Anasayfa

 

KİMYA BÖLÜMÜ TANITIMI 

 

Karadeniz Teknik Üniversitesinin Kanuni yerleşkesinde yer alan Fen Fakültesi Kimya Bölümü, geniş eğitim imkanları sunarak öğretim ve araştırma faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Bölümümüzde 21 Prof. Dr, 8 Doç.Dr, 2 Dr.Öğr.Üyesi, 3 Öğr. Gör. Dr, 1 Öğr. Gör, 1 Arş.Gör.Dr., 3 Arş.Gör. ve 4 idari ve teknik personel görev yapmaktadır.

 

Bölümümüz 1969 yılında lisans eğitimine başlamış olup, kimya programının amacı, Türkiye Kimya Sanayisinde üretim ve kontrol aşamalarında görev yapabilecek donanımlı kimyagerler yetiştirmektir. Kimyagerler sanayileşmiş ülkelerin en çok ihtiyaç duydukları elemanlardır. Çalışma alanları olarak petrol ürünleri, kimyasal madde, ilaç, boya, gıda, kâğıt, plastik, temizlik malzemeleri, kozmetik, gübre sanayi, tekstil, gaz sanayi gibi alanlarda doğrudan makine ve maden gibi alanlarda dolaylı olarak kimya ile ilgileri olduğundan, kimyagerler sayılan bütün bu alanlarda iş imkânına sahiptirler.

 

Kimyagerler belirtilen alanlarda çalışırken kalite kontrol, üretim ve AR-Ge (Araştırma geliştirme) olmak üzere başlıca üç temel bölümde görev yapabilirler. Çalışma alanlarına bağlı olarak eczacılarla, çoğu mühendislik alanlarıyla, laborantlarla sürekli iletişim halindedirler. Ayrıca kimyagerler Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında İlköğretim Okullarında, Liselerde ve Dershanelerde öğretmenlik yapabilecekleri gibi yüksek lisans ve doktora çalışmaları ile akademik kariyer yapabilirler.

 

Bölümümüzde lisansüstü çalışmaların yapıldığı araştırma laboratuarları oldukça iyi donanımlara sahiptir. Derslerimizde bilgisayar desteği, modern laboratuarlar, yenilenmiş teknolojik sınıf ve amfileri kullanılmaktadır.

 

Üniversitemizin Kanuni Kampüsünde öğrencilerin yararlanabileceği sosyal, sportif ve eğitim amaçlı mükemmel bir ortam mevcuttur. Üniversitemize bağlı sahil tesislerinde yüzme havuzu, tenis kortları, minyatür futbol sahaları mevcuttur.

 

          Prof. Dr. Sevil Savaşkan YILMAZ

                 Kimya Bölüm Başkanı