Akreditasyon

Program Eğitim Amaçları

Programın eğitim amaçları mezunlarımızın yakın bir gelecekte erişmeleri beklenen kariyer hedeflerini kapsamaktadır. Bunlar:

  • Maden işletme ve cevher hazırlama mühendisliği veya ilgili alanlarda kamu veya yerli ve yabancı özel sektör kuruluşlarında nitelikli mühendis olarak istihdam edilmek,
  • Teknik nezaretçi, işçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanlığı ve diğer (çevre görevlisi, denetçi, patlatmalı kazılar, vd.) gibi sertifika ve uzmanlık programlarına devam etmek,
  • Alanında yüksek lisans eğitimi ve akademik kariyer yapmak,
  •  ÇED, maden işletme ve cevher hazırlama/zenginleştirme projeleri hazırlamak veya çok disiplinli projelerde yer almak,
  • Maden işletme ve cevher hazırlama/zenginleştirme alanlarında yürütülen özel sektör ve/veya kamu kuruluşları AR-GE projelerinde yer almak.

Maden Mühendisliği Bölümü normal öğretim programından mezun olanlar, öncelikli olarak açık/yeraltı madenciliği ve cevher hazırlama/zenginleştirme işlemleri olmak üzere kaya ve zemin mekaniği, patlatmalı kazı teknolojisi, sondaj, beton (agrega ve çimento), madenlerin aranması ve haritalanması, endüstriyel hammaddelerin üretimi, zenginleştirilmesi ve kullanımı (tuğla, kiremit, seramik ve cam endüstrisi), tünel/metro/baraj/otoyol inşaatı, altın/gümüş üretimi, finans ve pazarlama gibi alanlarda iş bulabilmektedir. Mezunlarımız Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere, Türkiye’nin pek çok yerindeki özel ve kamu kuruluşlarında, üniversitelerde çalışma olanakları bulabilmektedir. Kamu sektöründe başta TKI, TTK, ETİ Maden, MTA ve TPAO olmak üzere DSİ, Karayolları, İl Özel İdareleri, Belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çimento fabrikaları ve Üniversitelerde; özel sektörde ise madencilik ve petrol şirketleri, zemin etüdü ve sondaj şirketleri ile değişik mühendislik şirketlerinde çalışmaktadırlar. Ayrıca, kendine ait özel iş alanları kurup teknik nezaretçilik ve proje planlama vb. işlerde çalışmaktadırlar.

 

Müdek Dökümanlar

Özdeğerlendirme Raporu

Mühendislik Lisans Programları Değerlendirme Ölçütleri

Program Değerlendirici Çizelgesi