Sosyal Yaşam

Karadeniz Teknik Üniversitesi; yetiştirmekte olduğu öğrencilerin Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda kültürel ve sportif gelişmelerine katkı sağlamak, onları araştırıcı ve yaratıcı niteliklere sahip bireyler olarak geleceğe hazırlamak, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme gibi sosyal gereksinimlerini karşılamak ve öğrencilerin bir araya gelerek organize hareket etmesini sağlamak amacıyla, çeşitli sosyal, sportif ve kültürel ekinliğin yapılabilecek olduğu her türlü imkanı sunmaktadır.

       Sosyal, Kültürel ve Sportif Tesisler

Karadeniz Teknik Üniversitesi, sosyal açıdan ülkemizin en önde gelen üniversitelerinden biri olup, öğrencilerin her türlü sosyal, sportif, kültürel ve sağlık amaçlı ihtiyaçlarını karşılayabileceği çok sayıda olanağa sahiptir. Atatürk Kültür Merkezi, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu Tesisleri, Koru Tesisleri, Prof.Dr.Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi, Öğrenci Evi, Merkez Kampüs içinde bulunan sosyal ve kültürel tesislerden; Hasan Polat Kapalı Spor Salonu, stadyum, olimpik yüzme havuzu, voleybol, basketbol, tenis ve mini futbol sahaları değişik amaçlı kullanılabilecek spor tesislerinden; sauna salonu, sağlık (fitnes) salonu ve ağırlık merkezi ise sağlık tesislerinden bazılarıdır.

       Sosyal, Kültürel ve Sportif Etkinlikler


Geleneksel Etkinlikler 

 Uyum (Oryantasyon) Programı: Üniversitemizi yeni kazanan öğrencilere öğrenim görecekleri bölüm/anabilim dalı/programı ve üniversiteyi genel olarak tanıtmak ve yeni ortama alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla akademik birimler tarafından güz yarıyılının başladığı ilk hafta uyum (oryantasyon) programı uygulanır.

 Hamsi Şöleni: Trabzon kültürünün önemli bir parçası olan hamsiyi öğrencilere sunarak öğrenciler, öğretim görevlileri ve personelle birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi’nce geleneksel olarak her yıl Aralık ayında Hamsi Şöleni düzenlenmektedir. Binlerce öğrenci ve üniversite personelinin katılımıyla gerçekleştirilen Hamsi Şöleni’nde şenlik alanına kurulan ızgaralarda pişirilen hamsiler yenir, daha sonra müzik eşliğinde, yörenin geleneksel halk oyunlarından horon ve kolbastı oynanır. Nevruz:  Baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eden Nevruz Bayramı, Üniversitemizde çeşitli etkinliklerle kutlanır.
     

 Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri: Üniversitenin kuruluş tarihi olan 20 Mayıs’ı da içine alan hafta Üniversitemizde konserler, açık hava gösterileri gibi etkinliklerle “Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri ve Bahar Festivali” olarak kutlanmaktadır.

 Mezuniyet Törenleri: Bahar yarıyılı sınavlarının sona erdiği ilk Cumartesi günü mezuniyete hak kazanmış tüm öğrencilerimiz, onların aileleri ve akademik personelimizin katılımıyla mezuniyet töreni bir şölen havasında kutlanır.

 Sportif Etkinlikler:Üniversitemiz gençliğinin yoğun ders programı dışındaki zamanlarını olumlu yönde ve eğitim amaçları doğrultusunda yapılacak spor faaliyetleri ile değerlendirmek Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığımızın önemli görevleri arasında yer almaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi merkez Kanuni Kampüsü içerisinde bulunan çok sayıda spor tesisinden tüm öğrenciler serbestçe faydalanabilmekte ve tenisten futbola, basketboldan badmintona kadar çok değişik alanlarda spor yapabilmektedirler. Öğrencilerinin spor yapma ihtiyaçlarını ve bu konudaki isteklerini düşünen Karadeniz Teknik Üniversitesi, ihtiyaca göre öğrenciler ve personel için tenis, basketbol, badminton, squash, satranç gibi spor dallarında kurslar düzenlemektedir.
Karadeniz Teknik üniversitesinin kuruluş şenlikleri dolayısıyla, her yıl Mart-Mayıs ayları arasında Fakülte ve Yüksekokullar arası Spor Şöleni düzenlenmektedir. Atletizm, basketbol, badminton, futbol, futsal bayan, hentbol, masa tenisi, minyatür futbol, satranç, tenis ve voleybol dallarında düzenlenen bu şölene üniversitenin tüm fakülte ve yüksek okulları iştirak etmektedirler.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, üniversitelerarası müsabakalarda yarışmak üzere değişik kategorilerde takımlar oluşturmakta ve bunun için isteyen öğrenciler arasından seçim yapmaktadır. Bugüne kadar, değişik spor dallarından oluşan takımlar, üniversitelerarası müsabakalarda Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni temsil etmiş ve önemli başarılar elde etmişlerdir.

 Öğrenci Konseyi
Üniversite Öğrenci Konseyi Yönergesi gereği Kasım ayında yapılan seçimlerde bölümler kendi öğrenci temsilcilerini seçer. Bölüm temsilcileri de fakülte temsilcisini seçer. Her akademik birimin temsilcisinin katılımıyla her yıl Kasım ayında KTÜ Öğrenci Konseyi oluşturulur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Konseyi, öğrencilerin sorunları ile görüş ve düşüncelerinin başta Rektörlük makamı olmak üzere, üniversitenin değişik organlarına iletilmesinde başrolü oynar. Öğrenci Konseyi, öğrenciler ile ilgili konuların görüşüleceği senato toplantılarında Konsey Başkanı veya yardımcısı tarafından temsil edilir. Öğrenci Konseyi, Karadeniz Teknik Üniversitesinde veya farklı üniversiteler arasında yapılmakta olan çeşitli etkinliklerde, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerini temsil eder.

   Radyo KTÜ 106.2
Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde İletişim Fakültesinin sorumluluğunda bir öğrenci kulüp faaliyeti olarak kurulan Radyo KTÜ 106.2 FM frekansından yayın yapmaktadır. Radyo Kulübünün temel amacı öğrencilere radyo yayını ve yönetimi konularında bilgi vermek ve öğrencilerimiz arasında canlı iletişim ortamı yaratmaktır. Ayrıca, öğrencilerin sorunları radyo aracılığıyla gündeme getirilmekte ve tartışılmaktadır.