başta dışişleri bakanlığı olmak üzere bakanlık bünyesindeki uzman kadrolarında, yargı kurumlarında, bakanlıklara bağlı tüm birimlerde ve müsteşarlıklarda, farklı yayın kuruluşlarında ve medyada, üniversite eğitimini de devam ettirerek eğitim alanında istihdam edilmektedirler.