KTÜ Uzay Kulübü İran'da Düzenlenen Uluslararası Model Uydu Yarışmasında 3. Oldu

KTÜ Uzay Kulübü İran'da düzenlenen uluslararası Model Uydu Yarışmasında Profesyonel, Bilimsel Keşif kategorisinde 75 takım arasından 3. oldu.

İran Uzay Ajansı tarafından bu yıl 7.'si düzenlenen Iran Cansat yarışmasında bilimsel keşif kategorisinde KTÜ Ekibi Maksat-X Takımı ile katıldı. 

7 aydır devam eden yarışma sürecinde PDR (ön tasarım) ve CDR (kritik tasarım) aşamalarını başarıyla tamamlayan ekip 8-9 Mart tarihlerinde düzenlenen yarışmaya davet edildi. Yarışma konsepti ve süreci ise, 300 metre yükseklikten bırakılan model uydu paraşüt ile istenilen hızda yere iniş yaptı ve bu iniş esnasında sıcaklık, basınç, yükseklik, konum ve model uydunun iniş hızı gibi telemetri verilerini yer istasyonuna aktardı.

Model Uydu yere indikten sonra görev yükü gereği, yerden aldığı toprağı otonom bir şekilde daha önceden belirlenen koordinatlara başarılı bir şekilde ulaştırdı. Yarışmaya farklı ülkelerden  75 takım katıldı.

YARIŞMA EKİBİ
Danışman: Dr. Ögr. Üyesi Ayhan YAZGAN
Takım Üyeleri: Salih YETİŞEN, Muhammet ÜSTÜN, Kemran DAVRISHOV, Hüseyin Berat DEMİRCİ, Kazım KARAKAŞ, Emre ÖZBEK, Ferhat İNCEOĞLU