İLAFAR Tanıtım ve Paydaş Görüşleri Toplantısı (13 Eylül 2018)

Üniversitemiz bünyesinde kurulan ve bölgemizde ilaç ve farmasötik formülasyon araştırmaları için ilk akademik uygulama ve araştırma merkezi olan İLAFAR’ın 13 Eylül 2018 tarihinde düzenlenen tanıtım ve paydaş görüşleri toplantısında Trabzon Valisi Sayın Yücel YAVUZ’un katılımlarıyla,  kamu kurumları ve ilaç sektörünün temsilcileri bir araya geldi.

KTÜ senato salonunda yapılan toplantıya rektörümüz Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, rektör yardımcılarımız Prof. Dr. Hikmet ÖKSÜZ, Prof. Dr. Halil İbrahim OKUMUŞ, rektör danışmanı ve Trabzon KÜSİ temsilcisi Öğr. Gör. Ali Haydar DOĞU, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) Biyoteknoloji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Ali Osman KILIÇ, DOKA Genel Sekreteri Onur ADIYAMAN, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet ŞAFAK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Koordinatörleri Hakan BAL, Ahmet GERGERLİ, DOKA Yatırım Destek Ofisi Başkanı Mehmet Akif ERASLAN, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nden Nuray KANSIZ ve Şebnem AKIN ACUNER,  İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Genel Sekreter Yardımcısı Halil Tunç KÖKSAL ve Endüstriyel İlişkiler Grup Müdürü Ferda FINDIK YAKAR, Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Genel Sekreter Yardımcısı Başak YILMAZ, International Society for Pharmaceutical Engineering (ISPE) Yönetim Kurulu Üyesi Fatma TAMAN, Abdi İbrahim Ar-ge Farmasötik Geliştirme Uzmanı Enis IŞIK, Adeka Genel Müdürü Melih GÜRSOY, Bilim İlaç Koordinasyon Müdürü Ersin KOYUNCU, Pzifer Dahili Uzmanlıklar Terapötik Alan Lideri İlknur AKBULUT ve Klinik Araştırmalar Uzmanı Merve YILMAZ,  Sanofi Türkiye ve Ortadoğu Ülkeleri Klinik Çalışmalar Ünitesi Direktörü Emel TETİK katıldı.

Üniversitemiz rektörü Sayın Prof. Dr. Süleyman BAYKAL’ın konuşmasıyla başlayan toplantıda Trabzon Valisi Sayın Yücel YAVUZ, köklü bir geçmişi ve donanımlı akademik kadrosu olan Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesindeki merkezin azimli çalışmalar sonucu ülkemize önemli katkılar sağlayabilecek güzel ve özel bir proje olduğunu belirtti ve “KTÜ’de böyle bir birimin oluşturulması ülkemiz, milletimiz ve insanlık adına güzel bir başlangıçtır” diyerek Rektör Baykal’a teşekkür etti. Merkezin tanıtım sunumunu (sunum için tıklayınız) yapan İLAFAR Müdürü Prof. Dr. F. Sena SEZEN beşeri, veteriner ve zirai ilaçla ilgili alanlarda bilimsel ve uygulamalı araştırmalar yürüten ve paydaşlar arasında iş birliği imkanları sağlayan bir platform oluşturarak sektörel ve toplumsal sorunlara çözüm getiren ulusal ve uluslararası akredite bir merkez olmayı hedeflediklerini ekledi.

Sektörün önde gelen kurumlarının katıldığı toplantıda, temsilciler ilaç araştırmalarında ve ilaç endüstrisindeki sorunlar hakkında görüşlerini ve İLAFAR’dan bu hususlarda beklentilerini sundular. Türkiye’nin stratejik bir ürün olan ilaç için küresel üretim merkezi haline gelme potansiyelinin yüksek olmasına rağmen, yapılan çalışmaların toplumsal faydaya ve ürüne dönüşümünün kısıtlı olduğu belirtildi. İlaç sanayinin sürdürülebilirliği ve ilaç araştırmalarında başarı ve istikrarın yakalanabilmesi için nitelikli iş gücünün gerekliliği vurgulandı ve İLAFAR’ın sektörün bu ihtiyacının karşılanmasındaki katkısının önemli olacağı belirtildi. Etkili ve başarılı sonuçlar için sektör, sanayi ve akademi arasında ortak bir platformun sağlanmasında uygulama ve araştırma merkezlerinin önemine dikkat çekildi. Üniversitemiz olanakları ve bölgemizin demografik özellikleri göz önüne alındığında; ilaç araştırma ve geliştirme maliyetinin yaklaşık %65’ini oluşturan klinik araştırmalar için bölgemizin potansiyelinin yüksek olması nedeniyle İLAFAR’ın klinik çalışmalar alanının faaliyetlerine de destek verebileceği görüşü önerildi. Toplantı sonunda kamu ve özel sektör temsilcileri böyle bir toplantıya katılmak dolayısıyla memnuniyetlerini, İLAFAR ile ortak çalışma ve iş birliklere önem verdiklerini ve açık olduklarını ve merkez faaliyetlerini destekleyeceklerini bildirdiler.