Karadeniz Teknik Üniversitesi Haber Bülteni
TARİH: 20 Kasım / 3 Aralık  2006                                     www.ktu.edu.tr                                                      SAYI: 303

Ölümünün 68. Yıldönümünde Atatürk'ü Saygıyla Andık
Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Önderimiz Atatürk'ün ölümünün 68. yıldönümü nedeniyle 10 Kasım 2006 tarihinde Anma Programı düzenlendi. Anma programı saat 09.05'de Üniversitemiz Atatürk ve Gençlik Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Anma programı saat 19.00'da KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde devam etti.

Prof.Dr.Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Erol EVGİN'in "Atatürk'ü Gördüm Düşümde" adlı dinletisinin yer aldığı anma programına Trabzon Valisi Hüseyin YAVUZDEMİR, 48.Piyade ve İç Güvenlik Tugay Komutanı Tuğg. Bahadır UÇKAN, başta olmak üzere askeri ve mülki erkan katıldılar. Üniversitemizden Rektörümüz Prof.Dr. İbrahim ÖZEN, Rektör Yardımcıları, Dekanlar, Müdürler, Rektör Danışmanları ile akademik ve idari personelimiz ve öğrenciler katıldı.

Anma programı kapsamında yer alan Erol EVGİN'in "Atatürk'ü Gördüm Düşümde" adlı dinletisi Üniversitemiz Merkez Kanuni Kampüsünün yanı sıra 8 Kasım 2006 Çarşamba günü saat 19.00'da Rize Üniversitesi Milli Piyango Kampüsü Kapalı Spor Salonu'nda, 9 Kasım 2006 Perşembe günü saat 19.00'da Giresun Kapalı Spor Salonu'nda, 10 Kasım 2006 Cuma günü saat 10.00'da Gümüşhane Aydın Doğan Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı.

SERGİ
Cumhuriyetimizin Kurucusu, Büyük Önderimiz Atatürk'ün ölümünün 68. yıldönümü münasebetiyle anma programı kapsamında Erol EVGİN'in "Miras" adlı resim sergisi 10 Kasım 2006 tarihinde Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi'nde açıldı.

"Anadolu'daki Avrupa Toplantıları 2006" Trabzon Buluşması
14 Kasım 2006 Salı günü Üniversitemiz Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde "Anadolu'daki Avrupa Toplantıları 2006" Trabzon Buluşması gerçekleştirildi. Saat 09.30'da "XXII. Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi Açılışı' yapıldı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan EREN ve Doğan Yayın Holding Başkanı Mehmet Ali YALÇINDAĞ'ın yapacakları konuşmalar ile saat 10.00'da başlayan programda Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM'ın açılış konuşmasının ardından sırasıyla Reklamcılar Derneği Başkanı Jeffi MEDINA'nın "Marka Nasıl Güce Dönüşür?" ve "Bir Marka Öyküsü" konulu konuşmaları, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul ÖZKÖK "Marka Bilinci ve Türkiye" konulu konuşması yer aldı. Ardından düzenlenecek "AB Eşliğinde Bizleri Neler Bekliyor?" konulu panele CNN Türk İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Taha AKYOL, Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet BERKAN, Doğan Burada İcra Kurulu Başkanı Mehmet Y.YILMAZ, Turkish Dally News Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Nuri M.ÇOLAKOĞLU ve Arena Genel Yönetmeni Uğur DÜNDAR panelist olarak katıldılar.

Hemşirelik Günleri 2
Pediatri Günleri

Üniversitemiz Farabi Hastanesi tarafından 23-24 Kasım 2006 tarihlerinde 2.si düzenlenecek Hemşirelik Günleri 2 - Pediatri Günleri, KTÜ Prof.Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılacak.

Programda yenidoğan ve bakım, solunum sıkıntısı ve beslenme, pediatrik aciller, pediatrik cerrahide hemşirelik, adölesan dönemi, pediatrik hematoloji ve onkolojide hemşirelik ve iletişim hakkında oturumlar düzenlenecek.

Programın açılışı, 23 Kasım 2006 Perşembe günü saat 10.00'da yapılacak. Açılış konuşmalarının ardından 7 oturumda tamamlanacak program 2 gün sürecek.

Yabancı Diller Yüksekokulu 2. Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu 2005-2006 Temel İngilizce Bölümü akademik yılı 2. Bilgilendirme Toplantısı 11 Ekim 2006 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Toplantıya Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölümü'nde öğrenim gören lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri katıldı. Toplantıda Dış İlişkilerden Sorumlu Rektör Danışmanı Prof.Dr. Miraç AKÇAY "Yabancı Dil Neden Önemlidir?" sorusunu irdeleyen bir konuşma yaptı. Bu konuşmayı takiben Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölüm Başkanı Öğr.Gör. Ali Şükrü ÖZBAY Temel İngilizce Bölümü'nün işleyişi, sınav sistemi, değerlendirme sistemi, notların hesaplanması, farklı seviyelerde okutulan dersler ve ağırlıkları, sınav takvimi, bölümde öğrencilerin uyması gereken temel kurallar ve disiplin ilke ve kuralları ile ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Toplantının sonunda tüm öğretim üyesi ve öğrencilerin http://ydyo.ktu.edu.tr internet adresinden Yabancı Diller Yüksekokulu ile ilgili bilgileri takip edebilecekleri hatırlatıldı.

Toplantı
Mimarlık Fakültesi Mimarlık, İç Mimarlık ile Şehir ve Bölge Planlama Bölümlerinde okuyan öğrencilerin kaynaşmaları, ara sınav öncesi streslerini atmaları amacıyla 31 Ekim 2006 tarihinde bir tanışma toplantısı düzenlendi. Rektör Prof.Dr. İbrahim ÖZEN ve eşi Ayla ÖZEN ile Mimarlık Fakültesi öğretim üye ve öğrencilerinin katıldığı tanışma toplantısında geçirilen eğlenceli saatlerden sonra Rektör Prof.Dr. İbrahim ÖZEN ile sohbet eden öğrenciler sıkıntılarını da anlatma fırsatı buldular.

Etkinlikler
Panel
Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen "Gemi İnşa Sanayinin Ulusal ve Bölgesel Ekonomiye Katkısı" konulu panel 13 Kasım 2006 Pazartesi günü saat 11.00'de KTÜ Prof.Dr.Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Panele Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Cevdet ERDÖL, Milletvekili ve TBMM Savunma Komisyonu Başkanı, Gemi Sanayicisi Cengiz KAPTANOĞLU, Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan NAİBOĞLU, Gemi İnşaatı Mühendisi Oğuz TANIR, GİSBİR Genel İdare Kurul Üyesi, Gemi Sanayicisi Kenan TORLAK ve KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ertuğ DÜZGÜNEŞ panelist olarak katıldılar.

Açılış Dersi
Üniversitemiz Mimarlık Fakültesinin organize ettiği "Mimar, Plancı Mekanı Neyler?" konulu açılış dersini ODTÜ Felsefe Bölümü Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet İNAM 6 Ekim 2006 tarihinde Mimarlık Fakültesi Erdem Aksoy Deneysel Tasarım Laboratuvarında gerçekleştirdi. Açılış dersine Üniversitemizin çeşitli fakültelerinden öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Konferans
Mimarlık Fakültesi 2006-2007 eğitim-öğretim yılı etkinlikleri kapsamında 2 Kasım 2006 tarihinde Prof.Dr. Güven BİLSEL "Kültür Mekan Etkinlikleri" ve "Biçimsel Oluşumun Gerisindeki Kültürel Boyut & Yere Bağlı Kimlik Değerleri" konulu iki konferans verdi. Konferansa Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üye ve öğrencileri katıldı.

Seminer "Turizm Sağlık ve Sigara"
Üniversitemiz Turizm Kulübü, 18 Ekim 2006 tarihinde Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik olarak "Turizm, Sağlık ve Sigara" konulu bir seminer düzenledi.

Seminere, KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Tevfik ÖZLÜ konuşmacı olarak katıldı. Dr. Özlü "Sigaranın hem kişisel sağlığı ve hem de iş sağlığını tehdit ettiğini belirtti. Özellikle turizmci temiz olmalı ve temiz kokmalıdır" dedi.

Atamalar
Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim elemanı Arş.Gör.Dr. Vildan ALTUNAYOĞLU Yardımcı Doçent olarak atandı.

Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Serdar TÜRKYILMAZ Yardımcı Doçent olarak atandı.


Öğr.Gör.Dr. Gülçin BAYRAMOĞLU, Tıp Fakültesi'ne Yardımcı Doçent olarak atandı.

Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Gökalp ALTUN Yardımcı Doçent olarak atandı.

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Ömer GEDİKLİ ve Öğr.Gör. İsmet DURMUŞ Yardımcı Doçent olarak atandılar.

Gümüşhane Mühendislik Fakültesi öğretim elemanı Arş.Gör.Dr. Hamdi ÖZTÜRK Yardımcı Doçent olarak atandı.

Uzm.Dr. Şahin KAPLAN, Tıp Fakültesi'ne Yardımcı Doçent olarak atandı.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Öğr.Gör.Dr. Sermet YILDIRMIŞ Yardımcı Doçent olarak atandı.

KTÜ İşletme ve Ekonomi Kulübü Etkinlikleri
Banu Avar Bizlerle Olacak
Banu Avar ile Sınırlar Arasında (TRT 1) 22 Kasım 2006 Çarşamba günü saat 11.30'da KTÜ Atatürk Kültür Merkezi, Reşit Tarakçıoğlu Salonunda yapılacak.

Yurt Dışı Eğitim ve Staj Seminerleri
İşletme ve Ekonomi Kulübü ile Üniaktivitenin ortak çalışması ile gerçekleştirilecek olan "Yurtdışı Eğitim ve Staj Seminerleri" 24 Kasım 2006 Cuma günü saat 11.30'da Atatürk Kültür Merkezi Reşit Tarakçıoğlu Salonunda yapılacak. Seminerde ağırlıklı olarak yurtdışında yüksek lisans, doktora ve staj programlarıyla birlikte dil eğitimi, yaz okulları, kısa dönem sertifika ve diploma programları, üniversite transfer programları, work& travel, yurtdışı burs olanakları konuları yer alacak.

Emekli Olanlar
Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu öğretim elemanı Okt. Suna BAYAZITOĞLU emekli oldu.

Üniversitemiz Farabi Hastanesi idari personelinden Hemşire Sebahat ŞİMŞEK emekli oldu.

Üniversitemiz İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı idari personelinden Bekçi Nuri KOÇ ile Koruma ve Güvenlik Görevlisi Hüseyin ALKAN emekli oldular.

Kendilerine Üniversitemizdeki hizmetlerinden dolayı şükranlarımızı sunar, yeni yaşamlarında sağlık ve mutluluklar dileriz.

KTÜ'de Kültürel Etkinlikler
KONSER
Nurettin RENÇBER konseri 17 Kasım 2006 Cuma günü KTÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Ödül
Üİstanbul Mimarlar Odası'nın ulusal ölçekte düzenlediği "1.Türkiye Mimarlık Eleştirisi Örnekleri Seçkisi"nde üçüncülük ödülü 2 Ekim 2006 "Dünya Mimarlık Günü"nde Mimarlar Odası İstanbul Şubesi'nin Yıldız Dış Karakol Binasında düzenlenen törenle Üniversitemiz Mimarlık Fakültesi öğretim elemanlarından Arş.Gör. Halil İbrahim DÜZENLİ'ye verildi.

Vefat ve Başsağlığı
Tıp Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Hidayet ERDÖL'ün annesi vefat etti.

Ölene Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz.