Genel Bilgiler

KTÜ Mimarlık Bölümünün Kuruluşu ve Gelişimi                                                                                                                                                        

1955 yılında Trabzon milletvekillerinden Mustafa Resit Tarakçıoğlu ve arkadaşlarınca Trabzon'da “Karadeniz Teknik Üniversitesi” adıyla, “bilimsel üretimin yanında, hizmet vereceği geniş bölgenin araştirma merkezi ve laboratuarı” olacak yeni bir yükseköğretim kurumu kurulması için bir kanun teklifi hazırlanmıştır. Bu teklif, TBMM'nin 20 Mayıs 1955 günkü toplantısında 6594 sayılı Karadeniz Teknik Üniversitesi kuruluş kanunu olarak kabul edilmiştir. 

Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne 19 Eylül 1963 tarih ve 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilmiş; böylece Temel Bilimler, İnşsaat-Mimarlık, Makine-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, kuruluşundan yaklaşık 8,5 yıl sonra 2 Aralık 1963'te Trabzon'un Maşatlık mevkiindeki bir ilkokul binasında öğretime başlamış, daha sonra bu okulun yanına yapılan bir ortaokula, 1967'de ise Bostancı Köyü sınırları içinde yer alan şimdiki üniversite kampusuna taşınmıştır.

İnsaat ve Mimarlık Fakültesinin ilk öğrencileri, iki yıl Temel Bilimler Fakültesi'nce İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi desteğiyle yürütülen ortak bir program uyarınca öğrenim görmüşler; 1965 yılında teknik kadroların oluşmaya başlamasıyla İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Bölümlerinden birini seçerek 5 yıllık bir öğretim sürecinin ardından 1967–1968 öğretim yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin Yüksek Mühendis ve Yüksek Mühendis Mimar diplomalı ilk mezunlarını oluşturmuşlardır.

Kuruldugu günden beri Mimarlik Bölümü'ne diger kurumlardan ögretim üyeleri davetli olarak egitime katkida bulunmuslardir. Bu üyeler, diploma jürisi üyeligi, Mimari Tasarim Teorileri, Yapi Bilimleri, Tasiyici Sistemler, Kent Bilimleri ve Tarihi Çevre Degerlendirmesi vb. Bilim Dallarinda ders, konferans ve doktora dersleri vermislerdir. Kisa zamanda ögretim elemanlarini kendi bünyesinden yetiştiren Mimarlik Bölümü, gelişimine katkıda bulunan bu kişilere ve bugüne kadar görev yapıp ayrılan tüm Öğretim üye ve elemanlarına teşekkür etmeyi bir borç bilir.

4936 sayılı kanuna bağlı oldugu 1963–1973 döneminde 5 yıl öğrenim süreli olan Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin öğrenim süresi, 1973'de çıkarılan 1750 sayılı Üniversiteler Kanunu ile 4 yıla indirilmiştir. Mimarlik Bölümü ise 4 yillik egitime 1977–1978 ögretim yilinda baslamistir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlügü'nün, 28.03.2008 tarih ve 218 sayili Senato Toplantisinda Mimarlik Fakültesi bünyesindeki Mimarlik Bölümü'nde 2008–2009 Egitim-Ögretim yilinda Zorunlu Ingilizce Hazirlik Sinifi açilmasi konusundaki teklifi 22.05.2008 tarihli Yüksekögretim Genel Kurul toplantisinda incelenmis ve 2547 Sayili Kanun'un 2880 Sayili Kanun'la degisik 7/d–2 ve 7/h maddeleri ile Yüksekögretim Kurumlarinda Yabanci Dil Egitim-Ögretimi ve Yabanci Dille Egitim-Ögretim Yapilmasinda Uyulacak Esaslara Iliskin Yönetmeligin 7. maddesi uyarinca, söz konusu teklif uygun görülmüs ve Yabancı Dil Eğitim-Öğretimi başlamıştır.

Ilk mezunlarini 1968 yilinda veren KTÜ Mimarlik Bölümü bugüne kadar 2000'in üzerinde mimari ülkemizin hizmetine sunmustur. Bu mezunlar çesitli kademelerde yer alarak ulusal-uluslar arasi düzeyde basarilar elde etmistir.

1963 yılında Insaat-Mimarlik Fakültesi, Makine-Elektrik Fakültesi ve Yer Bilimleri Fakültesi adlariyla kurulan üç fakülte, 4.11.1981 tarih ve 2547 Sayılı Yüksekögretim kanunu ve 20.07.1982 tarih ve 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, Mühendislik-Mimarlik Fakültesi olarak birlestirilmistir. Bakanlar Kurulu'nun 04.07.2005 tarih ve 9127 Sayili karari ile ise Mühendislik-Mimarlik Fakültesi kapatilarak, Mühendislik Fakültesi ve Mimarlik Fakültesi olarak yapilandirilmistir. Mimarlık Bölümü bu tarihten itibaren Mimarlık Fakültesi bünyesinde yer almaktadır.

Mimarlık Bölümü; insan, yapı, çevre iliskileri alaninda bilgi üretmeyi, düzenlemeyi ve bu bilgileri tasarim, organizasyon, uygulama, danismanlik etkinliklerinde kullanmayi amaçlayan mimarlik anlayisina yönelik dört yillik bir egitim vermektedir. Yönetmelik uyarinca ögrenimini tamamlayanlara “MIMAR” diplomasi verilmektedir.

Bina Bilgisi, Yapi Bilgisi, Sehircilik, Restorasyon ve Mimarlik Tarihi Anabilim Dallarından olusan bölümümüzün akademik kadrosunda 7 profesör, 2 doçent, 15 yardımcı doçent, 3 ögretim görevlisi ve 12 arastirma görevlisi bulunmaktadir.

Bölümümüzde 1963 yılından beri lisans ve doktora, 1982 yılından beri de yüksek lisans programı yürütülmektedir.

KTÜ Kanuni Kampusu içinde yer alarak, kampus yapisinin/yasaminin getirdigi pek çok fiziksel ve sosyal olanaklardan yararlanan bölümümüz, teknolojik donanimli derslikler ve atölyelerin yaninda çok amaçli kullanima elverisli Mimarlık Laboratuarı ve Bilgisayar Laboratuarına sahiptir.

Bölümümüzün ögretim üyeleri, bugüne kadar pek çok önemli bilimsel çalisma, arastirma, proje-uygulama, ulusal ve uluslar arasi yayin yapmis; çesitli kuruluslardan ve mimari proje yarismalarindan ödüller almistir.

Geçmişte mimarlık eğitimi ve mimarlık alanı içine giren bilim dalları ile ilgili bilimsel ve akademik yazıların toplandığı "MİMARLIK BÜLTENİ" yayınlanmış; Mimarlık ve Ekonomi, Tasarım ve İnsan Bilimleri toplu çalışmaları derlenerek birer kitap olarak basılmıştır. Her yıl süren toplu çalışmaların bir süreği olarak Tasarım ve İnsan Bilimleri, Mimarlık ve Ekonomi'den sonra Mimarlık ve Teknoloji (Ulusal Düzeyde) Sempozyumu gerçekleştirilmiştir.

Bugün ise birincisi 2001 yılında yapılan ve iki yılda bir periyodik olarak gerçekleıtirilen Uluslararası Livenarch Kongresi (Livable Environments & Architecture International Congress) düzenlenmektedir ve öğretim elemanlarımızın indexli dergilerde (SCI-Expanded, SSCI, A&HCI) yayımlanan bilimsel ve akademik makaleleri sanal ortamda sunulmakta ve paylaşılmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar

KTÜ Insaat-Mimarlık Fakültesi Kılavuzu, Trabzon, 1979.
KTÜ Ögretim Kılavuzu 1981–1982, Trabzon, 1981.
Karadeniz Üniversitesi Egitim ve Ögretimde 20 Yıl, Trabzon, 1983.
Karadeniz Üniversitesi 1986–87/1987–88 Katalogu, Trabzon, 1987.