Yüksek Lisans Tezi Görüntüleme

Öğrenci: Engin KARADENİZ
Danışman: Doç. Dr. İsmail Hakkı ÇAVDAR
Anabilim Dalı: Elektrik-Elektronik Müh.
Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
Tez Adı: ENERJİ HATTI HABERLEŞME SİSTEMİNDE EMPEDANS VE ZAYIFLATMANIN BELİRLENMESİ
Tezin Türü: Yüksek Lisans
Kabul Tarihi: 14/7/2006
Sayfa Sayısı: 134
Tez No: t1709
Özet:

      Veri haberlesmesi için ihtiyaçların artmasıyla, enerji hattı haberlesmesi ilginç alternatif bir metot olmustur. Bu çalısma da 10-170 kHz arasındaki tasıyıcı frekansları için, enerji hattı haberlesmelerinin empedans karakteristiginin belirlenmesi amaçlanmıstır. Bu frekanslar, CENELEC A, B, C, D standardı olarak kabul edilmistir. Aynı zamanda hat üzerinde degisik durumlar için sinyal zayıflatma degerleri de deneysel olarak belirlenmistir.

      Ölçümler sehirsel evler, kırsal evler ve endüstriyel alanlar gibi degisik ortamlarda yapılmıstır. Türkiye‘de enerji hattı haberlesme sistemi için bazı deneysel modeller gelistirilmistir. Ölçüm sonuçları grafik ve tablolar biçiminde verilmistir. Bu modeller empedans ve frekans parametrelerine sahiptir. Ayrıca degisik durumlar için hat modelleri gelistirilerek, enerji hattı haberlesmesi simülasyonu yapılmıstır. Elde edilen deneysel verilere dayalı; hat empedanslarına uygun yaklasımlar yapılarak deneysel model denklemleri gelistirilmistir.

      Anahtar Kelimeler:

Enerji Hattı Empedans ölçümü, Enerji Hattında ki Sinyal zayıflaması, Enerji Hattı Haberlesmesi, Hat Empedansı, Deneysel Modelleme.