Yazılım Mühendisliği Bölümü

 Yazılım Mühendisliği Bölümü

Yazılım Mühendisliği Bölümlerinde, yazılım sektörünün gereksinim duyduğu, gelişen teknolojiye ayak uydurabilecek, sektöre ilişkin sorunları tespit edip çözüm sunabilecek ve ülkemizin yazılım sektöründeki açığının kapanmasına yardımcı olacak yazılım mühendislerinin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Of Teknoloji Fakültesi bünyesinde bulunan Yazılım Mühendisliği Bölümü 2011 yılında kurulmuş ve 2013-2014 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini almıştır. Bölümde, yazılım sektörünün gereksinim duyduğu, değişen teknoloji koşullarında liderlik yapabilecek, teknolojideki gelişmelere katkıda bulunacak, çağın gerektirdiği bilgilere sahip, araştırıcı, sorgulayıcı, çözümleyici, takım çalışması yapabilen, bu endüstrideki güncel problemleri tanımlayabilen ve çözebilen niteliklere sahip, uygulama becerisi yüksek mühendisler ve mesleki teknik orta öğretime vasıflı öğretmenler yetiştirmek hedeflenmektedir. Bölümümüze, Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS), MF-4 puan türüne göre tercih yaparak başvurulmaktadır.

Bölümümüz teknoloji fakültesi bünyesinde bulunmaktadır. Bu nedenle bölümümüzde uygulamaya yönelik eğitim verilmektedir. Bölümümüz öğrencilerinin mezun olabilmek için toplam 60 iş günü staj yapmaları gerekmektedir. Bunun yanında, öğrencilerimiz dördüncü sınıfın ilk dönemini sektörde çalışarak (iş yeri eğitimi) geçirmekte ve bu çalışma dönemi boyunca bölümümüze rapor vermektedirler. Dolayısıyla mezun olduklarında belli bir deneyime sahip olarak mezun olmaktadırlar.

Neden KTÜ Yazılım Mühendisliği?

            Türkiye’de yazılım mühendisliği bölümü, 3 tanesi devlet üniversitesi olmak üzere, toplam 16 üniversitede bulunmaktadır. Bu üç devlet üniversitesinden biri olan Karadeniz Teknik Üniversitesi Of Teknoloji Fakültesi bünyesinde bulunan Yazılım Mühendisliği Bölümü, bir teknik üniversite bünyesinde bulunması açısından Türkiye’de ilk ve tektir. Ayrıca farklı alanlarda uzmanlaşmış akademik kadrosu ve sektörle olan ilişkileri sayesinde diğer bölümlerden bir adım öne çıkmaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Of Teknoloji Fakültesi, Yazılım Mühendisliği Bölümü teknik alt yapı açısından da üstün olanaklara sahiptir. Yazılım Mühendisliği Programının yürütülebilmesi için gerekli olan ve genel amaçlı kullanılan bilgisayar laboratuvarlarına ek olarak, farklı alanlarda uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimize yönelik laboratuvarlarımız da bulumaktadır.