KTÜ'de COST Bilgilendirme Etkinliği Düzenlendi

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü ve TÜBİTAK "AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi" işbirliğiyle TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi uzmanı Murat TILTAK'ın katılımıyla 6 Şubat 2020 tarihinde COST Programı tanıtım ve bilgilendirme etkinliği düzenlendi.

Trabzon ili ve bölge üniversitelerinden akademisyenlerin katılım sağladığı etkinlikte açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Asım ÖREM üniversitenin uluslararasılaşmaya verdiği öneme değinerek, geliştirdikleri stratejiler ve elde edilen COST başarıları hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Örem, yeni nesil üniversite olabilme koşullarından birinin uluslararası işbirlikleri olduğunun altını çizerek, Horizon 2020 ya da Ufuk 2020 denilen ve bilimsel araştırmada en üst segment olan projeler için ön adım olan COST aksiyonlarını önemsediklerini ifade etti. KTÜ’de kısa süre içerisinde bu aksiyonlara kabul edilen ve ilgili başlıklarda ülkemizi yönetim komitelerinde temsil edecek araştırmacılara teşekkür etti.

Prof. Dr. Asım ÖREM toplantının genel değerlendirmesini yaparken şunları ifade etti: KTÜ; 2019-2023 stratejik planı belgesinde de üzerinde sıkça durduğu “Uluslararasılaşma” politikası çerçevesinde çalışmalarını çeşitlendirerek sürdürmektedir. Özellikle 2019 yılının son çeyreği itibariyle Teknoloji Transferi Merkezi koordinatörlüğünde hız verdiği “uluslararasılaşma” çalışmalarından COST programında önemli başarılar elde etmiştir.

TÜBİTAK Uzmanı Murat TILTAK ise COST aksiyonları ve destekleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi ve KTÜ’deki başarıdan ötürü tebriklerini iletti. Etkinlikte bu işbirliklerinin artarak devam etmesi ve Tübitak ile eşgüdüm halinde çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini bildirdi.

Etkinlik soru cevap ve uluslararası işbirliklerinin artırılması için yapılabilecek faaliyetlerin değerlendirilmesi ile son buldu.