Yüksek Lisans Tezi Görüntüleme

Öğrenci: Saffet KAHVECİ
Danışman: Prof. Dr. Sefa AKPINAR
Anabilim Dalı: Elektrik-Elektronik Müh.
Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
Tez Adı: FIRÇASIZ DOĞRU AKIM MOTORUNUN PROGRAMLANABİLİR LOJİK KONTROLÖRLE DENETİMİ
Tezin Türü: Yüksek Lisans
Kabul Tarihi: 1/7/1998
Sayfa Sayısı: 74
Tez No: t956
Özet:

      Gelişen teknolojide çeşitli uygulamalar için klasik elektrik motorları yerine geliştirilmiş yeni tip motorlar kullanılmaktadır. Fırçasız Doğru Akım Motoru (FDAM) da bu yeni tip motorlardan biridir. Bu motorun rotor kutupları sürekli mıknatıstan yapılmaktadır. Mıknatıs malzemelerinde ve mıknatıslama teknolojisindeki gelişme, FDAM'un gelişimini desteklemiştir. Böylece küçük hacimli, yüksek hız ve performanslı FDAM'lan yapılabilmektedir. Bu motorların en büyük zorluğu, sargı akımlarını anahtarlamaktır. Bu amaçla optik veya hall etkili konum algılayıcıları kullanılmaktadır. Bu algılayıcılarla, anahtarlama tranzistörleri veya kod çözücüler

      beslenmektedir. Konum algılamadan uygun anahtarlama yapılabilmesi, bu motorları çok daha üstün duruma getirecektir. Bu amaçla, motorun konum algılamadan PLC ile kontrolü yapılmıştır.

      Bu çalışmada, ayrık zamanlı ve çakışık zamanlı anahtarlamaya göre motorun davranışı incelenmiştir. Programlanabilir lojik kontrolör (PLC) ile anahtarlama yapılarak FDAM'u çalıştırılabilmektedir. Anahtarlama hızına bağlı olarak motorun hızı da değiştirilebilmektedir.

      

      Anahtar Kelimeler : PLC, Hall etkili eleman, sürekli mıknatıs, ayrık zamanlı anahtarlama,

      çakışık zamanlı anahtarlama.