Yüksek Lisans Tezi Görüntüleme

Öğrenci: Sırrı Sunay GÜRLEYÜK
Danışman: Prof.Dr.Sefa AKPINAR
Anabilim Dalı: Elektrik-Elektronik Müh.
Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
Tez Adı: SÜREKLİ MIKNATISLI DOĞRU AKIM LİNEER ADIM MOTORUNUN GERÇEKLEŞTİRİLMESİ VE SAYISAL DENETİMİ
Tezin Türü: Yüksek Lisans
Kabul Tarihi: 1/1/1992
Sayfa Sayısı: 48
Tez No: T330
Özet:

      Uygulamada kullanılan değişik yapıda birçok elektrik makinası vardır.bu makinalar ya belirli bir amaca uygun şekilde tasarlanır yada bazı mekanik sistemler sayesinde makina istenen bir amacı sağlar.örneğin döner makinalarla öteleme hareketi bazı ara sistemler kullanarak sağlanır. Ama lineer makianın bulunması ve uygulamada kullanılmasıyl verim kaybına neden olan bu ara sistemler çıkarılabilir.

      Linner makina döner makinanın radyal düzlem boyunca kesilip açılmasıylaelde edilir yine doğrusal hareket sağlayan diğer bir tasarım ise linner hale getirilmiş makinanın hareket yönüne parelel eksen boyunca sarılıp silindirik hale getirilmesidir.bu şekilde linner makinadan “ Tübülar Makina “ adında yeni bir tür elde edilir.

      Bu tez çalışmasında gerçekleştirilen motor Tübülar yan,I tüpsel yapılı , rotoru sürekli mıknatıslı lineer hareketli doğru akım motorudur. Motor denetimi lojik devrelerle ve EPROM’un bekkeğine yerleştirilmiş bilginin çıkışa aktarılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Denetim açık çevrimli olarak tasarlanmıştır. Ayrıca son bölümde konuyla ilgili öneriler getirilmiştir. Ekte ise makinayla ilgili bazı fotoğraflar verilmiştir