Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü arasında işbirliği protokolü

Karadeniz Teknik Üniversitesi ile Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında işbirliği kapsamında öğrencilere yönelik Girişimcilik Eğitim Programı ve üniversite bünyesi içinde faaliyetini sürdürecek olan İş Kulüpleri protokolü imzalandı. Daha önce taraflar arasında imzalanan İŞKUR İrtibat Noktası protokolü bu protokolle birleştirilerek aynı anda İŞKUR İrtibat Noktası ile İş Kulübü üniversite içerisinde hizmet vermeye başlayacak.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Süleyman Baykal, “öğrencilerimiz ve gençlerimize yönelik İŞKUR’la birlikte işbirliği içerisinde uyguladığımız projelere bir yenisini daha ekledik. Bu işbirliği kültürü ile mezun olacak öğrencilerimizi gerek girişimcilik eğitimleriyle, gerek İŞKUR’un diğer programlarıyla işgücü piyasasına hazır hale getirmeye çalışıyoruz” dedi. Baykal, “özellikle işbaşı eğitim programlarıyla nitelikli gençlerimizin adaptasyonunu sağlayarak gençlerimizi mezuniyet sonrası piyasaya hazır hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun için Hukuk Fakültesi 4. katında faaliyetine başlayan İŞKUR İrtibat Noktası ile İş Kulübü’nü çok önemsiyoruz” şeklinde konuşmasına devam etti. 

Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Adnan Zengin ise, “Daha önce hizmete açmış olduğumuz İŞKUR İrtibat Noktası’ndan çok olumlu dönüşler aldık. Şimdi de ilimizin de dahil olduğu ve Türkiye’de 10 ilde uygulanan İş Kulüpleri Projesini KTÜ’de açarak hem öğrencilerimize, hem istihdamında dezavantajlı olan gruplara daha etkin ve sonuç odaklı hizmet vereceğiz” dedi. Verdiği destek için KTÜ Rektörü Süleyman Baykal’a teşekkür eden Zengin “Üniversitede İş Kulübü ve İŞKUR İrtibat Noktası açmakla, çalışmak isteyen herkese göre bir iş fikrinin olduğunu işsiz vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize aşılamak istiyoruz. İş Kulübü’nde hedef kitlemiz sadece öğrenciler olmayıp her istekli bu kulübün faaliyetlerinden faydalanabilir” şeklinde konuşmasına devam etti. Zengin, öğrencilere işgücü piyasası, kurum faaliyetleri, iş arama becerilerinin geliştirilmesi, işverenle mülakat ve görüşme teknikleri, özgeçmiş hazırlama ve Avrupa Birliği düzleminde iş arama ile Europass CV oluşturma gibi konularda yardımcı olmaya devam edeceklerini belirtti.