Destek Hizmetleri

Ulaşım
     
Ülkemizin önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Trabzon'a başta karayolu olmak üzere, denizyolu ve havayoluyla ulaşmak mümkündür. Bir öğrenci ve memur kenti olması nedeniyle, Trabzon’dan bütün önemli kentlere karayolu ile doğrudan otobüs seferleri yapılmaktadır. Merkez Kanuni Kampüsü otobüs terminaline 2 km mesafede olup, otobüs firmaları, öğrencileri doğrudan kampüse getirmektedir. Şehir merkezinden kampüse dolmuş minibüs ve belediye otobüsleri düzenli olarak çalışmaktadır. Uluslararası Trabzon Havalimanından yurt içinde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa’ya, yurt dışında ise KKTC, Avrupa ve Asya’nın bir çok şehrine direkt uçuşlar vardır. Merkez Kanuni Kampüsü Trabzon-Rize karayolu ile havaalanı kenarındadır. Ayrıca Fatih Eğitim Kampüsü de Trabzon-Samsun karayolu üzerinde olup buradan gerek şehir merkezine ve gerekse merkez kampüse düzenli otobüs seferleriyle kolaylıkla ulaşılabilmektedir.
           Barınma
    Üniversitemiz Merkez Kanuni Kampüsü içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 2 kız ve 2 erkek yurdu, yine Kanuni Kampüsü içinde 8 bloktan oluşan Olimpiyat Köyü Yurtları olarak bilinen Kanuni Trabzon Doğu Karadeniz yurtları, Fatih Eğitim Kampüsü içinde 3 kız ve 2 erkek öğrenci yurdu, Trabzon şehir merkezinde 2 kız yurdu, Yomra’da 1 kız ve 1 erkek öğrenci yurdu, Sürmene’de 1 karma yurt bulunmaktadır. Yine Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Muammer Dereli Kampüsü’nde Üniversitemize ait bir karma yurt mevcuttur. Ayrıca Merkez Kanuni Kampüsü’nde lisansüstü öğrencileri için Üniversitemize ait Koru Yurdu bulunmaktadır. Bütün yurt binalarında kantin, kafeterya ve lokanta bulunmaktadır. Öğrenciler kahvaltı ve diğer ihtiyaçlarını buralardan sağlayabilirler. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı bu yurtlar dışında, özellikle merkez kampüs yakınında çok sayıda ve değişken donanımda özel öğrenci yurtları mevcuttur. 

           Beslenme
     Kanuni yerleşkesindeki 800 ve 400 kişilik, Fatih yerleşkesindeki 300 kişilik yemekhaneler başta olmak üzere Üniversitemizin çeşitli kampüslerinde öğrenci yemekhaneleri bulunmaktadır. Özel sektör tarafından işletilen yemekhanede öğrenciler maliyetin yarısını ödeyerek öğle yemeklerinden yararlanabilmektedirler. Kredi ve Yurtlar kurumu yurtlarında kalan öğrencilerin sabah ve akşam yemek maliyetlerine ise Kredi ve Yurtlar Kurumu katkı yapmaktadır. Tüm yerleşkeler içinde değişik fakülte ve bölümlerin bünyesinde bulunan çık sayıda kantin ve kafeterya da öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmesine imkan tanımaktadır. Bu kantinler sağlığa uygunluk açısından sürekli olarak denetlenmekte ve fiyatlar da Üniversite Yönetimi tarafından belirlenmektedir.
          Banka , PTT , Alış-Veriş Hizmetleri
      
      Merkez Kanuni Kampüsü, öğrencilerin her türlü banka hizmetlerinden faydalanabileceği imkanlarla donatılmıştır. Merkez Kampüs'te çeşitli bankaların Üniversite şubesi mevcuttur. Bunların dışında, kampüs içerisinde değişik yerlerde kamu ve özel sektöre ait bankaların ATM (bankomatik) makineleri 24 saat süreyle hizmet vermektedir.
      Merkez Kanuni Kampüsü'nde bulunan Çarşı Binası, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencilerinin her türlü ihtiyacını karşılayabileceği imkanlara sahiptir. Tam donanımlı bir postane normal mesai süresince her türlü hizmeti vermektedir. Ayrıca kampüs içerisinde değişik yer ve bölümlerde bulunan ankesörlü telefonlarla yurt içi ve yurt dışı görüşmeler yapmak mümkündür. Çarşı Binası'nda ayrıca iki market, hediyelik eşya-tuhafiye mağazası, kırtasiye, kitap ve hediyelik eşya satış bürosu, berber, kuru temizleme, lokanta ve kafeler mevcuttur 
          Sağlık
    Yabancı uyruklu öğrencilerin sağlık harcamaları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde yerine getirilmektedir.
          Engelsiz Üniversite
     Yükseköğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim hayatını kolaylaştırabilmek amacıyla gerekli tedbirleri almak ve bu yönde düzenlemeler yapmak üzere “Yükseköğretim Kurumları Özürlü Öğrenciler Yönetmeliği” çerçevesinde üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Dairesi bünyesinde “Özürlü Öğrenci Birimi” kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Engelli öğrencilerimizin üniversitemizde sorunsuz bir eğitim yaşamı sürdürmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.