Destek Hizmetleri

Ulaşım
     
Ülkemizin önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Trabzon'a başta karayolu olmak üzere, denizyolu ve havayoluyla ulaşmak mümkündür. Bir öğrenci ve memur kenti olması nedeniyle, Trabzon’dan bütün önemli kentlere karayolu ile doğrudan otobüs seferleri yapılmaktadır. Merkez Kanuni Kampüsü otobüs terminaline 2 km mesafede olup, otobüs firmaları, öğrencileri doğrudan kampüse getirmektedir. Şehir merkezinden kampüse dolmuş minibüs ve belediye otobüsleri düzenli olarak çalışmaktadır. Uluslararası Trabzon Havalimanından yurt içinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’ya, yurt dışında ise KKTC, Avrupa ve Asya’nın bir çok şehrine direkt uçuşlar vardır. Merkez Kanuni Kampüsü Trabzon-Rize karayolu ile havaalanı kenarındadır. Ayrıca Fatih Eğitim Kampüsü de Trabzon-Samsun karayolu üzerinde olup buradan gerek şehir merkezine ve gerekse merkez kampüse düzenli otobüs seferleriyle kolaylıkla ulaşılabilmektedir.
           Barınma
    Üniversitemiz Merkez Kanuni Kampüsü içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 2 kız ve 2 erkek yurdu, yine Kanuni Kampüsü içinde 8 bloktan oluşan Olimpiyat Köyü Yurtları olarak bilinen Kanuni Trabzon Doğu Karadeniz yurtları, Fatih Eğitim Kampüsü içinde 3 kız ve 2 erkek öğrenci yurdu, Trabzon şehir merkezinde 2 kız yurdu, Yomra’da 1 kız ve 1 erkek öğrenci yurdu, Sürmene’de 1 karma yurt bulunmaktadır. Yine Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Muammer Dereli Kampüsü’nde Üniversitemize ait bir karma yurt mevcuttur. Ayrıca Merkez Kanuni Kampüsü’nde lisansüstü öğrencileri için Üniversitemize ait Koru Yurdu bulunmaktadır. Bütün yurt binalarında kantin, kafeterya ve lokanta bulunmaktadır. Öğrenciler kahvaltı ve diğer ihtiyaçlarını buralardan sağlayabilirler. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bu yurtlar dışında, özellikle merkez kampüs yakınında çok sayıda ve değişken donanımda özel öğrenci yurtları mevcuttur. 

           Beslenme
     Kanuni yerleşkesindeki 800 ve 400 kişilik, Fatih yerleşkesindeki 300 kişilik yemekhaneler başta olmak üzere Üniversitemizin çeşitli kampüslerinde öğrenci yemekhaneleri bulunmaktadır. Özel sektör tarafından işletilen yemekhanede öğrenciler maliyetin yarısını ödeyerek öğle yemeklerinden yararlanabilmektedirler. Kredi ve Yurtlar kurumu yurtlarında kalan öğrencilerin sabah ve akşam yemek maliyetlerine ise Kredi ve Yurtlar Kurumu katkı yapmaktadır. Tüm yerleşkeler içinde değişik fakülte ve bölümlerin bünyesinde bulunan çık sayıda kantin ve kafeterya da öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmesine imkan tanımaktadır. Bu kantinler sağlığa uygunluk açısından sürekli olarak denetlenmekte ve fiyatlar da Üniversite Yönetimi tarafından belirlenmektedir.
          Banka , PTT , Alış-Veriş Hizmetleri
      
      Merkez Kanuni Kampüsü, öğrencilerin her türlü banka hizmetlerinden faydalanabileceği imkanlarla donatılmıştır. Merkez Kampüs'te çeşitli bankaların Üniversite şubesi mevcuttur. Bunların dışında, kampüs içerisinde değişik yerlerde kamu ve özel sektöre ait bankaların ATM (bankomatik) makineleri 24 saat süreyle hizmet vermektedir.
      Merkez Kanuni Kampüsü'nde bulunan Çarşı Binası, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği imkanlara sahiptir. Tam donanımlı bir postane normal mesai süresince her türlü hizmeti vermektedir. Ayrıca kampüs içerisinde değişik yer ve bölümlerde bulunan ankesörlü telefonlarla yurt içi ve yurt dışı görüşmeler yapmak mümkündür. Çarşı Binası'nda ayrıca iki market, hediyelik eşya-tuhafiye mağazası, kırtasiye, kitap ve hediyelik eşya satış bürosu, berber, kuru temizleme, lokanta ve kafeler mevcuttur 
          Sağlık
    Yabancı uyruklu öğrencilerin sağlık harcamaları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde yerine getirilmektedir.
          Engelsiz Üniversite
     Yükseköğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim hayatını kolaylaştırabilmek amacıyla gerekli tedbirleri almak ve bu yönde düzenlemeler yapmak üzere “Yükseköğretim Kurumları Özürlü Öğrenciler Yönetmeliği” çerçevesinde üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Dairesi bünyesinde “Özürlü Öğrenci Birimi” kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Engelli öğrencilerimizin üniversitemizde sorunsuz bir eğitim yaşamı sürdürmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi; yetiştirmekte olduğu öğrencilerin Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda kültürel ve sportif gelişmelerine katkı sağlamak, onları araştırıcı ve yaratıcı niteliklere sahip bireyler olarak geleceğe hazırlamak, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirme gibi sosyal gereksinimlerini karşılamak ve öğrencilerin bir araya gelerek organize hareket etmesini sağlamak amacıyla, çeşitli sosyal, sportif ve kültürel ekinliğin yapılabilecek olduğu her türlü imkanı sunmaktadır.

       Sosyal, Kültürel ve Sportif Tesisler

Karadeniz Teknik Üniversitesi, sosyal açıdan ülkemizin en önde gelen üniversitelerinden biri olup, öğrencilerin her türlü sosyal, sportif, kültürel ve sağlık amaçlı ihtiyaçlarını karşılayabileceği çok sayıda olanağa sahiptir. Atatürk Kültür Merkezi, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu Tesisleri, Koru Tesisleri, Prof.Dr.Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi, Öğrenci Evi, Merkez Kampüs içinde bulunan sosyal ve kültürel tesislerden; Hasan Polat Kapalı Spor Salonu, stadyum, olimpik yüzme havuzu, voleybol, basketbol, tenis ve mini futbol sahaları değişik amaçlı kullanılabilecek spor tesislerinden; sauna salonu, sağlık (fitnes) salonu ve ağırlık merkezi ise sağlık tesislerinden bazılarıdır.

       Sosyal, Kültürel ve Sportif Etkinlikler


Geleneksel Etkinlikler 

 Uyum (Oryantasyon) Programı: Üniversitemizi yeni kazanan öğrencilere öğrenim görecekleri bölüm/anabilim dalı/programı ve üniversiteyi genel olarak tanıtmak ve yeni ortama alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla akademik birimler tarafından güz yarıyılının başladığı ilk hafta uyum (oryantasyon) programı uygulanır.

 Hamsi Şöleni: Trabzon kültürünün önemli bir parçası olan hamsiyi öğrencilere sunarak öğrenciler, öğretim görevlileri ve personelle birlik ve beraberliği sağlamak amacıyla Karadeniz Teknik Üniversitesi’nce geleneksel olarak her yıl Aralık ayında Hamsi Şöleni düzenlenmektedir. Binlerce öğrenci ve üniversite personelinin katılımıyla gerçekleştirilen Hamsi Şöleni’nde şenlik alanına kurulan ızgaralarda pişirilen hamsiler yenir, daha sonra müzik eşliğinde, yörenin geleneksel halk oyunlarından horon ve kolbastı oynanır. Nevruz:  Baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eden Nevruz Bayramı, Üniversitemizde çeşitli etkinliklerle kutlanır.
     

 Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri: Üniversitenin kuruluş tarihi olan 20 Mayıs’ı da içine alan hafta Üniversitemizde konserler, açık hava gösterileri gibi etkinliklerle “Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri ve Bahar Festivali” olarak kutlanmaktadır.

 Mezuniyet Törenleri: Bahar yarıyılı sınavlarının sona erdiği ilk Cumartesi günü mezuniyete hak kazanmış tüm öğrencilerimiz, onların aileleri ve akademik personelimizin katılımıyla mezuniyet töreni bir şölen havasında kutlanır.

 Sportif Etkinlikler:Üniversitemiz gençliğinin yoğun ders programı dışındaki zamanlarını olumlu yönde ve eğitim amaçları doğrultusunda yapılacak spor faaliyetleri ile değerlendirmek Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığımızın önemli görevleri arasında yer almaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi merkez Kanuni Kampüsü içerisinde bulunan çok sayıda spor tesisinden tüm öğrenciler serbestçe faydalanabilmekte ve tenisten futbola, basketboldan badmintona kadar çok değişik alanlarda spor yapabilmektedirler. Öğrencilerinin spor yapma ihtiyaçlarını ve bu konudaki isteklerini düşünen Karadeniz Teknik Üniversitesi, ihtiyaca göre öğrenciler ve personel için tenis, basketbol, badminton, squash, satranç gibi spor dallarında kurslar düzenlemektedir.
Karadeniz Teknik üniversitesinin kuruluş şenlikleri dolayısıyla, her yıl Mart-Mayıs ayları arasında Fakülte ve Yüksekokullar arası Spor Şöleni düzenlenmektedir. Atletizm, basketbol, badminton, futbol, futsal bayan, hentbol, masa tenisi, minyatür futbol, satranç, tenis ve voleybol dallarında düzenlenen bu şölene üniversitenin tüm fakülte ve yüksek okulları iştirak etmektedirler.

Karadeniz Teknik Üniversitesi, üniversitelerarası müsabakalarda yarışmak üzere değişik kategorilerde takımlar oluşturmakta ve bunun için isteyen öğrenciler arasından seçim yapmaktadır. Bugüne kadar, değişik spor dallarından oluşan takımlar, üniversitelerarası müsabakalarda Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni temsil etmiş ve önemli başarılar elde etmişlerdir.

 Öğrenci Konseyi
Üniversite Öğrenci Konseyi Yönergesi gereği Kasım ayında yapılan seçimlerde bölümler kendi öğrenci temsilcilerini seçer. Bölüm temsilcileri de fakülte temsilcisini seçer. Her akademik birimin temsilcisinin katılımıyla her yıl Kasım ayında KTÜ Öğrenci Konseyi oluşturulur.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Konseyi, öğrencilerin sorunları ile görüş ve düşüncelerinin başta Rektörlük makamı olmak üzere, üniversitenin değişik organlarına iletilmesinde başrolü oynar. Öğrenci Konseyi, öğrenciler ile ilgili konuların görüşüleceği senato toplantılarında Konsey Başkanı veya yardımcısı tarafından temsil edilir. Öğrenci Konseyi, Karadeniz Teknik Üniversitesinde veya farklı üniversiteler arasında yapılmakta olan çeşitli etkinliklerde, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerini temsil eder.

 

   Radyo KTÜ 106.2
Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde İletişim Fakültesinin sorumluluğunda bir öğrenci kulüp faaliyeti olarak kurulan Radyo KTÜ 106.2 FM frekansından yayın yapmaktadır. Radyo Kulübünün temel amacı öğrencilere radyo yayını ve yönetimi konularında bilgi vermek ve öğrencilerimiz arasında canlı iletişim ortamı yaratmaktır. Ayrıca, öğrencilerin sorunları radyo aracılığıyla gündeme getirilmekte ve tartışılmaktadır.