Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri

 PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK HİZMETLERİ


GENEL BİLGİLER
 
Psikolojik Danışmanlık Birimi Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin ve çalışanlarının bireysel, sosyal ve akademik alanda yaşadıkları sorunlarda psikolojik destek sunmayı ve gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Psikolojik Danışmanlık Biriminde verilen hizmetler ücretsizdir.
 
HİZMETLERİMİZ
 
*BİREYSEL GÖRÜŞMELER 
Danışmanınızla bire bir yapacağınız görüşmeler akademik, sosyal ya da bireysel alanlarda gelişiminizi engelleyen sorunlarınızı çözmek için gerekli becerileri edinmenize yardımcı olmayı amaçlar. Görüşmeler birkaç oturumdan oluşabileceği gibi daha uzun vadeli de olabilir. Görüşmeler 45-50 dakika ve genellikle haftada 1 olarak planlanmaktadır. Görüşmelerin sıklığı ve süresine ilk oturumdan sonra danışmanınızla birlikte karar verebilirsiniz.
 
*KISA SÜRELİ GÖRÜŞMELER
Kısa süreli görüşmeler acil durumlar ve bilgi almak isteyen bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için düzenlenmiştir. Görüşmeler yaklaşık 15 dakika olarak planlanmaktadır. Bu görüşmelerin sonunda danışmanınız sizi başka bir birime yönlendirebilir ya da bireysel görüşme için randevu verebilir.
 
*YÖNLENDİRME
Psikolojik Danışmanlık Biriminde danışmanınızla yaptığınız ön görüşme ya da bir kaç görüşme sonrasında farklı bir kişi ya da kurumdan yardım almanızın uygun olacağına karar verilebilir. Böyle bir durumda, ihtiyacınıza göre psikiyatriste, nöroloğa, hastaneye v.b. kişi ve kurumlara yönlendirme yapılabilir. Bazen de görüşmeleri, bir kurum ya da kişiyle eş zamanlı yürütmek uygun görülebilir.
 
*PSİKOLOJİK TESTLER
Danışanı daha iyi tanıyabilmek ve etkin bir görüşme planı oluşturabilmek için gerekli görüldüğünde testler uygulanabilir. 
 
*SÖYLEYİŞLER
İlginizi çeken konularda, sizden gelen talepler doğrultusunda ya da ihtiyaçlara göre yıl içinde belirli zamanlarda söyleşiler düzenlemeyi planlıyoruz. Söyleşi yer ve zamanlarını buradan ya da Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı panolarından öğrenebilirsiniz.
 
*İLKELERİMİZ
Görüşmelerde gizlilik esastır. Görüşme içerikleri ve kişisel bilgileriniz sizin onayınız alınmadan hiçbir kişi ya da kurumla paylaşılmaz. Ancak sizin ya da bir başkasının hayatı tehlike altında olduğunda bilgileriniz paylaşılabilir. Başvuranlar cinsiyet, etnik kimlik, din, milliyet, sosyal sınıf v.b faklılıklar
gözetilmeden eşitlik ve tarafsızlık ilkesiyle değerlendirilir. Randevulara zamanında gelmeniz ve gelmeyeceğiniz zaman en az bir gün öncesinden haber vermeniz beklenir. Bu ilke, görüşme akışını aksatmamak ve siz gelmediğiniz zaman bir başkasına öncelik tanımak açısından önemlidir.

BİRİM PERSONELİMİZ
Psikolog, Serra Görgün ( serragorgun@yahoo.com ) 0 462 377 32 02
Psikolojik Danışman, Musa Turhan 0 462 ¬377 22 27
 
NASIL BAŞVURABİLİRSİNİZ?
Birimimiz randevu sistemiyle çalışmaktadır. Randevuyu telefonla ya da ofislerimize gelerek alabilirsiniz. Acil durumlarda randevu almadan gelebilirsiniz.
Tel: 0 462 377 2227- 3202
Adres: Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı
( Mediko-Sosyal), 61080 Trabzon