Öğrenci Ödülleri

KTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Sedat Görmüş'ün danışmanlığında KTÜ öğrencilerinden oluşan ULAK takımı İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) Model Uydu Kategorisinde 1. oldu. Ekibimiz ödülünü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN'ın elinden aldı.

 

Üniversitemiz öğrencilerinden oluşan Creatiny Grubu tarafından geliştirilen “su altı drone” İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) İnsansız Su Altı Sistemleri kategorisinde birincilik ödülü kazandı.

Ekibimiz ödülünü İç İşleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU’nun elinden aldı.

 

Üniversitemiz öğrencilerinden oluşan ve Erasmus Öğrenci Ağı içerisindeki kulüplerden biri olan ESN Trabzon özverili bir şekilde ekip çalışması yapmanın karşılığını ulusal ve uluslararası platformlarda almaya devam ediyor.

Sosyal Farkındalık Haftası adı altında düzenledikleri etkinlikler;
"Engelleri Kaldırmak İçin Koş"
"Sessiz Çığlık"
"Gözlerin Olayım"
"Karanlıkta Yemek"
"Minik Okurlar İçin Şarkı Söyleyelim"
"Çocukların Kahramanı Ol"
"İmkansız Yoktur"

ESN Trabzon'u başarıya taşıyan çalışmalar oldu. Bunlarla ESN Türkiye Başkanlar toplantısında ödüllere doymayan kulübümüz Güneydoğu Avrupa'daki 10 ülkenin içinde olduğu SEEP bölgesinde en iyi kulüp seçilerek başarılarını uluslararası platforma da taşıdı.

Bütün bu etkinlikleri düzenlerken kulübe desteğini esirgemeyen üniversitemiz Dış İlişkiler Ofisi'nin kulüp yönetim kurulu üyelerine teşekkür etmek için hazırladığı plaket ve belgeler üniversitemiz rektör yardımcısı sayın Prof. Dr. Asım Örem tarafından verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, RATEM tarafından TRT İstanbul Radyosu'nda bu yıl dokuzuncusu düzenlenen "Üniversiteler Arası İletişim Fikirleri" yarışmasında İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencimiz ve aynı zamanda KTÜ Öğrenci Konseyi Başkanı olan Recep ÇOLAK yapmış olduğu çalışma ile iki binin üzerinde eser arasından "Gazete-Dergi" kategorisinde Türkiye ikinciliği ödülünün sahibi oldu.

  

İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan "PATİKA" ekibi, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüste 10-15 Nisan 2017 tarihleri arasında katıldıkları '11. Design&Construct' yarışmasında tasarımını ve analizini yaptıkları köprüleriyle büyük başarı elde ettiler. Aralarında Polonya, Hırvatistan, Romanya ve Çek Cumhuriyetinden 16 üniversitenin finale kaldığı yarışmada öğrencilerimiz Zamana Karşı Kurulum, Ağırlık, Estetik ve Özgünlük, Deplasman kategorilerinde değerlendirilmeler sonucu 1. olmuşlardır. Ekibimizi tebrik eder, çalışmalarında başarılarının devamını dileriz.

  

İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrenci ve öğretim üyelerinden oluşan "North Project Team" ekibi, Amerika - Portland' da 07-10 Mart 2017 tarihleri arasında katıldıkları '14.Seismic Design' yarışmasında Vectory ismini verdikleri depreme dayanıklı bina tasarımı projeleri ile büyük başarı elde ettiler. Dünya genelinde 33 üniversitenin finale kaldığı yarışmada aynı zamanda ülkemizi temsil eden öğrencilerimiz Mimari kategoride 1. olarak ''Onur Ödülü'' kazanırken, sunumda 3., genel sıralamada ise Cornell University, Stanford University, California State Polytechnic University Pomona, ve University of California Berkeley' in ardından 5. olarak üstün bir performans sergilediler.

Yarışmanın ilk günü takım danışmanlarından Yrd. Doç. Dr. Ayşegül DURMUŞ DEMİR' in babası ve aynı zamanda İnşaat Mühendisliği Bölümü emekli hocalarından Prof. Dr. Ing. Ahmet DURMUŞ' un ölüm haberini alan öğrenciler kazandıkları ödülü ''North Project Team'' ekibinin bu yarışmaya katılabilmesi için büyük çaba gösteren merhum Prof. Dr. Ing. Ahmet DURMUŞ' a ithaf ettiler.

  

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi bu yıl 28.'si düzenlenen ADV Genç İletişimciler Yarışması’ndan 3 ödül birden aldı. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencileri Arş.Gör. Bahadır Burak SOLAK danışmanlığında; Halkla İlişkiler Dalı Kurumsal İletişim kategorisinde birincilik ve ikincilik kazanırken Ürün/Hizmet Tanıtım kategorisinde üçüncülük kazandılar. Ödül kazanan öğrencilerimizin isimleri ve kategorileri;

Kurumsal İletişim Birincilik: Anıl ŞENCAN, Sernur KARAOĞLU, Çağlar YILDIRIM, Kadriye ONBAŞ

Kurumsal İletişim İkincilik: Melek BAYRAKTAR, Nursena SAVRAN, Seda DELİMEHMET, Gözde GÜRE

Ürün/Hizmet Tanıtım Üçüncülük: Erhan DEMİREL, Melek BAYRAKTAR, Nursena SAVRAN, Hızır Ali KASAP

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği'nin (RATEM) gerçekleştirdiği 8. İletişim Fikirleri Yarışması ödül töreni İstanbul’da yapıldı.

3 dalda (Gazete/Dergi/Radyo/Televizyon) 9 ödülün verildiği yarışmada geçen yıl Gazete/Dergi kategorisinin tüm ödüllerini alan Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri bu yıl da Arş.Gör. Bahadır Burak SOLAK koordinatörlüğünde ‘Gazete/Dergi Reklamı’ kategorisinde birincilik ve ‘Radyo Reklamı’ kategorisinde ikincilik kazarak büyük bir başarıya imza attılar. Öğrencilerimizden Safure Tuğba NASUHBEYOĞLU, Yeşim BÜLBÜL ve Merve AYHAN Gazete/Dergi Reklamı kategorisinde 1'incilik ödülüne layık görülürken Gizem CAN, Desdina GÜNEŞ, Yasemin BOZKURT ve Merve AYKUT Radyo Reklamı kategorisinde 2'ncilik ödülünün sahibi oldu.

Ödül törenine Kültür ve Turizm Bakanı Nabi AVCI da katıldı. Bakan Avcı, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından düzenlenen "Aklıma Bir Fikir Geldi Üniversiteliler Arası İletişim Fikirleri Yarışması" ödül töreninde yaptığı konuşmada, Kültür ve Turizm Bakanlığının destek verdiği yarışmanın hayırlara vesile olmasını diledi. Törene katılanlar arasında İstanbul İl Kültür Müdürü Nedret Apaydın, İletişim Fakülteleri Dekanları Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aysel Aziz de yer aldı.

  

Fakültemiz Mimarlık Bölümü öğrencilerinden Döndü Erdem, Berna Diler, Gülname Uzun, Numan Özmen, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Trakya Büyükkent Bölge Temsilciliği tarafından düzenlenen BAKIRKÖY DEMİRCİLER ÇARŞISI VE YAKIN ÇEVRESİ ULUSAL ÖĞRENCİ MİMARİ FİKİR PROJESİ YARIŞMASI’nda eşdeğer mansiyon ödülü aldılar. Kendilerini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

12-14 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul Teknik Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Katılımlı 16. Üretim Araştırmaları Sempozyumu kapsamında düzenlenen Öğrenci Proje Yarışması’nda, Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerimiz Dilan Nur BAHADIR, Canan SANDIKÇI ve Mustafa Yasin AKŞEHİR, Doç.Dr Şükrü ÖZŞAHİN ve Arş.Gör. Ertuğrul AYYILDIZ danışmanlığında hazırladıkları 'Yerleşim ve Madde Akışı Optimizasyonu' isimli projeleriyle ikincilik ödülünü kazanmışlardır.

Harita Mühendisliği Bölümü Lisans öğrencilerinden Fanise USLU, 2015-2016 Bahar döneminde Jeodezi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Emine TANIR KAYIKÇI danışmanlığında hazırladığı Lisans Bitirme Tezi ile 19-21 Ekim 2016 tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yapılmış olan “8.Ulusal Mühendislik Ölçmeleri Sempozyumu” kapsamında düzenlenen “EN İYİ LİSANS BİTİRME TEZİ YARIŞMASI”nda 2.lik ödülü kazanmıştır.

En Büyük Eczacılık Buluşması “Geleceğin E Hali” 2016 Kongresi kapsamında yapılan Pharmetic Akademi Farmafikir Projesi Yarışması’nda fakültemiz 5. sınıf öğrencisi GAMZE EROĞLU ‘Bilgilendiren Eczane’ projesi ile 2. oldu.

22-24 Eylül 2016 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde, dünyaca ünlü fütürist Patrick Dixon, 200’e yakın önemli firma temsilcileri ve Eczacılık sektörünün tüm paydaşları bir araya geldi. “Eczaneler Güzeltir” sloganıyla başlayan organizasyon, düzelterek ve güzelleştirerek geleceği birlikte şekillendirmek adına Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) tarafından düzenlenmekte ve sektörel olarak Eczacılığın en kapsamlı toplantılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Bu kongre kapsamında Pharmetic Akademi tarafından ülkemizdeki tüm Eczacılık Fakülteleri öğrencileri arasında düzenlenen “Geleceğin Eczacılığı ile ilgili İnovatif Uygulamalar” konulu Farmafikir Proje Yarışmasında finale kalmaya hak kazanan 4 projenin finalistleri 24 Eylül 2016 tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde projelerini jüri ve katılımcılar önünde sundular.

Yarışmada dört finalist arasına girmeyi başaran 5. sınıf öğrencimiz Gamze Eroğlu, “Bilgilendiren Eczane” projesi ile 2.lik ödülüne layık görüldü. Gelecekte tüm dünya eczanelerinde ve sağlık hizmeti verilen yerlerde güvenle kullanılabilecek, dil opsiyonlu, dokunmatik ve sesli uygulamaları ile engelli hastaların da kolayca kullanabileceği ve engelsiz bir yaşamı destekleyecek, zamanı etkili kullanmayı sağlayacak, hastalara bilgi aktarımında bulunabilecek bir cihaz tasarımı ile değerlendirme kurulu ve katılımcılar tarafından büyük ilgi ve beğeni aldı. Üniversitemize ve Fakültemize bu gururu yaşattığı için öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

  

Yıldız Holding’in bu sene 5.sini düzenlediği bizz@kampüs yarışmasının bu seneki sponsoru CafeCrown oldu. Yarışmaya toplamda 2038 takım katılmış ve birinciliği Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümünden, Arş. Gör. Murat TOPAL’ın danışmanlığını yaptığı Furkan KÖŞKER, Şeyda Nur Cevahiroğlu ve Hakan Turfanda’dan oluşan Lusty takımı kazanmıştır.

  

İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendisliğe Hazırlık Kulübü tarafından düzenlenen, mimarlık, inşaat mühendisliği, makine mühendisliğinin ortak çalışmasını gerektiren Design Together 2016 yarışmasına üniversitemüzden iki ekip katılmıştır. KTU TOGETHER ekibi 1.lik, KTU DESIGN ekibi 3.lük ödüllerini kazanmıştır.

Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) ortaklığında, gençleri daha az enerji ile daha fazla yol kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen "Shell Eco-marathon" yarışmasına katılan Üniversitemiz Enerji Teknolojileri Topluluğu birincilik ödülünü kazandı. Lise ve üniversitelerden 13 takımın katıldığı yarışmada Enerji Teknolojileri Topluluğu ekibi tarafından tasarlanan elektrikli araç, serbest piyasada fiyatı yaklaşık 50 kuruş olan 1 kWs elektrikle 144 kilometre yol katederek, ilk Shell Eco-marathon Türkiye birincisi oldu.

        

Jeofizik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans öğrencilerinden Gülseda VANLI ŞENKAYA, yürütücülüğünü Prof.Dr. Hakan KARSLI'nın üstlendiği ve KTÜ Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında 11522 No'lu proje ile desteklenen yüksek lisans tezi çalışması kapsamında hazırlamış olduğu "Imaging of Landslide Deposits Around Uzungöl Lake (Trabzon-Turkey) by Refraction Tomography and MASW" isimli çalışması ile Society of Exploration Geophysicists (SEG) tarafından düzenlenen ve geniş bir katılımcı kitlesi olan 3th International Conference on Engineering Geophysics (ICEG) konferansında yapılan değerlendirmede birinci seçilerek "The Best Student Paper" ödülünü kazanmıştır.

  

Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu Büro Hizmetleri ve Sekreterlik Bölümü, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı'ndan öğrencilerimiz, İslam DANIŞMAZ, Merve ÇUBUKCU, Leyla KAR, Damla Nur YIRTICI ,Bülent Ecevit Üniversitesi, Çaycuma Meslek Yüksekokulunda 8-10 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenen 14. Ulusal Büro Yönetimi ve Sekreterlik Kongresi'ne, " KTÜ BEŞİKDÜZÜ MESLEK YÜKSEKOKULUNDA, ÖĞRENCİLERİN YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI MESLEĞİNE BAKIŞ AÇISI” isimli sözlü bildirileri ile katılmışlardır. Öğrencilerimiz kongre sonunda, kongre bilimsel kurulu tarafından “ En İyi Bildiri Teşvik Ödülü”ne layık görülmüştür. Biz de öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Üniversitemiz Elektrik-Elektronik, Makina, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümlerinden bir grup öğrenci tasarlayıp üretikleri Hidrojen Yakıtlı (Hidromobil) ve Bataryalı (Elektromobil) taşıtları ile TÜBİTAK’ın 03-09 Ağustos 2015 tarihleri arasında Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde düzenlemiş oldukları Alternatif Enerjili Araç Yarışları’na katılarak iki ödül kazanmıştır. Bu ödüllerden ilki Hidromobil (H-Vira) taşıtıyla en az enerji tüketen üçüncü taşıt olarak üçüncülük performans ödülü, ikincisi ise Elektromobil (E-Vira) taşıtıyla yerli ürün teşvik ödülüdür.

Ayrıca Elektromobil taşıtımız 30 turu en iyi sürede tamamlayan 9 araçtan biri olmuş ve performans açısından da 36 taşıt arasında 7. olmuştur.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği 2014 Yılının Başarılı Gazetecileri Yarışmasına Gazetecilik Bölümü öğrencilerimiz haber ve fotoğraf dallarında katılarak teşvik ödüllerine layık görüldüler. Öğrencilerimiz ödüllerini 2 Haziran 2015 Pazartesi günü Trabzon Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve Rektörümüz Prof.Dr.Süleyman BAYKAL ve çok sayıda protokol üyesinin katıldığı törende aldılar.

Haber Dalında; Behran Kılıç  "Kim Bu Adamlar?" haberiyle, Rabia Aykut "Marka Yönetimi Bir Süreçtir" haberiyle, Nurbahar Yıldız "Karabük'ten Trabzon'a Uzanan Bir Sevda" haberiyle ödül aldılar.

Fotoğraf Dalında ise; Şükran Atalar "Sınır Ötesi Göz Yaşı" adlı fotoğrafıyla, Cebrail Taşdemir ise "Varoluş" adlı fotoğrafıyla ödüle layık görüldü.  

 

 

Öğrenci Ödülleri kategorisinde, Türkiye’de ilk kez DASK tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışmasında Prof.Dr. Ahmet Can ALTUNIŞIK’ın danışmanlığında Türkiye birinciliğini ekip olarak kazanan Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Tuğçenur METİN, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri Muhammed PARLAK, Ali YETİŞKEN, Can Ertuğ ERARTSIN ile Ulaş ÖZÇELİK’e ve toplumsal sorumluluk kapsamında sosyal amaçlı etkinliklerde bulunan ve öğrenci etkinliklerini yürüten topluluk/kulüp temsilciliği kapsamında çok sayıda etkinlik düzenleyici, görevli veya katılımcı olarak yer alan Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Hatice ÖZÇELİK’e ödüllerini Üniversitemiz eski Rektörü Prof.Dr. İbrahim ÖZEN takdim etti.

 

  

Rönesans Holding tarafından düzenlenen "Ulusal Sürdürülebilir Geleceği Tasarla" Öğrenci Yarışmasında Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Merve Meryem ULUSOY, Esma GÜNEGÜL, Merve YADİGAROĞLU, İsa SAĞIR ve Muhammed AKBULUT'tan oluşan Hematit Grubu mansiyon ödülü aldılar.

KOÇTAŞ'ın sponsorluğunda düzenlenen "Açık Fikir Tasarım Yarışması"nda Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Selin Sehra OĞURLU ve Soyer BAYRAKTAR, mansiyon ödülü aldılar.

     

 

 

 
 

 

Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık Bölümü öğrencileri Serap YILDIRIM ve Muhammed Cemal KÖMEÇ, Öğr.Gör. Betül AKGÜL'ün danışmanlığında "Design Next 2014 Ulusal Öğrenci Tasarım Yarışması"nda Ürün Tasarımı kategorisinde mansiyon ödülü aldılar.

 Tükiye Planlama Okulları Birliği 

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğrencileri 
Bitirme Projesi Yarışması (2013-2014)

"Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Mühendisliği, Mühendislik, Kentsel Tasarım Projeleri, Şehir ve Bölge Planlama ve Güzel Sanat Eserleri Yarışması Yönetmeliği" çerçevesinde, Şehir ve Bölge Planlama Bölümlerinde diploma projesi, bitirme projesi, bitirme tezi veya bitirmeye esas proje ve rapor hazırlayan tüm Şehir ve Bölge Planlama Bölümleri lisans öğrencilerine yönelik açılan yarışmaya "Kırsal Temelli Strateji Turizm Planı: Uzungöl Örneği" isimli proje ile katılan Üniversitemiz Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencisi Merve ÖZEN birincilik ödülüne layık görüldü.

Uzungöl'ün doğal yapısını ve kültürel birikimini geleceğe taşımayı amaçlayan proje ile Stratejik planlama yaklaşımı ile mekansal analizler, sentezler sonucu turizm için kullanılabilecek kaynakları belirlemek ve bu kaynakların sürdürülebilirliği hedeflenmiştir.

 Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından düzenlenen AB Yolunda Genç İletişimciler Yarışması’nın sonuçları belli oldu. AB ülkeleri ile Türkiye arasındaki karşılıklı önyargıları ve bilgi eksikliğini gidermek için genç iletişimcilerin yaratıcılığından faydalanılmasını amaçlayan yarışmaya Türkiye genelindeki 35 üniversiteden öğrenciler eserleri ile katılım sağladı. Altı kategoride yarışan öğrenciler, eserleriyle Türkiye’nin AB’ye Katılım Sürecinde Kadın ve Çevre alanlarında yürütülen çalışmalar ile Türkiye’nin üyeliğinin AB’ye kazandıracaklarını anlattı. Televizyon kategorisinde “Here to Make It More Delicious” adlı çalışmalarıyla –Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğrencileri- Onur Cem Bülbül, Yusuf Emre Atasayar, Emre Gülver üçüncü oldular.

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen “Senin Gözünden Güvenli Gıda” temalı Geleceğin İletişimcileri yarışmasında İletişim Fakültesi öğrencileri “en iyi TV Spotu” dalında birincilik ödülüne layık görüldü. İletişim Fakültesi öğrencileri Onur Cem Bülbül, Emre Gülver ve Yusuf Emre Atasayar  birincilik ödüllerini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılacağı bir törende alacaklar.