ÜNİVERSİTEMİZ 2014-2018 STRATEJİK PLANI ÇERÇEVESİNDE 2014-2015 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN UYGULANACAK OLAN LİSANS ÖĞRETİM PROGRAMLARININ OLUŞTURULMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

1. Öğretim programlarında seçmeli ders olarak sadece bölüm ve üniversite seçmeli dersleri yer alacaktır.

2. Seçmeli derslerin öğretim programları içerisindeki AKTS ağırlığı en az %25 olacaktır.

3. Toplam 240 AKTS ‘ninen az 60 AKTS’si seçmeli ders için ayrılmış olup bunun 16 AKTS’si üniversite seçmeli ders havuzundan her biri 4 AKTS olmak üzere (haftada 2 teorik ders saati) 4 adet seçmeli ders alınması ile sağlanacaktır.

4. Üniversite seçmeli dersleri, 2. ve 3. sınıfta her bir yarıyılda birer ders olmak üzere (USEC… Üniversite Seçmeli Dersi 1,2,3,4 şeklinde) programlara yerleştirilecektir.

5. Üniversite seçmeli ders havuzu için önerilecek yeni dersler,Bilgi Paketi formatına uygun olarak hazırlanmalıdır. Önerilecek dersler için sayısal bir sınırlama yoktur.

6. Önerilen derslerin hangi öğretim elemanları tarafından yürütüleceği belirtilmelidir.

7. Bölüm veya programların üniversite seçmeli ders havuzu için önerdiği dersleri ilgili bölüm veya program öğrencileri alamayacaktır.

8. İçerik bakımından program veya bölümün zorunlu veya seçmeli derslerine benzerlik gösteren Üniversite seçmeli dersleri ilgili öğrenciler tarafından alınamayacaktır.

9. Öğretim programlarının 1.sınıflarında herhangi bir seçmeli derslere yer verilmeyecektir.

10. Zorunlu dersler kapsamında olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Türk Dili derslerinin öğretim programlarında 1.sınıf yarıyıllarına yerleştirme zorunluluğu olmayıp herhangi bir yarıyıla da yerleştirilebilir. 

11. Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersi, üniversite seçmeli ders havuzunda yer alacağından bu derslere bölüm programlarında yer verilmemelidir. 

 

Müfredat Geliştirme Kurulu toplantısı (27 Şubat 2014)

Son Güncelleme : 14-03-2014