Yüksek Lisans Tezi Görüntüleme

Öğrenci: Turan Sönmez
Danışman: Prof.Dr. Selahattin Köse
Anabilim Dalı: Orman Mühendisliği
Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
Tez Adı: ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE KONUMSAL VERİ TABANI TASARIMI VE ÖRNEK UYGULAMA
Tezin Türü: Yüksek Lisans
Kabul Tarihi: 7/1/1999
Sayfa Sayısı: 111
Tez No: T1004
Özet:

      Ormanlar kendi kendilerini yenileyebilen dogal kaynaklardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu özelliklerinin korunmasi ancak, düzenli ve sürekli bir isletmecilikle söz konusu olabilir. Toplumun giderek artan orman ürünleri ihtiyacinin karsilanabilmesi ve ayni zamanda ormanlarin sundugu cesitli fonksiyonlardan toplumun faydalanabilmesi ancak böyle bir isletmecilikle saglanabilir.

Konusal ve öznitelik verilerin cok sayida olmasi, onlarin toplanmasi, depolanmasi, idaresi, sorgulanmasi ve analizi islemlerinde cesitli sorunlar ortaya cikarmaktadir. Bu sorunu günümüz bilgisayar teknolojisi kullanip sistem planlayarak asmak mümkündür. Iste bu sistem, bilgisayar yazilim, donanim ve insan gücünü bir araya getiren cografi bilgi sistemidir.

      Bu amacla, yaklasik 8000 hektarlik bir alani kapsayan KTÜ Orman Fakültesi Arastirma Ormani calisma alani olarak secilmistir. Bu alana ait öznitelik veriler bir veri tabani modeli secilerek bilgisayar ortamina girilmistir. Bir cografi bilgi sistemi yazilimi olan ARC/INFO yazilim programi kullanilarak, depolanan bu bilgiler yardimiyla, gerekli analiz ve sorgulama islemleri gerceklestirilmistir.

Bu calismada, Orman Genel Müdürlügü’nde kullanilan ve kullanilmasi gereken grafik verilerin (haritalarin) sayisallastirildigi varsayilarak, bunlara ait öznitelik verilerin neler olduklari, nasil depolanacaklari, grafik verilerle aralarinda ne gibi bir iliski kurulacagi arastirilmis ve konumsal bir veri tabani modeli tasarimi gerceklestirilmeye calisilmistir.

      

Anahtar Kelimeler : Cografi Bilgi Sistemi (CBS) , Veri Tabani, Veri Tabani Isletim Sistemi (VTIS), Konumsal Veri Tabani Tasarim (KVTT)