Endnote ile Ebsco ve Proquest Veritabanlarının Kullanımı

EndNote Ürünü içinde EBSCOhost ve Proquest Veritabanlarını Kullanmak için Yapılması Gereken İşlemler:

EndNote bibliyografik yazılımının içinde abone olduğumuz veritabanlarını da kullanmak istiyorsanız, program içinde tanımlama işlemi yapmanız gerekiyor. EBSCO ve ProQuest veritabanlarının EndNote programı içerisinde taranabilmesi için aşağıdaki linklerde yer alan bağlantı dosyalarının (Z39.50) kullanılması gerekmektedir. EndNote ile EBSCO ve ProQuest kullanımı için:

1. http://squid.ktu.edu.tr/download adresinde yer alan:

KTU_ebsco.zip

All Subscribed (PQ) KTU.ENZ

dosyalarını bilgisayarınıza indirin. Bu adreste yer alan EndNote kurulum ve veritabanı dosyaları sadece Kampüs içinde indirilebilir. (Kullanıcı Adı: e-posta adresinizin @ işaretine kadar olan kısmıdır; Parola: e-posta adresinizin şifresidir)

2. İndirdiğiniz All Subscribed (PQ) KTU.ENZ dosyasını masaüstüne kopyalayın. İndirdiğiniz KTU_ebsco.zip dosyasını açın. Dizine çıkart, extract here ya da buraya çıkart seçeneği ile masaüstüne çıkartarak tüm dosyaları kopyalayın.

3. Kopyaladığınız tüm dosyaları (KTU_ebsco.zip,  All Subscribed (PQ) KTU.ENZ
bağlantı dosyaları) EndNote'un Connections klasörüne yapıştırın.

C:Program FilesEndNote X8 Connections (windows XP, Vista, 7, 32bit kullanan kullanıcılar)

C:Program Files (x86)EndNote X8 Connections (windows 7, 64bit kullanan kullanıcılar)

Mac için 'ApplicationsEndNote X8Connections' klasörü içerisine kopyalamanız gerekmektedir.

Kopyaladığınız bu dosyaları Connections klasörüne yapıştırmak için izlemeniz gereken yol: Bilgisayarım alanını tıklayarak C yi seçin. Program Files ı seçin. Endnote X8'e tıklayarak Connections klasörünü açarak kopyaladığınız dosyaları yapıştırın.

4. EndNote programını çalıştırın.

5. My Library alanından Online Search grubunun altında yer alan more... seçeneğine tıklayın. Veritabanı bağlantı seçim ekranında (Choose A Connection) Find by butonuna tıklayın ve listeden EBSCO KTU yu veya ProQuest KTU yu seçin. Üniversitemizin üye olduğu EBSCO/ ProQuest veritabanları listelenecektir.

6. Arama yapmak istediğiniz veritabanını seçerek arama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Science Direct gibi bazı veritabanlarını EndNote içinde tarayamıyoruz. Endnote'un arama özelliklerini de kullanmak istiyorsanız, yazılım içinde veritabanının taramaya izin verdiğini mutlaka kontrol edin.

NOT: ENDNOTE KURULUM DOSYALARI(EXE UZANTILI DOSYA ve EBSCO, PROQUEST DOSYALARI) SADECE KAMPÜS İÇİNDEN İNDİRİLEBİLİR..