Yüksek Lisans Tezi Görüntüleme

Öğrenci: Şevket Ateş
Danışman: Prof.Dr. A.Aydin Dumanoglu
Anabilim Dalı: İnşaat Mühendisliği
Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
Tez Adı: VİSKOELASTİK TABAN İZOLASYONLU BİNALARIN LİNEER OLMAYAN DİNAMIK ANALİZİ
Tezin Türü: Yüksek Lisans
Kabul Tarihi: 28/7/1999
Sayfa Sayısı: 160
Tez No: T1051
Özet:

      Bu calismada, viskoelastik taban izolasyonlu binalarin lineer olmayan dinamik analizi sürtünmeli ve kaucuk izolasyon sistemleri kullanilarak elde edilmektedir.

Bir yapiyi, güclü deprem kuvvetlerinin meydana getirdigi yer etkilerinden koruyabilmek, deprem mühendisligi alaninda calisan arastirmacilarin ve mühendislerin sürekli gündemlerinde olmustur. Depremden dolayi yapi üzerinde meydana gelebilecek etk?leri azaltmak amaciyla, yerden yapiyi ayiran izolasyon tekniklerinin kullanimi önemli bir odak noktasi olmaktadir. Bu amacla, mühendislikte sismik izolatörler veya taban izolatörleri olarak isimlendirilmekte olan pek cok izolasyon sistemi önerilmektedir.

      Binalarda taban izolasyonunun yapilmasi faydalar?ndan bir tanesi, izolasyon islemi yapinin frekansini azaltmasidir. Dolayisiyle, üst yapi rölatif olarak rijit kalabilmektedir. Sekil degistirmeler daha cok izalatörlerde meydana gelmektedir. Diger bir faydasi ise, frekansin kücülmesi ile ivme spektrumunun azalan bölgesine ulasilmaktadir. Böylece yapiya etkiyen ivmeler kücülmekte ve tepkileri de buna bagli olarak azalmaktadir.

Dinamik dis etki olarak 18 Mayis 1940 El-Centro ve 13 Mart 1992 Erzincan depremleri dikkate alinmaktadir. Analizler sonunda, ankastre tabanli ve viskoelastik taban izolasyonlu binalarin dinamik davranislari karsilastirilmaktadir.

      Bu tez calismasi, yedi bölümden olusmaktadir. Birinci bölüm, viskoelastik taban izolasyonlu binalarin tarihsel gelisimi, daha önce yapilan calismalar, viskoelastik taban izolasyonlu binalarin dinamik analizleri icin gerekli olan hareket denkleminin cikarilisi, cözüm teknikleri ve cözüm algoritmasi verilmektedir. Ikinci bölümde, secilen üc boyutlu bina icin yapilan cözmlemeler yer almakta olup, bu sistemlere perde etkiside ilave edilmektedir. Ücüncü bölümde, elde edilen bulgular grafik yardimiyle degerlendirilmektedir. Dördüncü bölümde, elde edilen bulgularin degerlendirimesi yapilmaktadir. Besinci bölümde ise, calismadan cikarilan sonuclar ve öneriler verilmektedir. Altinci bölüm, yapilan bu calismada kullanilan kaynaklari icermektedir. Yedinci bölümde, son bölüm olup calismayi yapan kisinin özgecmisi sunulmaktadir.

      

Anahtar Kelimeler : Taban Izolasyonlu Binalar, Lineer Olmayan Analiz, Zaman Artimi Yöntemi, Kuvvet-Yerdegistirme Iliskisi, Kaucuk Mesnet, Sürtünmeli Sarkac